Estrada

Kaj se zgodi, če jemo premalo?

J. K., Zarja
14. 6. 2019, 12.01
Deli članek:

Pogoste diete in časovna stiska, zaradi katere se neredno prehranjujemo – to sta skoraj vsakodnevni okoliščini, ki pa lahko pripeljeta celo do podhranjenosti. In ta ima resne posledice.

Pixabay
Dieta, prazen krožnik

S posledicami preveč zaužite hrane smo relativno dobro seznanjeni: vemo, da nam zaradi tega preti čezmerna telesna teža, zviša se nevarnost za srčna in nekatera druga obolenja. Bolj malo pa vemo, kako se odziva telo, ki ne dobi dovolj hrane. In če kdaj, je treba prav zdaj, pred sezono diet, spregovoriti tudi o tem. 

Nizka raven sladkorja

Na pomanjkanje hrane se telo najprej odzove z naglim padcem sladkorja v krvi. To občutimo kot pomanjkanje zbranosti, utrujenost, nemir, razdraženost, drgetanje, slabost. Za dobro počutje je zelo pomembno, da je raven sladkorja v krvi stabilna. To najlažje zagotovimo z rednim prehranjevanjem, brez izpuščanja obrokov, saj telo le na tak način dobi dovolj energije. 

Pridobivanje teže

Pičli obroki, s katerimi se skušamo znebiti odvečnih kilogramov, lahko povzročijo ravno nasproten učinek od pričakovanega – zredili se bomo. Življenjsko pomembni procesi v organizmu ne morejo potekati brez ustrezne količine energije, to pa telo prejema s hrano. Ob stradežu pade telo v stanje, ki ga prepozna kot neke vrste izredne razmere, odzove pa se tako, da se razgradnja maščob upočasni, presnovni procesi prav tako, telo pa skuša ustvariti celo zaloge. Vse to ne prispeva k izgubljanju kilogramov – prej nasprotno. 

Hladne roke

Tudi za vzdrževanje primerne telesne temperature potrebuje telo energijo, ki jo dobi s hrano. Če te primanjkuje, telo najprej poskrbi za ogrevanje vitalnih organov. Najmanj pomembna je prekrvitev rok in nog, zato so lahko hladne okončine znak slabega prehranjevanja, še posebej če so hladne tudi poleti, v vročem vremenu. 

Razgradnja mišic

Manj hrane zagotovo pomeni izgubo telesne teže, a to lahko gre tudi na račun izgube mišic. Telo v stanju krize poseže po svojih rezervah, ki jih sicer v prvi vrsti črpa iz maščobnih blazinic, nekaj pa tudi iz mišične mase. Diete, ki trajajo predolgo, ali pa radikalne diete, ki telesu ne zagotavljajo nujno potrebne energije, povzročajo izgubljanje mišične mase.

Pomanjkanje pomembnih hranilnih snovi

Monodiete, ki temeljijo na preveč enolični hrani, lahko izzovejo resno pomanjkanje življenjsko pomembnih snovi v organizmu in posledično slabokrvnost. Tudi premalo hrane, čeprav je pestra, ima lahko podobne posledice. Simptomi so različni, odvisno od snovi, ki nam je primanjkuje, najpogosteje pa so to glavobol, izpadanje las, bledica, slabša delovna storilnost ipd. 

Želja po kaloričnih bombah

Povsem logično je, da ob koncu dneva, ko smo premalo jedli, začutimo nezadržno potrebo po res obilni in izdatni hrani. Telo je ves dan delovalo na skromen pogon, zato zdaj hoče hrano, da nadomesti pomanjkanje energije. To so trenutki, ko lahko naenkrat zaužijemo več kalorij, kot bi jih z redno in uravnoteženo hrano v celem dnevu. Dolgoročno se to kaže kot pridobivanje teže. 

Resno ogrožanje zdravja

Podhranjenost, ki je posledica daljšega pomanjkanja hrane, pomeni resno grožnjo našemu zdravju. Zato diete ne smejo nikoli trajati predolgo. Shujšali bomo le, če bomo skrbeli za zdravje in redno prehrano, brez ekstremov, ki povzročajo nihanje ravni sladkorja v krvi ali večerne napade volčje lakote. Posledice pa so lahko še veliko hujše. Brž ko opazimo izpadanje las, glavobole in podobne spremembe na telesu, ki so znak slabokrvnosti, se odpravimo k zdravniku – anemije, ki nastane zaradi podhranjenosti, ne moremo ozdraviti sami.

Objavljeno v reviji Zarja št. 23, 4. 6. 2019.