Estrada

Napake, ki jih ne bomo več počele v tistih dneh

Tea Dečman, Novice Svet24
26. 5. 2019, 12.01
Deli članek:

Vsaka zase je verjetno že našla dokaj uspešen recept, kako shajati z menstruacijo, a upamo staviti, da je kar nekaj receptov na seznamu tistih, ki jih strokovnjaki odsvetujejo.

Dreamstime
Lahna telesna aktivnost, kot so lahek tek, plavanje, kolesarjenje ali hoja, je idealna za tiste dni v mesecu.

Glede na to, da vas menstruacija v povprečju verjetno spremlja že vse tam od trinajstega leta in svoje telo poznate bolje kot kdorkoli drug, je preprosto težko verjeti, da se lahko pri spopadanju s tistimi dnevi v mesecu motite. V vseh teh letih ste pa ja že dobro naštudirali, kaj vašemu telesu takrat najbolj ustreza, kajne?

Odišavljeni izdelki

Menstrualni izločki imajo svoj vonj, tega ne zanikamo, a bolj kot okolica ta vonj zaznavate predvsem vi. Prav zaradi tega je povsem razumljivo, da nas večina rada posega po odišavljenih vložkih in celo tamponih, ki vsaj delno zakrijejo neprijeten vonj. A bi se takšnim izdelkom morali izogibati. Kemikalije, ki zagotavljajo dišavo, so namreč v veliki meri krive za draženje nožnice in razvoj bakterijskih ali glivičnih vnetij, nekatere od teh kemikalij, ki ob uporabi pronicajo v nožnico, pa so tudi rakotvorne. Številni ginekologi zato opozarjajo, naj se ženske na splošno izogibajo uporabi odišavljenih vložkov, tamponov, dnevnih vložkov, mil, kopeli in preostalih sredstev, ki so kakorkoli v stiku z nožnico.

dreamstime
Tampone in vložke je treba menjati na 4–8 ur, tudi če niso polni.

Izpuščanje dnevne rekreacije

Ker nas vse boli in se ne počutimo dobro, po navadi tiste dni v mesecu kar preskočimo dnevni odmerek rekreacije. A je to velika napaka. Z vadbo se namreč pospeši krvni obtok, kar poskrbi za veliko manj bolečin in krčev, poleg tega pa redna telesna dejavnost izboljšuje spanec. Zdravstvene smernice priporočajo vsaj trideset minut telesne vadbe petkrat na teden, tudi med menstruacijo. Lahna telesna dejavnost, kot so plavanje, kolesarjenje ali hoja, je idealna za tiste dni v mesecu.

Dreamstime
Raziskave so pokazale, da so ženske, ki se premalo gibljejo, bolj nagnjene k PMS.

Premalokrat menjavate tampone

Tudi če še niso polni, moramo tampone in prav tako vložke menjati na 4–8 ur, saj le tako lahko zagotovimo optimalno higieno nožnice. Na to moramo biti pozorne tudi v dneh, ko je krvavitev manjša in hitro pozabimo nanjo. Dlje ko je nožnica v stiku s tamponom ali vložkom, več bakterijam in strupom je izpostavljena. Med drugim tudi zlatemu stafilokoku (Staphylococcus aureus), ki povzroča sindrom toksičnega šoka (o njem ste verjetno že brale na embalažah tamponov).

Shutterstock
Odišavljenim tamponom in vložkom, pa tudi milom in kopelim ter podobnim izdelkom bi se morale izogibati.

Več spanja

Spanec je ključen za preprečevanje menstrualnih krčev, saj pripomore k zmanjševanju stresa in vnetnih možnosti telesa. Vse to blaži simptome predmenstrualnega sindroma (PMS) in menstrualnih krčev.

Objavljeno v časniku Novice Svet24 št. 116, 23. 5. 2019.