Teden se je začel z razstavo, ki so jo odprli v atriju pred vhodom v prostore Festivala Ljubljana, Hommage Zmagu Posegi: 10 let kasneje. Letos namreč mineva deset let od smrti izjemnega, prezgodaj umrlega umetnika.
Razstavo je odprla kustosinja razstave dr. Nelida Nemec - z njo je Zmagova hči Nana Posega - ki je bila sicer z Zmagom na neki način povezana: Nelidin mož, kipar Negovan Nemec, je bil namreč Zmagov »sosed«, sokrajan iz Bilj. Razstavo si je vredno ogledati, če že ne najdete časa drugače, vsaj takrat, ko boste čakali na katero od vrhunskih predstav v ljubljanskih Križankah, ki so manj kot lučaj kamna stran.
Panč, festival stand-up komedije, je postal festival, na katerega morajo resno »računati« vsi drugi organizatorji dogodkov: mnogi se namreč raje odpovedo vsemu, da le lahko spremljajo domislice komikov, ki jih - in to vedno več, saj je bil letošnji festival za en dan in pet stand-up komikov daljši in večji - Andrej Težak - Tešky in Tin Vodopivec povabita na Ljubljanski grad. Šest tematskih večerov - TV face, International comecy night, Večer črne komedije, Od Vardara do Triglava, Sobotna vročica in Nedeljskih 6 - je znova navdušilo.
Panč je, ob klasičnem Ljubljana festivalu, najbolj priljubljeni dogodek v drugi polovici avgusta. Tudi mi smo ga obiskali. In ne, Jasmin Lenard Džemiđić in Nikola Silić nista nastopila na večeru Od Vardara do Triglava, temveč na Večeru črne komedije. Morda je med vsemi komiki najbolj navdušil prav Jasmin, ki se zna tako kruto ponorčevati iz svoje invalidnosti, da še beseda »črnina« zbledi.
Stand-up komik Ranko Babić je vrhunski. Nič čudnega, da so ga obiskovalci na Ljubljanskem gradu sprejeli z navdušenjem. A ne le oni: navdušena sta bila tudi Tin Vodopivec in Andrej Težak - Tešky, saj se Ranko že nekaj let ni odzval na njuna vabila na festival. A je imel za to dober razlog: snemal je TV-nadaljevanko in njegov stand-up Moška copata je bil ves čas razprodan.
Trenutno pa Ranko pripravlja novo samostojno predstavo in kaj drugega kot Panč festival je najprimernejši za pokušino novih domislic, s katerimi bo v njej postregel.
In po tem - mojstrovina. Pravzaprav že druga! Rusko gledališče je po muzikalu Onjeginov demon na Ljubljana festivalu predstavilo še eno: Mojster in Margareta, po istoimenski literarni predlogi, romanu avtorja Mihaila Bulgakova, ki sodi med največje književne mojstrovine 20. stoletja. No, stoletje gor ali dol, mojstrovina ostaja in bo vedno mojstrovina, ki pa jo na neki način zaznamuje »diaboličnost«. Z drugimi besedami, »peklenska« številka 6: 6 skladateljev, 6 libretistov, 66 igralcev in 666 kostumov. Hecno … predstava je prav - rajska!