Dermatologi znajo že po najmanjših kožnih spremembah ugotoviti, katera bolezen ali tegoba tiči za njimi, medtem ko laiki dostikrat raznih na prvi pogled nedolžnih zabuhlosti, srbenja, rdečih lis, razpok ali zatrdlin na njej ne jemljemo dovolj resno in tako se lahko prelevijo v resnejše zaplete z zdravjem in počutjem. Če bi radi ugotovili, kaj vam koža s svojimi reakcijami želi povedati, smo za vas pripravili kratek slovarček:
Lise
Kadar koža na določenem mestu spremeni barvo, govorijo zdravniki o lisah. Te nastanejo zaradi različnih razlogov, na primer motenj v prekrvitvi ali pri akutnih vnetjih. Tudi spremembe v pigmentaciji ali nalaganje nenaravnih snovi (na primer črnila od tetoviranja) povzročajo lise, ki jih prepoznate po tem, da se nikoli ne dvigajo od površine kože (kot materino znamenje), ampak gre za spremenjeno barvo na nekem predelu kože.
Kaj pomaga: pri pigmentnih madežih, ki so znak staranja in poškodb kože zaradi čezmernega sončenja, si lahko pomagate s sokom limone. Vitamin C namreč lahko zmanjša in posvetli temne lise na obrazu in drugod po telesu. Enako učinkovit je tudi škrob iz krompirja, saj zmanjša pigmentacijo, krompirjevi encimi pa spodbujajo k obnavljanju kožnih celic. Uporabite to metodo: narežite krompir na kolobarje, te pa dajte direktno na kožne lise. Pustite nekaj minut in sperite z mlačno vodo.
Mehurčki
Mehurček je s tekočino napolnjena votlinica na površju kože ali tik pod njim. Nastane na primer po lažji opeklini ali kadar vas tišči čevelj, čemur pravimo tudi žulj. Mehurčki niso nevarni, so pa zoprni in se lahko vnamejo, sploh kadar jih prebadate z nesteriliziranimi ostrimi predmeti.
Kaj pomaga: Pri žuljih velja, da jih nikar ne predirajte, lahko jih le premažete z ustreznim mazilom, prekrijete z obližem in poskrbite, da bo koža okoli njih čista. Od domačih pripravkov zoper žulje pa lahko upoštevate kar nasvet patra Simona Ašiča, ki priporoča, da daste na žulj pretlačeno glavico česna (naravni antibiotik) zjutraj in zvečer, in sicer štiri dni zapored.
Pustule
Pustule ali gnojni mehurčki so vnetne kožne lezije, ki v premeru merijo manj kot 5 mm, znotraj pa imajo rumeno, gnojno sredico. Na dotik so lahko boleče, največkrat pa se pojavijo na obrazu, hrbtu, vratu, nogah in zadnjici. Nastanejo lahko zaradi pikov insektov, bakterijskih vnetij ali zaradi parazitov.
Kaj pomaga: Manjše pustule izginejo same po določenem času, lahko pa ta proces nekoliko pospešite. Pomagajo glinene maske, ki vlečejo iz kože maščobo in umazanijo, eterična olja s protivnetnim delovanjem (olje čajevca ali rožmarina) ter gel aloe vere, ki deluje protibakterijsko.
Rdeče otekle lise
Če na koži opazite rdeče otekle lise, podobne tistim, ki nastanejo, kadar vas opeče kopriva, je velika verjetnost, da imate koprivnico. To tegobo spremlja tudi srbenje ali neprijeten pekoč občutek, zanimivo pa je, da lise izginejo najpozneje v 24 urah in se čez nekaj ur ali dni znova pojavijo. Pri večini ljudi se koprivnica sama umiri v nekaj dneh do nekaj tednih.
Kaj pomaga: Vedno skrbite, da bo koža dovolj navlažena. Zjutraj in zvečer jo namažite s kakovostnim mlekom ali losjonom, ki naj bo hipoalergen, torej takšen z manjšo možnostjo za alergijske reakcije. Tudi zrak v prostoru, kjer se zadržujete, naj bo dovolj vlažen, v zimskih mesecih si po potrebi pomagajte z vlažilnikom.
Suha koža, ki se močno lušči
Ko se koža obnavlja, nastajajo na njeni površini odmrle kožne celice, ki se neopazno odluščijo stran. Včasih pa je teh celic zelo veliko, postanejo vidne, tvorijo se lahko celo v skorje (strokovno jim pravijo zaplate oziroma plaki), ki so srbeče in se lahko tudi vnamejo. Takrat je treba obiskati zdravnika, saj gre lahko za luskavico, kronično kožno bolezen.
Kaj pomaga: Pri potrjeni luskavici boste dobili zdravila, prirejena prav za vaše potrebe. Kadar imate le zelo suho kožo, pa pomagajo naslednji ukrepi: ne prhajte se z zelo vročo vodo (na 32 stopinj Celzija ogreta voda bo povsem dovolj), uporabljajte kozmetične izdelke, prilagojene suhi koži, po umivanju rok se vedno namažite s kremo ter izbirajte oblačila iz naravnih materialov, z izjemo volne, ki lahko draži kožo.
Razpoke ali ragade
Ragade so kožne razpoke, ki nastanejo tam, kjer je koža močno poroženela, na primer na petah ali okrog blazinice pod nožnim palcem. Večinoma so ozke in v obliki reže, lahko so vlažne in celo krvavijo. Ko jih opazite, je vsekakor treba ukrepati, saj lahko postanejo boleče in celo preprečujejo normalno hojo.
Kaj pomaga: Zanesljivo obisk v pedikerskem salonu. Pri pedikuri vam bodo prizadeto mesto zmehčali in odstranili. Poleg tega z ustrezno nego preprečujte tvorbo poroženele, trde kože in kožo zaščitite pred otiščanci s primerno obutvijo, ki naj bo natančno prilagojena potrebam vaših nog.