Za vsakega – naj gre za posameznika, par ali družino – pomeni prenova doma velik izziv, ki zahteva obsežno pripravo. Na žalost se v tem zelo zahtevnem procesu ni mogoče izogniti napakam.
Čeprav je med prenovo mogoče popraviti veliko stvari, obstajajo tudi napake, ki se pokažejo pozneje, s časom in uporabo. Da bi nekatere od teh, ponavadi zelo trdovratnih, predvsem pa zelo dragih, vendarle preprečili, bodite pozorni na deset najpogostejših napak pri prenovi.
KABINA ZA PRHANJE
Kabine za prhanje so res praktične, poleg tega v nekaterih primerih zaradi pomanjkanja prostora nadomeščajo kad. Če imate otroke ali živali, pa je kad veliko boljša rešitev. Lahko seveda izberete prho, vendar kot sami veste, bo pri kopanju otrok ali psa kopalnica hitro poplavljena. Dodatna slabost kabine za prhanje je težavno čiščenje. Vodni kamen, ostanke šampona in drugo umazanijo v kabini veliko težje odstranimo.
MOZAIK PLOŠČICE
Keramične ploščice in mozaik so nepogrešljiv del našega doma, saj z njimi ustvarimo prijeten ambient in okolje za bivanje. Predstavljajo sicer nove standarde v svetu dovršenega dizajna, vendar niso med najbolj praktičnimi. Maščobne obloge, obloge vodnega kamna in druga nesnaga se na fugah hitro naberejo, zato je čiščenje mozaikov občutno zahtevnejše in zahteva več časa. Če izberete ploščice, razmislite o večjih, prav tako vam odsvetujemo mat ploščice – na njih se vse pozna in skoraj nemogoče jih je očistiti.
PREMALO VTIČNIC
Vtičnice so v našem domu nujno zlo – v nekaterih prostorih jih potrebujemo več, drugje manj. V zgodnjih fazah gradnje si je težko predstavljati, kje bomo dejansko potrebovali elektriko – to bo pokazal čas – pomembno pa je, da pred namestitvijo vtičnic preudarno razmislimo o najpogostejših opravilih in pripomočkih, ki jih bomo vsakodnevno uporabljali. Ob kuhinjskem pultu, na primer, predlagamo najmanj štiri vtičnice, podobno je v kopalnici ali v pralnici in sušilnici. Ob tem ne smemo pozabiti na močnejše porabnike elektrike – na njihovo lokacijo je nujno treba opozoriti elektroinštalaterja. V dvomu je torej bolje namestiti kakšno vtičnico več kot pa manj. Pozneje bodo zagato res rešili električni podaljški, vendar to ni ne vizualno privlačna ne elegantna rešitev.
SLABA ZVOČNA IZOLACIJA
Pomanjkljiva zvočna izolacija bistveno zmanjša bivalno ugodje in dolgoročno negativno vpliva ne le na počutje, ampak tudi na zdravje. Hrup namreč predstavlja precej obremenjujoče in stresno okolje. Medtem ko je v starejših zgradbah lažje ugotoviti, kakšna je izolacija, je v novejših to skoraj nemogoče. Ko načrtujete prenovo, dobro razmislite o zvočni izolaciji – tako za zmanjšanje hrupa v zgradbah, ki ga povzročajo promet in drugi dogodki zunaj hiše, kot tudi hrupa, ki se pojavlja znotraj zgradbe in se širi skozi stene in stropove. Gre za finančno obsežen zalogaj, ki pa se zagotovo splača.
TEMNE PLOŠČICE V KOPALNICI
Tisti, ki so že kdaj izbrali bodisi temno pohištvo ali pa temne ploščice v kopalnici, se nenehno pritožujejo nad sledovi prahu, madežev vode in druge umazanije. Umazanija, lasje in dlaka vašega ljubljenčka vam bodo nenehno pred očmi, zato bo treba ploščice stalno loščiti.
PLOŠČICE V KUHINJI
Ploščice v videzu naravnih materialov so zelo lepe in imajo svoje prednosti, nekatere med njimi prikrijejo tudi umazanijo. A prav to je tudi pomanjkljivost: majhne koščke umazanije je težko opaziti, zato lahko vaša kuhinja v zelo kratkem času postane zelo umazana, ne da bi umazanijo v resnici sploh opazili.
POMANJKANJE SVETLOBE V KOPALNICI
Kadar gre za lepotičenje, je nad ogledali zelo pomembna tudi svetloba. Bele površine, od zidov in sanitarne opreme do pohištva, so najbolj običajen način, da prostor osvetlimo. Lahko pa gremo še korak dlje in v kopalnici s pridom uporabimo odsevne površine, ki jo zaradi odseva umetne razsvetljave naredijo navidezno svetlejšo. Za splošno osvetljavo poskrbijo stropne luči. Dodatna svetila namestimo nad ogledalo, bodisi niz v strop vgrajenih lučk, ki nam izboljšajo osvetlitev med nanašanjem ličil in britjem od zgoraj, ali pa na obeh straneh obesimo ozko visečo svetilko. Prav tako – podobno kot v kuhinji – ne pozabite na dodatne vtičnice.
VARČEVANJE Z MATERIALOM
Vsak, ki se je kdaj že lotil prenove doma, se bo strinjal s trditvijo, da se je bolje lotiti manjšega dela hiše ali stanovanja in to kvalitetno, kot pa prenavljati na veliko in zaradi pomanjkanja sredstev naposled varčevati pri cenejših materialih nižje kakovosti. Pogosto se namreč zgodi, da je že po nekaj letih prav zaradi tovrstne odločitve stanovanje videti, kot da ni bilo pred kratkim obnovljeno. Zato je vedno potreben tehten razmislek za prihodnost. Okna, talne obloge, cevi – vedno izberite najkvalitetnejše izdelke.
Prav tako je pomembno, da pred prenovo sestavite seznam prednostnih opravil oziroma prioritet. Če nimate dovolj denarja za tisto, kar bi radi preuredili, raje odložite in se lotite česa drugega, manj pomembnega.
KUHINJA IN DNEVNA SOBA ODPRTEGA TIPA
Ko razmišljate o združitvi kuhinje in dnevne sobe, morate razmisliti o številu članov vašega gospodinjstva, dejanskih potrebah in razporeditvi. Če ste navajeni, da večino časa preživite skupaj in je celo prostorsko bolj enostavno, da prostora združite – naredite to brez oklevanja. V nasprotnem primeru zmanjšajte kuhinjo in odprite dnevno-bivalni del ali pa uporabite pult ali nižje omare za pregrado.
SLABA RAZPOREDITEV TALNEGA GRETJA
Za talno gretje se odloča vedno več ljudi, saj je toplota, ki seva iz tal, prijetnejšega značaja, v zraku se nabere manj prašnih delcev, poleg tega pa talno gretje ne zasede odvečnega prostora. Montaža talnega gretja je hitra in enostavna. Pomanjkljivosti talnega ogrevanja se pokažejo predvsem v neprilagodljivosti na spremembe in morebitna popravila. Vsak poseg v tla namreč predstavlja konkreten projekt, zato popravila in modifikacije sistema niso poceni. Zaradi tega je talno ogrevanje primerno pri novih zgradbah, manj pa pri adaptacijah starejših stavb. Med slabosti talnega ogrevanja štejemo tudi slabo odzivnost na hitre temperaturne spremembe in dejstvo, da talne obloge zmanjšujejo učinek ogrevanja. Pri polaganju je zelo pomembno, da prej vemo, da se bodo ogrevali prostori, v katerih boste dejansko bivali.
Objavljeno v reviji Dom2/Moje lepo stanovanje št. 4, 5. 7. 2019