Priprava saditvenega načrta je ključna, saj z izborom napačnih lokacij in kombinacij rastline ne bodo imele primernega okolja za zdravo rast in nam tako ne bodo mogle ponuditi pričakovanega pridelka.
Ko pripravljamo saditveni načrt, moramo upoštevati kar nekaj dejavnikov:
- paziti, da upoštevamo pravila kolobarjenja,
- razmisliti, koliko rastlin potrebujemo, da bo naše gospodinjstvo imelo dovolj pridelka,
- izračunati, kako veliko gredico glede na potrebne sadilne razdalje potrebuje posamezna kultura,
- upoštevati moramo senčne in sončne predele na našem vrtu,
- vključiti moramo tudi pravila o dobrih in slabih sosedih.
Dejavnikov, na katere je treba misliti, je res kar veliko, marsikdo pa se tudi ne loti risanja načrta, ker dvomi o svojih risarskih sposobnostih. Vseeno pa vam svetujemo, da tega koraka ne preskočite, saj je res ključen za uspešno rast rastlin. Priporočam vam tudi, da z načrtovanjem ne odlašate predolgo, saj se dnevi hitro obračajo in kaj hitro se vam lahko pripeti, da bo sezona že tukaj, vam pa bo zmanjkalo časa za načrtovanje.
Če so vas zgornje vrstice spravile v stres, naj vas potolažimo. Načrtovanje lahko že nekaj let prepustite spletnim in mobilnim aplikacijam, ki bodo vaš zasaditveni načrt izrisale namesto vas. Navadno je treba le vpisati površino vrta, določiti število članov v gospodinjstvu in izbrati zelenjavo, ki bi jo radi v naslednji sezoni pridelali. Aplikacija vam bo sama izračunala število potrebnih rastlin, zasaditve pa bo v primerni površini razporedila po gredicah z upoštevanjem dobrih in slabih sosedov. Vsaka zasaditev se tudi arhivsko beleži in naslednje leto bo aplikacija že upoštevala tudi pravila kolobarjenja. Če malce poiščete po spletu, boste našli vsaj dve taki brezplačni aplikaciji v slovenskem jeziku in še cel kup podobnih aplikacij v tujih jezikih.
Tako izrisan zasaditveni načrt vam lahko prihrani veliko dela, kljub temu pa vam polagamo na srce, da izbor računalnika pretehtate tudi skozi svoje izkušnje. Morda boste ugotovili, da vaša družina vendarle ne potrebuje toliko sadik, kot jih priporoča aplikacija, ali pa opažate, da kakšna vrsta zelenjave na vašem vrtu ne uspeva najbolje. V takih primerih ročno popravite priporočene količine. Enako velja tudi, če veste, da kakšne vrste zelenjave porabite več od povprečja. V praksi se bo zasaditveni načrt zagotovo tudi še malce prilagodil, vse skupaj pa lahko vedno tudi pozneje vnašate v aplikacijo in tako poskrbite, da bo arhivski zapis predstavljal zares pravo stanje za natančen izračun v naslednjem letu.