Nekdo mara zjutraj kosmiče, drugi prisega na jajčka. Na splošno lahko naše prehranjevalne navade združimo v štiri večje skupine, t. i. prehranjevalne tipe, vsak med njimi pa potrebuje za izgubljanje odvečne teže drugačno strategijo.
Poleg tega, da vsak organizem deluje drugače, igrata pomembno vlogo pri izgubljanju teže tudi naš značaj in osebnost. Medtem ko nekaterim pri hujšanju pomagajo mali triki, so pri drugih veliko učinkovitejša praktična pravila. Velja torej, da je naprej treba nekaj več vedeti o sebi in svojem telesu, če želimo uspešno izgubljati odvečne kilograme.
Vsak tip človeka potrebuje drugačno metodo
Pripravili smo test, ki vam bo pomagal izvedeti, kakšen prehranjevalni tip ste. Na podlagi tega boste lažje izbrali pravo shujševalno strategijo.
Test – kateri prehranjevalni tip ste
Kakšen je vaš zajtrk?
A – Zajtrk? Za kaj takega ni časa.
B – Moj zajtrk je zdrav: pojem kosmiče z oreški, sadje, jogurt.
C – Zajtrk je moj mali obred: skodelica kave ali čaja, zraven pa po želji kos kruha, rogljič ali kosmiči.
Sadje in zelenjavo najpogosteje kupujem
A – v posebni ponudbi, ko sta najcenejša.
B – na ekološki tržnici. Če ne gre drugače, tudi v supermarketih, vendar mora biti z bio kmetije.
C – povsod. In če sem že v supermarketu, vzamem še kaj za zraven.
D – v soboto na trgu, čim bolj sveže, cena je drugotnega pomena.
Na kaj prav posebej pazite, kadar kupujete živila?
A – Zame je pomembno, da so videti sveže, da so poceni in da me za dolgo nasitijo.
B – Zame je najpomembnejše, da je hrana sveža in zdrava, kupujem pa predvsem sezonske pridelke.
C – Moja prehrana je zdrava. Le kadar se ne počutim dobro, si privoščim prigrizek, ki me potolaži.
D –Jem tisto, kar mi res tekne in je dobro, hrana pa mora biti tudi kakovostna in slastna na pogled.
Kar pojem,
A – je preprosto za pripravo ter tudi poceni.
B – je zdravo.
C – me razveseljuje.
D – je videti slastno.
Kaj je vaš priljubljen priboljšek?
A – Čips.
B – Domače pecivo in slaščice z, npr., mandlji, datlji …
C – Čokolada, ki je moja najboljša prijateljica.
D – Privoščim si dva kosa prvovrstnih pralin in uživam v vsakem grižljajčku posebej.
Kaj skuhate samo zase?
A – Pomembna je praktičnost, hrana naj bo pripravljena hitro in naj dobro tekne. V sili posežem tudi po industrijsko pripravljenih živilih.
B – Pretežno vegetarijansko prehrano z veliko zelenjave, sadja ter s testeninami in rižem.
C – Všeč mi je hrana bogatih okusov, enolončnice, včasih tudi nekoliko težje jedi z lažjimi prilogami, npr. omleta s čežano.
D – Razvajam se s čim čisto posebnim, saj si to zaslužim.
V službi so nastale težave, kako reagirate na stres?
A – Takrat najpogosteje pozabim na malico.
B – Grizljam oreške, ki so hrana za možgane.
C – Pomirim se s kakšnim piškotom tukaj, s koščkom čokolade tam.
D – Počakam, da se napetost poleže, potem si privoščim odmor z nasitno malico.
Skrivnost moje diete tiči v … ?
Seštejte obkrožene črke in glede na to, katerih ste obkrožili največ, preberite, kakšen prehranjevalni tip ste in kakšna shujševalna strategija vam najbolj ustreza.
A – Praktični
Ste zelo praktičen človek. To velja tudi za prehrano: kar pride na vašo mizo, mora biti okusno in poceni. Kadar se vam mudi, znate odlično improvizirati ter iz sestavin, ki jih najdete v hladilniku, na hitro sestaviti jedilnik. Radi kupujete izdelke v akciji, velikokrat pa ste čisto zadovoljni tudi z industrijsko pripravljenimi jedmi.
Vaša shujševalna strategija:
Kakovost ni nujno draga
Kupujte čim več sezonske zelenjave in sadja, ki sta bogat vir dragocenih hranilnih snovi, pa tudi precej poceni. Izogibajte se masnim klobasam, siru in podobnim kaloričnim živilom. Presenečeni boste, koliko manj kalorij boste pojedli na ta način.
Čim pogosteje kuhajte sami
Seveda je kuhanje z industrijsko obdelanimi živili preprostejše, vendar se v takšni hrani skriva veliko maščob, sladkorja in soli. Dolgoročno nas takšna prehrana naredi utrujene, predvsem pa redi. Raje kuhajte sami, s sezonskimi pridelki. Izkazalo se bo, da je takšna hrana celo cenejša. Ni časa? Potem pač skuhajte dvojno in dajte polovico v zamrzovalnik – tako bo doma zmeraj na voljo zdrav obrok.
Posvečajte se prehranjevanju
Poskušajte posvetiti pozornost vsakemu zaužitemu grižljaju. Tako boste začeli jesti počasneje in tudi manj. Znano je, da si lakoto potešimo v 20 minutah, ne glede na to, koliko smo pojedli. Uživajte tudi v vonju in videzu hrane, vsak grižljaj okušajte z brbončicami ter temeljito prežvečite hrano, preden jo pogoltnete. Prehranjevanje naj postane pomembno samo po sebi, ne pa nekaj, kar se počne mimogrede.
B – Naravni
Čestitamo! Skrbite za to, da je vaša hrana uravnotežena, torej z manj mesa ter več zelenjave in sadja. Najverjetneje nimate težav s postavo in odvečno težo, no, morda bi se za še boljše počutje lahko znebili kakšnega kilogramčka. Kako? Tukaj je ključ vaše strategije!
Vaša shujševalna strategija:
Razkrinkajte sladkorne pasti
Ker ste, kar se prehranjevanja tiče, zelo ozaveščeni, dobro poznate sestavo živil, ki jih uporabljate v svoji prehrani. Kje bi se torej lahko skrivale sladkorne in maščobne pasti? Četudi je vaš najljubši posladek suho sadje, to še ne pomeni, da ne redi. Tudi naravna in nepredelana hrana lahko vsebuje veliko sladkorja, ki dvigne raven zaužitih kalorij, ne da bi se tega zares zavedali.
Disciplina ni vse
Ste med tistimi, ki zares temeljito poskrbijo, da je kupljeno meso iz neoporečne vzreje, hkrati pa strogo pazite na to, da je delež zelenjave v vaši prehrani zelo visok. To je pohvalno, vendar je res tudi to, da nenehno odtegovanje in strog režim človeka sčasoma prikrajšata za radost in veselje. Tudi čustveni stres pušča posledice. Zato si občasno le mirno privoščite goljufiv dan, s čim nezdravim in izdatnejšim. Sprostite se.
Beljakovine nasitijo
Pretežno zelenjavna prehrana je zdrava, vendar morda včasih ne nasiti dovolj. Obogatite svoj jedilnik z beljakovinami, ki vas bodo res dodobra nasitile, zato bo tudi manj napadov nebrzdane lakote.
C – Čustveni
Pri vas je skoraj vse povezano s hrano – ljubezenske težave, vznemirjenje zaradi rojstnodnevne zabave, stres v službi … Vsa ta čustvena vznemirjenja pomirjate s hrano. Najbrž se to pozna tudi na tehtnici.
Vaša shujševalna strategija:
Trden prehranjevalni urnik
Tukaj piškot, tam košček peciva, pa malo sira … Dolgoročno si s takšnim prehranjevanjem močno obremenjujemo telo in povzročamo zmedo v presnovnih procesih. Raje skušajte vzpostaviti trden prehranjevalni urnik, tako boste pojedli manj.
Vodite dnevnik prehranjevanja
V beležko skrbno beležite vse, kar ste pojedli. Ne izpustite niti najmanjšega koščka čokolade ali kave z mlekom. Vsi smo nagnjeni k temu, da takšne drobnarije preprosto pozabimo. Potem pa se čudimo, kako da tehtnica kaže toliko kilogramov. S prehranjevalnim dnevnikom boste dobili temeljit vpogled v svoje prehranjevalne navade.
Ostanite pozitivni
Le če boste optimistični, boste uspešno shujšali. Negativne misli, ki rade spremljajo odrekanje, povezano z dieto, je treba pregnati. Nikar ne uporabljajte besed, kot so dieta, hujšanje, debelost. Te vzbujajo verigo negativnih misli in občutkov. Skušajte misliti pozitivno. Denimo: najti moram svoj notranji mir ter ravnovesje in poskrbeti za urejeno prehranjevanje. Ali pa: moj cilj je, da se dobro počutim.
D – Uživaški
Izboren meni in prvovrstno vino – to je nekaj po vaši meri. Obvladate kuhanje in z njim ne razvajate le sebe, temveč tudi bližnje. Cena za to zadovoljstvo se najbrž kaže v obliki nekaj odvečnih kilogramov. Čeprav bi se jih radi znebili, se užitku ne želite odreči.
Vaša shujševalna strategija:
Spremenite obseg porcij
Najbrž se res ne želite odreči svojim priljubljenim jedem – in le zakaj bi se? Dovolj bo, če boste popazili na količino zaužite hrane. Zmanjšajte obroke. Poleg tega ni treba, da ima obrok zmeraj tri hode. Premislite, kaj vam bo šlo najbolj v slast – predjed ali posladek. Enemu se pač ne bo težko odpovedati. Ali pa povečajte količino zelenjave na rovaš riža, cmokov ipd.
Pretkan način črtanja kalorij
Si pri jedi radi postrežete s kozarcem vina? Imate radi kruh in grisine s paštetko ali maslom za predjed? Tem priboljškom se lahko brez težav odrečete, saj ne vsebujejo pomembnih hranilnih sestavim, da ne boste prikrajšani, pa jih nadomestite z zelenjavo ali sadjem.
Spremenite pogled
Se vam misli nenehno sučejo okoli sladoleda, testenin in hrane kot take? Vzpostavite do tega nekaj distance in si jih predstavljajte nekoliko drugače, kot ste navajeni: ne na krožniku pred seboj, ampak raje na krožniku pred tujcem. Ta nova perspektiva bo od vas oddaljila jed, o kateri razmišljate, s tem pa tudi željo po njej.