Obrazne maske so pri številnih predstavnicah nežnejšega spola tedenska ali vsaj mesečna lepotna rutina. Trenutno najbolj priljubljene na tržišču so tako imenovane hidrogel maske, ki obljubljajo izjemne učinke. Upravičeno? Raziskali smo, kaj sploh so hidrogel maske in kako jih pravilno uporabljati.
Razvajanje z vlažilnim učinkom
Kdor želi kožo resnično razvajati, si bo zagotovo občasno privoščil obrazno masko. Ta, odvisno seveda od sestavin, kožo gladi, hrani in neguje, po potrebi suši mozolje ali radira gube. Hidrogel maske so namenjene prav slednjemu, kožo globinsko navlažijo, vanjo zaklenejo vodo, brišejo drobne obrazne gube in pomagajo, da je polt videti bolj mladostna.
Zakaj so hidrogel maske tako priljubljene?
Na prvi pogled so hidrogel maske podobne tako imenovanim »sheet« maskam, ki so v enem kosu iz papirja ali bombaža, prepojene z močnim serumom. So že vnaprej pripravljene, na obraz jih samo položimo in po uporabi zavržemo. Razlika med njimi pa je v tem, da hidrogel maske niso narejene iz papirnatih oziroma bombažnih vlaken, temveč iz izjemno tanke plasti silikona oziroma hidrogela.
Za hidrogel je značilno, da lahko zadrži 99 odstotkov vode glede na svojo molekularno kapaciteto, ki je izjemna. Vsaka molekula lahko sprejme 500-krat več vode, kot je njena velikost.
Hidrogel je zelo uporaben v medicini za celjenje ran, pri pospeševanju procesov celjenja in hlajenja prizadetega območja. Služi kot vlažilna pregrada za zaščito kože pred vnetji ali rastjo bakterij ter pospešuje celično funkcijo v koži. Prav tako je hidrogel uporaben pri vzgoji različnih tkiv, za izdelavo kontaktnih leč in higienskih pripomočkov.
Manj drobnih gub
Izsušena koža se hitreje stara, na njej nastajajo najprej drobne, zatem pa vse globlje gube, nagnjena je tudi k mozoljem. Pomembno je, da jo vlažimo s pitjem vode, uporabo vlažilne kreme in občasno tudi s hidrogel masko. Vse troje prispeva, da koža postane bolj gladka, čvrsta, napeta, polnejša življenja. Če namreč kožo nahranimo z vlažilnimi sestavinami, kot so hialuronska kislina, glicerin, ceramidi in eterična olja, izboljšamo njeno prožnost in videz. Celice ostajajo živahne, se pospešeno rojevajo in obnavljajo, kar poskrbi za mladostni videz.
Kako jih uporabljati?
Kako hidrogel masko pravzaprav nanašati na kožo? Pravilni postopek je naslednji: obraz najprej umijemo kot običajno. Masko vzamemo iz embalaže in počasi položimo na kožo. Pri tem bomo potrebovali nekaj spretnosti, saj je treba zadeti odprtine za oči in usta. Bodimo previdni, saj je hidrogel maska zelo tanka in se hitro lahko strga. Učinkovati jo pustimo okoli petnajst minut, v tem času hidrogel zaklene vlago v kožo in vanjo sprošča negovalne serume. Masko zatem snamemo in delo je opravljeno.
V nasprotju z drugimi maskami po odstranjevanju hidrogela na koži ni nobenih ostankov, ki bi jih bilo treba izpirati z vodo ali brisati s kozmetičnim robčkom. Lahko pa ostanek maske še koristno uporabimo, in sicer tako, da jo raztopimo v topli vodi, v katero nato namočimo stopala ali roke. Tako bomo nekaj dobrega naredili še za mehkejše dlani in noge.
Za kakšen tip kože?
Dobra novica je, da so hidrogel maske primerne za vsakogar. Vlago potrebuje vsak tip kože, če se spoprijemamo s posebnimi kožnimi težavami, pa lahko sežemo po hidrogel maskah, ki so jim dodani posebni dodatki. Vlažilna maska bo, na primer, vsebovala hialuronsko kislino, glicerin in morda izvleček polžje sline, pomirjujoča maska bo postregla s protivnetnimi sestavinami, kot so kamilica, zeleni čaj in aloe vera, maska s posvetlitvenim učinkom pa je običajno obogatena z vitaminom C in niacinamidi.
Zaradi te vsestranskosti so postale hidrogel maske zelo priljubljene tudi med slavnimi imeni. Tako že skoraj ni zvezdnika, ki si pred sprehodom po rdeči preprogi ne bi privoščil razvajanja s hidrogel masko. In to je še najmanj, kar naredijo za doseganje sijočega videza, zmanjšanje podočnjakov in poživljeno polt brez nepravilnosti.
Pomembno!
Za intenzivno nego masko uporabljajmo vsaj en mesec, po 2- do 3-krat na teden.