Dmitrija je v Slovenijo povabil Andrej Pešec, avtor projekta Znanje za življenje, srečala pa sta se v Parizu na predavanju znanega ruskega psihologa, filozofa in strokovnjaka vedske kulture Aleksandra Hakimova (ki je med drugim Dmitrijev učitelj). »Oba raziskujeva odnose, psihologijo, vzgojo, in čeprav je Dmitri tako mlad, mlajši od mene, se od njega veliko naučim in mi je velik navdih,« pravi Andrej. Dmitri je deset let preživel v templjih – pet let v domačem, v beloruskem glavnem mestu Minsku, in pet let v Kazahstanu, tam se je učil od različnih učiteljev, kmalu pa začel širiti svoje programe: o odnosih, družinski tradiciji, zavestnem otroštvu, delovanju naše zavesti, kako najti smisel v življenju – največkrat kar brezplačno. »Menim, da mora biti znanje dostopno vsem, ki si ga želijo,« je povedal in dodal, da živi pravzaprav od donacij. V dneh, ko se je mudil v Sloveniji, nas je pritegnilo predavanje o skrivnosti srečnih družin. Zaupal nam je, da veljajo tako za poročene kot neporočene pare, pa tudi za vse, ki so v zakonski krizi. »Zbral sem izkušnje tistih, ki vedo, kako ostati dolgo skupaj in srečen, zdaj pa jih predajam naprej. Nikjer ne piše, da so vse skrivnosti vsakomur pisane na kožo, gotovo pa se vsak par lahko najde vsaj v eni stvari. Včasih je za dober odnos dovolj že, če spremenimo eno samo stvar,« je razmišljal.
Prijetno družinsko vzdušje. Ena od pomembnih skrivnosti je ustvarjanje prijetnega družinskega vzdušja. »Nekateri predlogi veljajo bolj za moške, nekateri za ženske, nekateri zadevajo kar oba partnerja. Vedenje moškega, ki se vrne domov iz službe, je odvisno od vzdušja, ki ga je ustvarila ženska. Če je zadovoljna in vesela, je vse v najlepšem redu, če pa ni dobro razpoložena in je napeta, se lahko z moškim hitro spreta. Ob napetem in neprijetnem vzdušju bo šel moški hitro kam, kjer je vzdušje prijetnejše, in si bo izmišljal najrazličnejše razloge, zakaj ga ni doma, ona pa bo vedno bolj ljubosumna. Doma v odločilni meri vzdušje ustvarja ženska. Moški težko ustvarja prijetno vzdušje, lažje pa ga sprejema. Prijetno vzdušje pričarajo urejen dom, dobra, okusna hrana – ta je za moškega ogromnega pomena, naslednja stvar je čustveno stanje, ki pa je pri ženski odvisno tudi od moškega, ki bo žensko povsem omehčal z majhnim darilcem, komplimentom, nasmehom. Spokojno, mirno vzdušje je eden od receptov srečnih družin.«
Sposobnost odpuščanja. Sposobnost odpuščanja je naslednja pomembna stvar. »Vsi delamo napake, večje ali manjše, in vedeti moramo, kako oprostiti. Če večjo napako partner enkrat oprosti, moramo vedeti, da je naslednjič skoraj gotovo ne bo, zato pazimo, da jih ne ponavljamo. Pomembno je tudi, da se za napake nikoli ne maščujemo, to uničuje partnerski odnos. Če nekdo nekoga vara, je najhuje, da to iz maščevanja naredi tudi drugi partner. Tretja pomembna stvar je, da partnerja, kadar smo jezni, nikoli ne spominjamo na napako, ki jo je naredil pred, recimo, tremi leti.«
Odnos s sorodniki. Vzpostaviti je treba dober odnos s sorodniki. »Ko se zaljubimo, pogosto mislimo, da smo za partnerja najpomembnejši, ampak partner ima rad tudi očeta, mamo, brata, sestro, zato moramo vedeti, kako se vesti in obnašati pred sorodniki. Ko se z nekom poročiš, se poročiš z vsemi njegovimi navadami – pripravljen moraš biti, da se bo partner morda čez nekaj let spremenil, še posebej ko pridejo otroci.«
Skupni cilj. Dobro je imeti skupen cilj. »Ni najpomembneje, da si gresta partnerja nasproti, temveč da gresta skupaj proti istemu skupnemu cilju. Za partnerski odnos je dobro tudi, če imata partnerja različne poglede na svet, da lahko o tem razpravljata. Zelo pomembno je znati drug drugega poslušati in slišati.«
Spoštovanje. Spoštovanje je temelj odnosov. »V državah, kot so Gruzija, Kazahstan, Uzbekistan, Tadžikistan, so zaradi močne tradicije močne družine. Tam zelo spoštujejo starejše ljudi.« Pari si morajo med seboj dati tudi malo spoštljivega prostora zasebnosti, je prepričan Dmitri. »Če gremo skupaj tudi na stranišče, nas to ne zbližuje, prej oddaljuje.« Z leti se zgodi, da spoštovanje do partnerja malce zbledi. »Parom dostikrat svetujem, naj zapišejo vsaj deset stvari, zaradi katerih spoštujejo druge ljudi, in potem jih spodbudim, da poskušajo to najti tudi pri partnerju. Če nekomu rečeš, da ga zaradi določene lastnosti spoštuješ, se bo druga oseba, ko to sliši, trudila biti taka, tudi če morda ni,« se je nasmehnil. Spoštovanje in skrb drug za drugega sta dve stvari, ki sta bili skupni skorajda vsem parom, s katerimi se je Dmitri pogovarjal. »Zdaj naprej predajam, kar sem odkril, pari pa lahko uporabljajo, karkoli jim od tega ustreza. Vsak se mora pač znajti v svoji situaciji.«
Napotke upošteva tudi doma. Ko smo ga vprašali, kako on te skrivnosti uporablja v svoji družini, pri petindvajsetih se je namreč poročil, danes je očka enoletne hčerkice, se je nasmehnil, da njegova žena spremlja njegova predavanja in ga vedno spodbuja, da napotke upoštevata tudi v svojem zakonu. Polaga pa nam na srce, da je o določenih vprašanjih dobro razmisliti in se pogovoriti, preden se odločimo za družino, zato se s pari na svojih predavanjih pogovarja tudi o tem. In katera so ta najpogostejša vprašanja? »Recimo: Kakšno mesto bodo imeli v družini starši in kako bomo skrbeli zanje, ko se postarajo? Kako bova vzgajala otroke in kakšno vlogo bodo imeli pri tem najini starši? Ali imava kakšne slabe razvade, ki jih drug pri drugem ne bova marala? Kako bova ravnala z denarjem? Dobro je, če je eden malo bolj svoboden z denarjem, da je drugi preudarnejši,« je poudaril. Čeprav je star komaj devetindvajset let, je za njim že osem let predavanj. »Ljudje mi verjamejo, ker živim, kar govorim, in to čutijo. Kljub temu pa mislim, da še ne vem veliko, saj sem komaj začel,« se je prijazno nasmehnil.