Estrada

Urbano vrtnarjenje: visoka greda na kolesih

Davor Špehar
7. 5. 2019, 14.01
Posodobljeno: 22. 1. 2025, 07.52
Deli članek:

Sajenje v visoke grede je vse bolj pogosto v mestih in strnjenih naseljih. Pa ste vedeli, da lahko visoko gredo postavite tudi na kolesa?

Revija Zeleni raj
Očarljivi rožnati cvetovi jagode 'Toscana'

Zasadite jih lahko z nizkimi rastlinami, ki vas poleti obdarijo s plodovi. Predlagamo vam, da izberete tudi nizke sorte malin, robid, aromatične sorte jagod in ameriške borovnice. Tako bodo vaše terase, balkoni in atriji še privlačnejši.

V visoko gredo lahko sadimo tudi mednarodno nagrajeno mesečno jagodo sorte 'Toscana'. To sorto jagode krasi bujno in barvito cvetenje. Sorta 'Toscana' tudi obilno rodi. Z aromatičnimi plodovi se boste sladkali med junijem in septembrom. Plodovi so nekoliko manjši in zelo okusni, zato jih vsekakor umestite v visoke grede in vrtne gredice. V visoke grede je priporočljivo dodati dodatke za zadrževanje vlage. Sadike jagod so na voljo v marcu, aprilu in maju. Posadite jih v marcu ali začetku aprila, da se do poletja bolje ukoreninijo. V visoko gredo jih lahko sadimo skupaj z nizkimi malinami ali drugim nizkim jagodičjem.

Revija Zeleni raj
Očarljivi rožnati cvetovi jagode 'Toscana'

Z nizkimi malinami bomo najbolj razveselili otroke
Otroci bodo zagotovo veseli nizkih malin, ki uspevajo v visokih gredah na terasah, atrijih in balkonih. Predlagam, da posadite posebnosti izmed kompaktnih sort jagodičja. Izbirate lahko med preverjeno in odlično nizko sorto maline 'Ruby Beauty', ki zraste največ en meter visoko. Še nižja je sorta maline 'Yummy', ki v višino zraste samo pol metra. Nizko sorto malin 'Yummy' odlikuje lastnost, da je najnižja sorta maline. Njena največja prednost je, da obrodi že na enoletnem poganjku. To nam omogoča, da jo zgodaj spomladi brez skrbi porežemo do tal. Tako se v poletnih mesecih brez strokovnega znanja rezi sladkamo z okusnimi rdečimi malinami.

Revija Zeleni raj
Nizko sorto maline 'Ruby Beauty' sadimo v visoke grede in posode.

Pritlikava kompaktna robida z bleščečimi črnimi plodovi

Poleg nizkih kompaktnih sort malin se veselimo tudi posebne zelo nizke sorte robide. To je sorta 'Purple Opal', ki zraste do višine pol metra in je zaradi svoje nizke rasti prav tako primerna za sajenje v visoke grede. Sadimo jo na lego, ki je vsaj pol dneva obsijana s soncem. Tako se lahko tudi v mestu veselimo domačega pridelka nizke lončne robide. Sorta 'Purple Opal' ima bleščeče črne plodove in otroci jo obožujejo. Tudi obiski pri babicah in dedkih bodo tako okusnejši.

Revija Zeleni raj
Nizka robida sorta 'Purple Opal'

Pisanolistno ameriško borovnico sadimo v visoke grede, večje posode in na vrt

Poleg okusnih plodov in dobre rodnosti bo visoke grede in lonce na balkonih krasila prav posebna sorta ameriške borovnice sorta ‘Flamingo’, ki je nizka in doseže v višino en meter. Pri sorti ‘Flamingo’ je eden od staršev priljubljena sorta ‘Bluecrop’, zato tudi ta bogato obrodi. Potrebuje kisla tla, zato pazimo, da ji v visoke grede dodamo kislo zemljo. Poleti jo dnevno zalivamo s postano vodo ali še bolje z deževnico. Za gnojenje je nujno izbrati tudi posebna gnojila za ameriške borovnice.

Visoko gredo na kolesih sestavimo hitro in enostavno

Visoko gredo je najlažje sestaviti tako, da jo kupite in sledite navodilom za uporabo. Kakovostne in impregnirane visoke grede lahko kupimo pri vseh večjih trgovcih v Sloveniji, pa tudi na spletu. Visoka greda na fotografiji je bila dostavljena po pošti, sestavili pa smo jo v pičlih 15 minutah. Visoka greda je umeščena na teraso, ki je med letom različno izpostavljena soncu, zato smo poskrbeli za dodatno posodobitev in jo postavili na kolesa. Kolesa smo našli na odpadu, saj so pred tem pripadala odsluženemu smetnjaku. V spodnjem delu smo jo utrdili z gradbenimi ploščami in nanje pritrdili kolesa. Tako jo prosto premikamo po terasi, in to tako, da jo spomladi bolj izpostavimo soncu kot poleti.

Revija Zeleni raj
Premična visoka greda na kolesih

Zaporedje plasti v visoki gredi

Za polnitev visoke grede lahko uporabimo več materialov. V primeru, da visoka greda stoji na prostem, na dno dodamo mrežo proti voluharju. Robove je treba zaščititi s folijo, da preprečimo propadanje lesa. Sledi plast tanjših in debelejših suhih vej in koruznice. Če je visoka greda statična, lahko uporabite za spodnji drenažni del tudi kamenje. Ta del naj bo visok 40 cm. Da preprečimo posedanje zemlje v spodnji drenažni sloj, naredimo pregrado iz zelene podlage ali debelejšega filca. Če uporabite zeleno podlago, boste v visoki gredi zadržali tudi več vode. Nad to plastjo dodamo plast zemlje s travo ali slamo (10 cm), sledi dodajanje plasti listja in trave (20 cm), na to plast dodamo 5 cm domačega komposta. Zgornji del pa zapolnimo z mešanico vrtne zemlje in šotnega substrata, ki ga kupimo v trgovini. Za boljše zadrževanje vlage lahko v območju korenin v zemljo dodamo tudi naravne materiale v obliki zelenih kock. Treba je vedeti, da je visoka greda velika posoda in se v poletnem času hitri izsuši. V vročem poletju jo dnevno zalivamo.

Objavljeno v reviji Zeleni raj št. 3, 18. 2. 2019.