Danske zdravstvene oblasti so danes sporočile, da so iz previdnostnih razlogov začasno ustavili cepljenje proti okužbi z novim koronavirusom s cepivom podjetja AstraZeneca, potem ko so se pri nekaterih po cepljenju s tem cepivom pojavili krvni strdki.
Odločitev je bila sprejeta "po poročilih o resnih primerih krvnih strdkov med ljudmi, cepljenimi s cepivom proti covidu-19 AstraZenece", so zapisali v izjavi. Pri tem so sicer dodali, da "trenutno ni ugotovljeno, da obstaja povezava med cepivom in krvnimi strdki".
Za prekinitev cepljenja s sporno serijo cepiva AstraZenece, ki šteje milijon odmerkov in so jo prejeli v 17 evropskih državah, so se odločile še štiri članice EU - Estonija, Latvija, Litva in Luksemburg. Uporabo cepiva AstraZenece pa sta danes začasno prekinili tudi Norveška in Islandija.
Danske oblasti so se odločile, da povsem prekinejo cepljenje s cepivom AstraZenece. Odločitev bodo preučili čez 14 dni.
"Treba je poudariti, da nismo končali uporabe cepiva AstraZenece, samo prekinili smo njegovo uporabo," je sporočil direktor danskih zdravstvenih oblasti Soren Brostrom.
Na Danskem je do zdaj po cepljenju umrla ena oseba. Ema preiskuje njeno smrt.
Ema je sporočila, da so do 9. marca zabeležili 22 primerov krvnega strdka pri več kot trem milijonih ljudeh, cepljenih v evropskem gospodarskem prostoru.
"Obstaja obsežna dokumentacija, da je cepivo tako varno kot učinkovito. Toda tako mi kot danska zdravstvena agencija moramo ukrepati ob informaciji o možnih resnih stranskih učinkih, tako na Danskem kot v drugih evropskih državah," je dodal Brostrom.
Začasna prekinitev cepljenja s cepivom AstraZenece bo po pričakovanjih upočasnila kampanjo cepljenja na Danskem. V Koebenhavnu zdaj pričakujejo, da bo celotno odraslo prebivalstvo cepljeno do sredine avgusta, namesto do začetka julija, kot je bilo sprva predvideno.
Pred tem je to storila tudi Avstrija.
Oblasti so ustavile cepljenje proti okužbi z novim koronavirusom zaradi smrti 49-letne medicinske sestre zaradi krvnega strdka deset dni po cepljenju in razvoja pljučne embolije pri neki 35-letnici po cepljenju s tem cepivom.
Evropska agencija za zdravila (Ema) je v sredo sporočila, da glede na preliminarno preiskavo cepivo AstraZenece ni povzročilo smrti medicinske sestre v Avstriji.
Pri nas sporne serije cepiva AstraZenece, ki je v uporabi v Avstriji, ni, je za RTV Slovenijo zatrdila vodja strokovne vladne svetovalne skupine za Covid-19, Mateja Logar. Zadržkov za uporabo tega cepiva po njenih besedah ni.