Za vas smo zbrali nekaj trikov, s katerimi boste končno začeli zmagovati v bitkah z madeži. Ni težko zmetati vseh oblačil hkrati v stroj, a rezultat ne bo vedno zadovoljiv. Zato se seznanite s preprostimi nasveti, ki bodo zagotovili, da bo vaše perilo brez madežev.
Najpomembnejši je čas
Poskrbite za madeže takoj, ko je to mogoče. Svež madež je veliko lažje odstraniti kot tistega, ki je uničil vaše hlače pred več kot 24 urami. A nikar ne obupajte tudi nad starejšimi madeži in se držite enakega postopka, morda ga bo treba le večkrat ponoviti.
Sveži madeži od tekočin
Če ste se s čim polili, madež popivnajte s čisto belo krpo ali papirnato brisačo. Če je madež masten, pa lahko uporabite kar kos belega kruha. Vsakokrat, ko madež obrišete v krpico, jo prepognite in s čistim koncem krpe ponovite postopek, vse dokler krpa lahko madež absorbira. Nikar ne drgnite po madežu s frotirno brisačo ali temno obarvano krpo, saj lahko zadevo le še poslabšate.
Drugačni madeži
Če imate na oblačilu madež od gorčice, solatnega preliva ali kaj podobnega, potem si pomagajte z nožem ali robom bančne kartice. Poskušajte madež privzdigniti in po njem nikar ne drgnite, saj ga s tem še bolj potiskate v tkanino. Nekatere trdovratne madeže, kot je recimo blato, pa je lažje odstraniti, ko se posušijo. Odstranite zasušeno blato, preden oblačilo operete.
Bodite pripravljeni
Pripravite si komplet za odstranjevanje madežev in ga nekam shranite. Notri hranite bele brisače, papirnate brisače, steklenico vode, mokre robčke in odstranjevalec madežev.
Vroča ali mrzla?
Vedno se lotite odstranjevanja madežev s hladno vodo, zlasti tistih madežev, katerih izvora ne poznate. Vroča voda namreč pripomore k temu, da se madeži mleka, jajc ali krvi vkuhajo v tkanino.
Vroča voda najbolje deluje pri mastnih madežih od majoneze, masla in podobnega. Z vročo vodo lahko odstranjujemo madeže iz umetnih vlaken, kot je npr. poliester.
Vedno si preberite nalepke za nego oblačil, preden se lotite odstranjevanja. Oblačila perite na priporočeni temperaturi, lahko pa si pomagate z odstranjevalcem madežev in detergentom.
Nikar z milom
Morda bi to storili instinktivno, a vendar vam odstranjevanje madežev z milom odsvetujemo. Uporabite raje tekoči detergent ali pa spirajte le z vodo. Sperite tudi spodnjo stran tkanine, da preprečite, da bi se madež zažrl s spodnje strani.
Pred pranjem vedno preverite
Vedno preverite vsa oblačila pred pranjem. Če najdete kak madež, katerega izvora ne poznate, nanj nanesite malo detergenta oz. praška za perilo, malo podrgnite z nežno krtačko in pustite stati od 10 do 15 minut, preden oblačilo vržete v stroj.
Preverite tudi pred sušenjem
Če je na mokrem opranem perilu madež še vedno viden, ga ne prestavljajte v sušilni stroj, saj ga bo vročina spremenila v trajnega, enako velja za likanje. Še enkrat nanj nanesite odstranjevalec madežev, oblačilo pa zopet prestavite v stroj in ga ponovno operite.
Najprej test
Preden se lotite odstranjevanja madežev, preizkusite sredstvo za odstranjevanje madežev na šivu ali skritem delu oblačila, da se prepričate, da ne bo poškodoval tkanine. Še posebej pozorni bodite pri svili. Potem pa je pomemben predvsem čas. Nanesite sredstvo na madež, pustite delovati vsaj 10 minut, potem pa ga dajte v pranje. Tako bo učinek večji.
Nič drgnjenja
Izogibajte se močnemu drgnjenju, razen če je tkanina trda in trpežna kot jeans. Današnji odstranjevalci madežev so že tako dobri in močni, da drgnjenje res ni potrebno, saj se lahko madež razširi in tkanino poškoduje.
Raje posebej
Za boljše rezultate oblačila s trdovratnejšimi madeži operite posebej. Umazanih delovnih oblek in blatnih otroških oblačil nikar ne perite s svojimi najljubšimi bluzami. Poleg tega vedite, da se med pranjem lahko madeži prenesejo še na čista oblačila, če je premalo detergenta oziroma praška, če je temperatura vode prenizka, čas pranja predlog ali pa je stroj preveč poln.