Poleti so rastline izpostavljene številnim stresnim pogojem, od suše do močnih padavin, napadov bolezni in škodljivcev … Če niso močne, vitalne in krepke, lahko hitro podležejo in nam prinesejo grenko razočaranje. Tako kot pri človeku, zato da je bolj odporen proti različnim virusom in bakterijam, krepimo imunski sistem, lahko podobno taktiko izberemo pri rastlinah – s preverjenimi pripravki jih redno preventivno krepimo, tako pa skrbimo, da so ves čas močne in vitalne ter tako bolj odporne proti boleznim ter drugim stresnim dejavnikom.
Rastline začnemo pred boleznimi krepiti na začetku junija, nato pa se temu opravilu posvečamo vse poletje. Za krepitev rastlin lahko uporabimo različne domače pripravke. Te med seboj kombiniramo in uporabljamo izmenično.
Zelo preprosto in hitro lahko pripravimo hladni izvleček iz kamilice in rmana, ki bo rastline krepil pred glivičnimi in bakterijskimi boleznimi. Proti glivam plesnivkam in pegavostim jih krepimo z navadnim kravjim mlekom ali sirotko. O vsesplošni uporabnosti sode bikarbone, ki je cenovno zelo ugodna sestavina, se v zadnjih letih govori zelo veliko, odlično pa se izkaže tudi proti pepelasti in pravi plesni ter nekaterim glivičnim boleznim.
Na našem vrtu ob prvem pojavu bolezni vedno škropimo tudi z žajbljem. Pred tem s paradižnika odstranimo vse okužene liste. Najprej škropimo tri dni zapored, potem vsakih 5 dni in po vsakih močnejših padavinah. Čaj iz žajblja pred škropljenjem po rastlinah obvezno ohladimo. S čajem škropimo po tleh in listih rastlin.
Natančnejše napotke za pripravo pripravkov si preberite v