Estrada

Katere maske nudijo najboljšo zaščito?

STA/kl
13. 11. 2020, 18.30
Deli članek:

Na Institutu Jožef Stefan so testirali več kot 150 mask in materialov.

Pixabay
Zaščitna maska, ki jo naredimo sami, je manj učinkovita, učinkovitost pa izboljšamo z več sloji in nagubanostjo.

Med drugim so ugotavljali tudi učinkovitost pralnih mask, ki jih lahko sešijemo doma in jih uporabljamo večkrat.

Kaj so ugotovili? 

Najbolj učinkovite so maske FFP3, ki jih uporabljajo v zdravstvenih ustanovahž Zanje so izmerili 97-odstotno učinkovitost. To pomeni, da zadržijo 97 odstotkov vseh mikrodelcev. Še bolj učinkovit je material, iz katerega so izdelane, saj ta zadrži kar 99,9 odstotka delcev. Razlika se pojavi zato, ker maske nikoli popolnoma ne tesnijo, ko so nameščene na obraz. Za simulacijo so sicer uporabili trdo robotsko glavo.

Maske FFP2 so bile učinkovite med 49 do 75 odstotki, material zanje pa od 90 do 100 odstotkov.

Kirurške maske, ki jih največ uporabljamo, so po njihovih ugotovitvah od 77 do 81-odstotna učinkovite, njihovi materiali pa med 91 in 99,5 odstotka.

Slabše so se izkazale pralne maske iz raztegljivega blaga, ki so imele le 30-odstotno učinkovitost, maska iz umetne svile 19-odstotno. Različno blago iz bombaža je nudilo različno učinkovitost.

Dvoslojno tetra blago, ki se uporablja tudi za plenice, je bilo 25-odstotno učinkovito, poplin pa 82-odstotno.

"Na splošno je bila filtracijska učinkovitost boljša pri maskah z nagubanim blagom (kot ga imajo kirurške maske) in slabša pri gladkih krojih ter najslabša pri materialih iz raztegljivega blaga," je povedala Vodja Centra za mikroskopijo in detekcijo nanodelcev na inštitutu Maja Remškar

Za filtracijsko učinkovitost mask so najbolj pomembni gostota tkanja, torej čim manjše luknjice med vlakni filtra, tanka vlakna (z mikrometrskimi premeri), kemijska sestava vlaken in električni naboj na vlaknih, ki izboljšuje ujetje delcev.

Električni naboj je velik pri FFP in kirurških maskah, vendar pa se izgubi pri sterilizaciji z etanolom in s pranjem in zato se njihova učinkovitost zmanjša. Naravni materiali nimajo naboja, zato morajo biti ustrezno bolj gosto tkani ali pa kombinirani s polimernimi materiali," je dodala Remškarjeva.

Testirali pa so tudi maske s plastičnim ščitom oz. vizirjem in ugotovili, da nudijo najslabšo, le 16-odstotno zaščito.

Na inštitutu so večino mask testirali za zdravstveno stroko ter podjetja, pa tudi nekaj za fizične osebe.