Estrada

10 sprememb za boljši planet

M.K.
27. 3. 2021, 14.30
Deli članek:

Kaj lahko storimo v našem domu in življenju nasploh, da pomagamo naravi? Tudi majhne in preproste spremembe štejejo.

splet
Narava kliče na pomoč

1 VRT BREZ KEMIKALIJ

Z zmanjšanjem uporabe herbicidov in pesticidov, ki so škodljivi za okolje, pomagamo naravi. Nekatere od teh kemikalij namreč ubijajo metulje, molje in druge opraševalne žuželke, kot so pikapolonice, hrošči in pajki – naravne sovražnike vrtnih škodljivcev.

V zadnjih petdesetih letih je število metuljev drastično upadlo, tudi za več kot tri četrtine. Eden od razlogov za upad so neonikotinoidni pesticidi.

Dreamstime
Če bomo na pot odšli s steklenico za večkratno uporabo, bomo naravi naredili uslugo.

2 NA POT S STEKLENICO

Ko se naslednjič odpravimo ven, vzemimo s seboj vrečko za večkratno uporabo in steklenico z vodo. Če nam to preprosto dejanje pride v navado, bomo zmanjšali porabo plastike za enkratno uporabo.

Več kot 2600 plastenk manj bi končalo v naravi, če bi le 50 ljudi s seboj vedno vzelo steklenico za vodo, namesto da bi kupili vodo v plastenki. Majhne navade naredijo veliko razliko.

Profimedia
Vrt brez kemikalij in lokalno predelana hrana sta ključ.

3 LOKALNO

Če imamo le priložnost, je dobro, da kupujemo lokalno pridelano hrano. S tem podpiramo kmetije iz okolice in obenem zmanjšujemo ogljični odtis.

4 PONOVNO UPORABLJENO

Preden karkoli novega kupimo, se vprašajmo, ali to res potrebujemo, in premislimo o potencialnem nastanku odpadkov zaradi nakupa. Več stvari ko porabimo, več možnosti je, da škodujemo planetu. Ponovna uporaba predmetov, ki jih že imamo doma, je vedno prava izbira. Če imamo doma vse na svojem mestu, bo to toliko lažje.

5 OGLJIČNI ODTIS

Že najmanjši trud pri zmanjševanju našega ogljičnega odtisa lahko veliko spremeni. Zakaj se ne bi do bližnje trgovine raje kot z avtomobilom odpravili peš, na pošto s kolesom, v službo pa delili sovoznikov sedež s sodelavcem? Tudi javni prevoz je v veliko primerih dobra izbira.

Shutterstock
Čebele s prenašanjem cvetnega prahu iz cveta na cvet omogočijo oprašitev, ki je ključna za razvoj plodov.

6 ZA ČEBELICE

Pomagajmo metuljem, veščam in drugim opraševalcem, tako da na vrt, balkon ali teraso to pomlad posadimo cvetoče rastline, ki jim bodo v poletnih mesecih nudile hrano.

Nataša Juhnov
Orodja, ki jih imamo na razpolago v t.i. preciznem kmetijstvu, moramo uporabiti za trajnostno kmetijstvo.

7 TRAJNOSTNA PREHRANA

Pridelava hrane je eden glavnih razlogov za krčenje življenjskega prostora divjih živali. Prehranska industrija prispeva približno četrtino svetovnih emisij toplogrednih plinov, saj rejne živali za meso in mlečne izdelke zahtevajo prostor in ogromne količine vode in krme. Premik k bolj rastlinski prehrani lahko zmanjša tudi naš vpliv na okolje.

8 PROSTOVOLJSTVO

Nekajkrat na leto lahko podarimo nekaj ur svojega časa, da pomagamo počistiti okolico. V organizirani obliki skupaj s prijatelji in družino ali pa mimogrede na sprehodu po gozdu. Potrebujemo le nekaj dobre volje, vrečo za smeti in dobre zaščitne rokavice. Ne le, da bomo tako pomagali naravi, naša okolica bo zaživela v lepši luči.

Pixabay
Drevesa v gozdu

9 POSADIMO DREVO

Na svoj vrt posadimo drevo. Drevesa zagotavljajo hrano in kisik. Pomagajo prihraniti energijo, čistijo zrak in so pomembna v boju proti podnebnim spremembam. 

profimedia
Pripravite si vsa potrebna čistila, krpe, metle in druge pripomočke.

10 ČISTILA

V odtoke ne spuščamo kemičnih čistil in drugih kemikalij, ki bi bile lahko škodljive za okolje. Za čiščenje obstaja nemalo naravnih sredstev, ki so boljša ne le za okolje, ampak tudi za tistega, ki jih uporablja.