Mobilnost

Slovenci se neradi odpravimo s trebuhom za kruhom

S.R./STA
7. 4. 2019, 12.10
Posodobljeno: 7. 4. 2019, 12.18
Deli članek:

V Sloveniji je mobilnost delovne sile glede na EU podpovprečna.

Profimedia
Mobilnost delovne sile je v EU pri 3,8 odstotka, v Sloveniji je pod povprečjem.

Mobilnost delovne sile glede na raziskavo organizacije CEPS iz Bruslja sicer prinaša velike ekonomske prednosti, ima pa lahko tudi negativne učinke. V EU je stopnja mobilnosti delovne sile po zadnjih podatkih pri 3,8 odstotka. To pomeni, da je tak delež evropskih državljanov zaposlenih v kateri od drugih članic. V Sloveniji je stopnja nižja. 

Negativne posledice ima lahko mobilnost delovne sile v primeru, ko pride do t. i. selektivne mobilnosti, ko se torej zaposlitev v tujini odločijo poiskati visoko izobraženi delavci, kar povzroči izpad davčnih prihodkov v njihovi matični državi, je organizacija CEPS (Center for European Policy Studies) zapisala v raziskavi, s katero so se konec tedna na neformalnem srečanju v Bukarešti seznanili tudi finančni ministri držav članic EU. 

Povečanje za polovico

V zadnjih desetih letih se je stopnja mobilnosti delovne sile v EU povečala za polovico, ugotavlja CEPS. Zadnji podatki so na voljo za leto 2017, ko je bila ta stopnja pri 3,8 odstotka, leta 2018 pa bi se lahko povzpela že do štirih odstotkov. 

Raziskava ugotavlja, da je mobilnost delovne sile po eni strani občutno prispevala h gospodarski rasti države gostiteljice tujega delavca, po drugi strani pa so višji prihodki "mobilnih delavcev" izven njihove domovine prispevali tudi k opaznim koristim za tiste, ki so ostali doma. Vendar pa ima lahko visoka stopnja mobilnosti delovne sile tudi negativne učinke na izvorne države, pri čemer CEPS izpostavlja odhajanje znanstvenikov oz. visoko kvalificiranih delavcev v tujino. 

Po teh podatkih je stopnja migracije delovne sile v EU najvišja v Romuniji, namreč 19,7-odstotna. Sledijo Litva (14,8 odstotka), Hrvaška (13,9 odstotka), Portugalska (13,8 odstotka), Latvija (12,6 odstotka) in Bolgarija (12,4 odstotka). Nad povprečjem EU so tudi Irska (8,9 odstotka), Luksemburg (8,0 odstotka), Poljska (7,3 odstotka), Estonija (6,7 odstotka), Slovaška (6,1 odstotka), Grčija (6,0 odstotka), Madžarska (5,1 odstotka), Ciper (3,9 odstotka), ugotovitve CEPS povzema avstrijska tiskovna agencija APA. 

Najnižja je stopnja mobilnosti delovne sile v Veliki Britaniji (1,1 odstotka) in Nemčiji (1,0 odstotka). Nižja od evropskega povprečja je prav tako na Malti (3,3 odstotka), Nizozemskem (3,2 odstotka), v Italiji (3,1 odstotka), Avstriji in Sloveniji (po 3,0 odstotka), Belgiji (2,7 odstotka), na Danskem (1,9 odstotka), na Finskem in Češkem (po 1,8 odstotka), v Španiji (1,6 odstotka) ter v Franciji in na Švedskem (po 1,3 odstotka).

Estrada

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Zanimivosti

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan