Tako bi lahko izgledal oglas kriminalnih združb, če bi le-te lahko oglaševale svoje storitve. In zagotovo bi imele veliko odjemalcev. Pravzaprav jih v resnici imajo. Europol poroča o naraščanju prodaje ponarejenih potrdil o testiranju na Covid-19 po vsej EU, pa tudi o vse številnejših prihodih tujcev iz tretjih držav s ponarejenimi potrdili ne le o testiranju, pač pa tudi o cepljenju.
Ponarejena potrdila posamezniki ali skupine ponujajo na letališčih ali želežniških postajah, večinoma pa na spletu. Cene se gibljejo od 40 pa do 300 evrov.
Potrdila so običajno dobro izdelana in jih je težko ločiti od originalov, saj originalna potrdila niso opremljena z biometričnimi ali drugimi zaščitami, ki bi otežila ponarejanje.
Imetje ponarejene listine je kaznivo dejanje
Ponarejena potrdila o testiranju ali cepljenju je zaznala tudi naša policija, predvsem pri osebah, ki so v našo državo pripotovale iz BiH, pa tudi naših državljanih, ki so z njimi pripotovali iz tujine domov.
Policija ob tem svari, da je izdelovanje, ponujanje ali imetje takega dokumenta kaznivo dejanje, za katerega je zagrožena kazen do treh let zapora.
Če pa ugotovijo, da je oseba, ki je predložila ponarejeno potrdilo o negativnem testu PCR, dejansko pozitivna in se je s tem želela izogniti karanteni ter povzročila obolelost drugih oseb, se takšno osebo obravnava tudi zaradi suma prenašanja nalezljivih bolezni. Tudi to je kaznivo dejanje, za katerega je zagrožena denarna kazen ali zapor do enega leta, v primeru, da ima prenos okužbe za posledico smrt ene ali več oseb, pa do osem let zapora.
Potrdila o negativnem izidu PCR ali hitrega testiranja na Covid-19 morajo ob prihodu v Slovenijo predložiti vsi, ki prihajajo iz držav s slabšo epidemiološko sliko. Spisek držav in navodila za prehajanje državne meje lahko najdete tukaj.