Estrada

Primož Ulaga prisega na guano

Špela Korinšek Kaurin, Zeleni raj
7. 4. 2019, 13.01
Deli članek:

Primož Ulaga je proizvod, ki je poznan pod imenom guano, spoznal pred štirimi leti, koncept delovanja in prednosti pa so mu bile tako všeč, da je z velikim zaupanjem v blagovno znamko vložil svoja sredstva in začel novo podjetniško pot.

Zeleni raj
Primož Ulaga

Primož Ulaga je ikona smučarskih skokov, je ime, ki se je usedlo globoko v srca slovenskih ljubiteljev športa. Za takrat še Jugoslavijo je skakal skupno kar 12 let. Svojo športno kariero je končal leta 1992. Dosegel je devet zmag, v zgodovino športa pa se je vpisal s srebrno olimpijsko medaljo, ki jo je ekipno osvojil leta 1988 v Calgaryju. To je bila tudi prva jugoslovanska in hkrati slovenska medalja v smučarskih skokih na olimpijskih igrah. Istega leta je osvojil še srebrno medaljo na svetovnem prvenstvu v poletih. Tudi po zaključku profesionalne športne kariere je Ulaga ostal blizu smučarskih skokov – bil je direktor nordijskih reprezentanc, od leta 2012 do 2015 pa tudi direktor SZS. A v zadnjih petih letih Primož svoje misli usmerja še drugam, na področje, ki je zelo blizu tudi nam, ljubiteljem vrtnarjenja.

S Primožem sva se dobila v Ljubljani, v bližini njegove pisarne in skladišča, v katerem se zbirajo vreče visokokakovostnega gnojila, ki je stoodstotno proizvedeno iz iztrebkov madagaskarskih netopirjev. Ulaga je ta proizvod, ki je poznan pod imenom guano, spoznal pred štirimi leti, koncept delovanja in prednosti pa so mu bile tako všeč, da je z velikim zaupanjem v blagovno znamko vložil svoja sredstva in začel novo podjetniško pot.

Kaj je bil tisti glavni povod, ki vas je iz športa preusmeril v tako drugačno smer?
Znanec, ki je guano prinesel v Slovenijo, mi je pripovedoval, da so prednosti te vrste gnojila poznali že v 19. stoletju, že leta 1890 pa je bil pomemben izvozni proizvod Madagaskarja. Sam je v stik z izdelkom prišel preko prijatelja z Madagaskarja in odločil se je za uvoz v Slovenijo. Ko mi je pripovedoval o vseh prednostih in o tem, kako lahko prav ta izdelek prinese malo revolucijo na področju ljubiteljskega vrtnarstva, sem enostavno začutil, da želim biti del te zgodbe. Vložil sem svoja sredstva in kasneje tudi blagovno znamko v celoti odkupil.

Gnojilo iz iztrebkov madagaskarskih netopirjev … Zakaj prav iz teh živali?
Ja, saj prav ta zgodba je tisto, kar me je tako pritegnilo. Madagaskar je ena izmed zares redkih dežel, ki ima še vedno veliko neokrnjene narave in je pod Unescovo zaščito. Živali tam živijo v idealnih razmerah, brez strupov, ki jih dodaja človek. Žuželke, s katerimi se hranijo ti netopirji v madagaskarski džungli, so neomadeževane, verjetno take, kot jih ne najdemo več nikjer drugje na svetu. Zanimivo je, da netopir predela večino pojedene hrane in izloči kar dve tretjini svoje teže. Ti iztrebki se nato nabirajo na tleh jam, v katerih netopirji prenočujejo, človek pa je odkril, da imajo zelo veliko organske mase, in jih je tako začel uporabljati za bogatitev tal. Kasnejše raziskave so pokazale, da ne gre le za naravno organsko sestavo, pač pa to gnojilo vsebuje tudi idealno sestavo vseh drugih hranilnih snovi, ki jih za svojo rast potrebujejo rastline.

Zeleni raj
Zanimivo je, da netopir predela večino pojedene hrane in izloči kar dve tretjini svoje teže.

Ali zato gnojilo opredeljujete kot naravno organsko mineralizirano?
Res je. Sestava gnojila je res idealna za potrebe rastlin, še posebej pomembno pa je, da so vse sestavine, tudi minerali, naravni, se pravi topni in tako rastlini ves čas dosegljivi. Drugače je pri umetnih mineralnih gnojilih, ki jih rastlina zaradi kemijske sestave hranil enostavno ne more črpati dovolj učinkovito, močno pa se tudi iztroši zemlja, v kateri rastline rastejo. Guano je kot neke vrste superhrana za rastline, daje jim odličen okus, idealne pogoje za rast in razvoj plodov ter predvsem moč, da se ubranijo pred neugodnimi zunanjimi vplivi. Poleg tega pa še izboljšuje kakovost zemlje na dolgi rok.

Vse več ljubiteljev vrtnarjenja in tudi večjih pridelovalcev se zaveda prednosti gnojenja z organskimi gnojili in tako je tudi na našem trgu že kar precej široka izbira. Vas to ni zmotilo pri odločitvi?
Ne, ker takega izdelka res ni. Organska gnojila sicer so, a je še vedno precej vprašljiva njihova sestava, saj se živali, ki ta gnojila proizvajajo, zagotovo ne hranijo s tako neoporečno in naravno hrano kot netopirji na Madagaskarju. Vsi dobro vemo, kakšno hrano jedo industrijsko gojene kokoši, govedo in druge rejene živali. Netopirji pa se hranijo sami, s tem, kar jim ponuja svobodna narava. Obstajajo sicer še drugi izdelki iz guana, a tisti netopirji tudi živijo v okolici ljudi ali pa celo ob morju, za katero tako ali tako vsi vemo, da vsebuje ogromno škodljivih primesi. Vse, kar žival poje, pa se izloči tudi z iztrebki, to pa nato dobijo naše rastline, in četudi morda jemo doma pridelano ekološko hrano, ta ni nujno čisto zares najboljša za naše telo. Ko se odločiš za gnojenje z našim guanom, pa si lahko prepričan, da si v svoje rastline vložil najboljše in posredno s tem najboljše vlagaš tudi vase.

Zeleni raj
Na fotografiji jablana in češnja, tri mesece po sajenju. Na desni strani je videti razlika v velikosti sadik, ki so bile hranjene z guanom.

Kot profesionalni športnik se verjetno res zelo dobro zavedate, kako pomembno je, da vlagamo v svoje zdravje.
Absolutno. Kakovostna hrana je osnova, ki nam omogoča, da živimo zdravo in v svojem polnem potencialu. Temu sem vedno posvečal zares veliko svoje pozornosti … Najbolj vesel pa sem, ko mi o svojih opažanjih poročajo naše stranke. Nikoli ne bom pozabil zadovoljnega klica gospe, ki mi je z veliko prepričanostjo trdila, da je prav gnojenje z našim gnojilom njenemu možu omogočilo ozdravitev raka na prostati. Še sam sem bil malce v dvomih … Ko mi je razlagala, kako sta oba občutila razliko v kakovosti hrane, ki jo pridelujeta doma, pa sem postajal vedno bolj prepričan, da ima prav. In to je čista resnica. Sadeži, ki rastejo na rastlini, ki je hranjena z našim gnojilom, imajo čisto poseben okus. Bogat, sočen in res tak, da se ti cedijo sline. To ni iz trte izvito, pač pa tisočkrat preizkušeno, predvsem pa za tem stoji tudi logična razlaga. Ker gre za organsko maso in naravno topne minerale, rastlina lahko ves čas črpa natanko to, kar potrebuje. Če potrebuje kalcij, ga počrpa. Ko potrebuje magnezij, dobi tega … Če na embalaži preberete sestavo, boste videli, da je vsebnost teh hranil res v ravno pravem razmerju.

Pa je gnojilo primerno le za zelenjavni vrt? Opazila sem tudi embalažo s cvetjem …
Naš guano je priporočljivo uporabljati za vse rastline, zaradi lastnosti, ki sem jih omenil že prej, pa praktično tudi ne moremo predozirati njihovih potreb. Odlični rezultati se kažejo tudi na okrasnem vrtu, pa za sadje in celo za travo. Preizkuse delamo za vsa ta področja in rezultati so osupljivi. In potem pridejo še pričevanja naših strank … Gospod je tako poročal, da je imel okrasno rastlino, ki je že tako močno shirala, da jo je hotel zavreči. Ker mu je ravno takrat pod roke prišel naš guano, pa ga je malce dodal še tej rastlini in zgodil se je skorajda čudež. Brez vsakega drugega poseganja si je rastlina opomogla in je začela blesteti v svoji lepoti. S tako prehrano se okrepi tudi trata, travne bilke pa postanejo bolj žametno zelene. Preizkuse smo delali celo na nogometnih igriščih …

Zeleni raj
Primožev guano je na voljo tudi v prahu.

Kje pa sploh lahko kupimo vaš guano? Je namenjen le večjim pridelovalcem in uporabnikom, kot so denimo vzdrževalci nogometnih igrišč?
Ne, sploh ne, v bistvu si želimo izdelek približati predvsem povprečnim ljubiteljem vrtnarjenja. Temu primerno imamo tudi manjše embalaže, po eno in tri kilograme, prisotni pa smo praktično v vseh večjih vrtnih centrih in tudi v nekaterih manjših trgovinah. Verjamemo, da so ljubitelji vrtnarjenja bolj pozorni, kako tretirajo svoje rastline, saj jih sami uživajo, na okrasnem vrtu pa investirajo v njihov nakup. Želimo si, da bi izdelek prepoznali kot nekaj najboljšega zase in se ne bi bali investirati nekaj centov več v preverjeno kakovost. Naj pa omenim še, da imamo tudi večje odjemalce, med njimi so tudi priznani vinarji in pridelovalci olivnega olja – tisti, ki prisegajo na kakovostno hrano in se zavedajo, da je njihova premium kakovost odvisna od tega, s čim hranijo svoj pridelek. Zelo uporabno je tudi za sadna drevesa in jagodičevje, tako pa so naši dobri kupci tudi pridelovalci sibirskih borovnic.

Zeleni raj
Preizkusi so pokazali, da rastline, gnojene s Primoževim guanom, pridelajo do 30 odstotkov večje liste in plodove od tistih, ki so gnojene z navadnimi gnojili.

Nekaj centov več … Kaj to pomeni? Lahko rečemo, da je vaš izdelek dražji, ker je premium kakovosti?
Ko primerjamo ceno gnojil na polici, je morda naš izdelek res malenkost dražji, če pa bi preračunali ceno glede na porabo, bi ugotovili, da razlike sploh ni. Gnojila se ne porabi veliko, dovolj je v povprečju ena kavna žlička na sadiko ali kilogram na 30 m2 za vso sezono. To v resnici ni nekaj, česar si ne bi mogli privoščiti, problem je le v naši miselnosti – nismo vajeni izbirati najboljše zase. In to miselnost si želim spremeniti. Ne dobro varčevati pri stvareh, ki nam lahko občutno izboljšajo kakovost življenja, in prav je, da tudi zavestno investiramo v svoje dobro. Če bi kdo rad še malo prihranil, pa se lahko za nakup oglasi tudi v našem skladišču, tukaj, na Toplarniški cesti v Ljubljani.

Pa ste res pomislili čisto na vse!
Ja, želim si, da bi ljudem čim bolj olajšali nakup, saj res verjamem, da je to odličen izdelek. Ko slišim zadovoljne stranke, pa je to moja nova zmaga.

Objavljeno v reviji Zeleni raj št. 2, 21. 2. 2019.
Zeleni raj
Primož Ulaga