Da bi lahko dosegli osebno srečo in zadovoljstvo je bistvenega pomena, da se odrečemo vsemu, kar nas lahko ovira ali obremenjuje. Tako je na vseh področjih življenja in s prostorom, v katerem bivamo, ni nič drugače. Zadihajte v svojem domu in ga odprite za uravnoteženo in svobodno bivanje. Minimalizem je brezčasen. Ko se odločimo za minimalistični slog notranjega opremljanja, se nam ni treba bati, da naše pohištvo ne bo več moderno. Res je, da nekateri minimalistično opremljanje označujejo za hladno, a ravno minimalizem predstavlja urejen moderen slog. S tem načinom opremljanja smo se srečali v 80. letih 20. stoletja, zaradi prenasičenosti in kaotičnosti v notranjem opremljanju. Tako se je prvič porodila ideja, da je manj več, kar je bolj estetsko tudi za oko. Če v prostoru odpravimo nered in odstranimo odvečne predmete, da dobimo urejen prostor, ima to številne pozitivne učinke tudi na naše počutje in odpravljanje stresa.
Barve so ključne
Minimalističen slog pogosto sovpada z mirnejšimi barvnimi toni, zato ni redkost, da pri tovrstnem slogu opremljanja prevladuje bel interier. Trend beline pri opremljanju prevladuje predvsem v Skandinaviji, zato minimalističnemu slogu pogosto rečemo tudi skandinavski slog opremljanja. Bela barva zaradi svoje nevtralnosti pomirja ter daje vtis čistosti, obenem pa omogoča številne kombinacije z drugimi barvami. Če se odločite za belo barvo, ne boste nikoli zgrešili, kajti ravno belina daje prostoru možnost, da je vse drugo v njem veliko bolj opazno. Seveda lahko poleg bele izberete tudi katerekoli druge barve, pazite le da uporabite umirjene tone, saj se živahna barvna paleta ne sklada z minimalizmom.
Svoj dom lahko opremite minimalistično v samo nekaj korakih
Znebite se vsega, kar je v vašem domu odveč. Stara šara, ki je tam zato, da se na njej nabira prah, nikakor ni dobrodošla. Enako storite z omarami, vse, kar ne spada tja, ne spada v vaše stanovanje. Takoj boste lažje zadihali. Naslednji korak je pohištvo. Tako kot ste naredili z oblekami, naredite z vsakim kosom pohištva, ki je neuporaben. Če ne veste, kam bi z njim, ga lahko komu podarite ali prodate. Velikokrat se na predmete v svojem domu navežemo in jih zato nočemo odstraniti s polic ali iz omar. Zato se vedno vprašajte, kako zelo potrebujete neki predmet. Če bo brez tega predmeta vaše življenje potekalo dalje nemoteno, to pomeni, da ga lahko mirno odstranite iz svojega doma. Kot smo že prej omenili, je pri minimalizmu barvna usklajenost ključnega pomena. Poskusite obdržati le tiste kose pohištva, ki so barvno usklajene. Če je to nemogoče, se prenove pohištva lahko lotite tudi sami. Več kot tri barve v prostoru nikakor niso zaželene. Minimalistični ostanite tudi, ko gre za dekor.
MINIMALISTIČEN SLOG
Minimalističen slog zahteva izjemno organiziranost in urejenost. Gre za stremljenje k popolnosti in učinkovitosti. Za marsikoga je minimalistično opremljen prostor hladen, dolgočasen in brez duše, a vendar gre za estetsko dovršenost ter skrbno izbran dizajn.
TOPEL MINIMALIZEM
Domačnost je bistvenega pomena, ko opremljamo svoj dom. Obstajajo različne možnosti, kako prostor opremiti minimalistično, a vendarle domače. Ni rečeno, da mora prostor delovati pusto in hladno, da ga lahko označimo za minimalističnega. Če smo pri izbiri pohištva osredotočeni na tople lesne tone, smo za domačnost naredili vse.
SKANDINAVSKI SLOG
Ker med letnimi časi v Skandinaviji zima prevladuje, posledično pa so noči veliko daljše, je bela barva zelo dobrodošla, saj osvetli prostor in vsaj deloma nadomesti dnevno svetlobo. Slog je sicer tesno povezan s podeželskim. Toplino v prostor prinesejo lesene površine. Talne obloge ali stene so pogosto oblečene v les svetlih barv. V prostoru se čuti preprostost, domačnost, svežina in zračnost. Prostor, opremljen v skandinavskem slogu, je vedno sodoben in minimalističen.
MINIMALIZEM V BARVAH
Čeprav so za minimalizem značilni in zaželeni umirjeni toni, se lahko poigrate tudi z živahnejšimi barvami. Pomembno pri minimalističnem opremljanju je, da dosežemo elegantnost in nenasičenost, prostor naj bo čim bolj izpraznjen in odprt.
JAPONSKI SLOG
Japonski slog opremljanja je sicer eden najzahtevnejših, saj je tesno povezan z japonsko kulturo. Ravno minimalizem in izpraznjenost prostora sta glavni značilnosti japonskega interierja, ki pa je na zahodu priljubljen tudi zaradi praktičnosti in umirjenosti. Odtenki barv so vedno usklajeni, značilne pa so tudi geometrijske linije, tesno povezane z japonsko arhitekturo.