Zima je skoraj najlepši letni čas. Je res? Hmmm ... Pomlad, poletje in jesen so res preprostejši za tek in življenje na splošno. Kaj torej narediti z zimo? Po svojih najboljših močeh jo preživimo čim bolj prijetno in razgibano. Opuščanje teka pozimi je precej nespametno. Izkoristimo zimo raje za to, da iz nje pridemo močnejši, ne samo telesno, ampak tudi v dobri volji, samodisciplini, radoživosti. To nam bo koristilo v vseh letnih časih in v vseh letih, ki še pridejo.
Teči v mrzlem je nedvomno težje. Opremimo se torej z zimskimi nasveti.
1. Oblecimo se toplo in prilagodljivo.
Nič novega ne bom povedal s tem, da se v mrzlem oblecimo topleje. Seveda. A hkrati se ne oblecimo tako, da bi se med treningom začeli močneje pregrevati in potiti. Premislimo, ali res potrebujemo toplo volneno kapo ali je bolj primeren le trak. Jaz največkrat uporabim kar tekaško rutko. Ko mi postane pretopla, si jo zavijem okoli zapestja. Zgoraj si oblečem tekaško majico s kratkimi rokavi, dodatno z dolgimi rokavi in vetrovko. Če mi postane pretoplo, si odvečno oblačilo zavežem okoli pasu.
Če je pod ničlo, se oblečem v podložene hlače ali pa kar v dvojne. Včasih dolgim hlačam dodam še kratke, da mi dodatno ogrevajo stegna. Dekleta si čez hlače lahko oblečete še kratka krilca.
Urban Praprotnik, tekaški trener, prof. šp. vzgoje
www.urbanitekaci.si, FB: Urbani tekači
2. Obujmo se vodoodporno.
Neprijetno je imeti mrzla stopala. Tekaška obutev z vodoodbojno membrano je za mrzle dni koristna ne samo proti mokroti, ampak tudi zato, ker so takšni tekaški copati tudi manj zračni. Mrzla stopala so občutljivejša za poškodbe. Podplat zimske obutve je večinoma izdelan iz gume, ki je prilagojena nižjim temperaturam, in nam zato ponuja boljši oprijem.
3. Ogrevajmo se dlje časa.
Vzemimo si več časa za začetno ogrevanje s hojo in tekom. Če je v toplem vremenu dovolj, da se ogrevamo okoli 5 minut, je v hladnem smiselno ustrezno podaljšati ogrevanje celo do 15 minut. Raztezne vaje pa izvedimo tako, da jih razdelimo na tri dele z vmesnim ogrevalnim tekom.
4. Prilagodimo hitrost teka.
V hladnem vremenu se nikar ne obremenjujemo s hitrostjo. Povsem normalno je, da tečemo počasneje. Naše spodnje dihalne poti se v mrzlem nekoliko zožijo. Dodatno imajo mrzlejše mišice tudi manj moči, tetive pa manj prožnosti. Oboje zmanjša našo koordinacijo in ekonomičnost teka.
5. Ne izpuščajmo treningov zaradi lenobe.
Lenoba je nekaj, kar nas prežema. Priznajmo, a ne končajmo tu. Zima ni za zimsko spanje, saj nismo medvedje. Lenobo začnimo uporabljati v svojo korist. Kako? Tako, da ji postavimo jasne meje. Naj bujno raste znotraj teh mej. Z rednostjo odpiranja vrat, ko se odpravimo na trening, pa nam lenoba ne bo zavladala in nas ne bo pomehkužila.
Lepo je, ko so noči dolge, ko je hladno. Lepo je, ko zapade sneg in v gozdu zavlada globoka tišina, mi pa začutimo ta prijetni mir. A ko je zunaj megleno, sivo in mrzlo, res ni treba, da smo taki tudi mi. Zažarimo od zunaj navzven, stopimo živahno v zimo, hodimo in stecimo! Zima je lep letni čas, ko nam je toplo pri srcu.