Estrada

Drsanje, popolna zimska rekreacija

M. H., Zarja
28. 1. 2019, 14.01
Deli članek:

Pozimi morda zunaj res tečejo samo najbolj zagrizeni tekači in tudi marsikateri drug šport zaradi nizkih temperatur ni izvedljiv ali zanj preprosto ne najdemo prave motivacije. Lahko pa počnemo nekaj, kar nekateri obožujete že lep čas, drugi pa tega še nikoli niste niti poskusili. Pojdimo drsat!

Shutterstock
Drsanje je koristno predvsem za razvoj in ohranjanje ravnotežja.

Ko človek prvič stopi na drsalke, se mu noge skoraj zagotovo prvih nekaj metrov na ledu tresejo kot šiba na vodi. A če previdno in počasi vztrajamo, hitro ugotovimo, da se je naše telo dokaj hitro prilagodilo stanju v čevlju, ki se podlage – drsečega ledu - drži zgolj s tankim rezilom. Potem začnemo počasi uživati, dokler nas ta zimska oblika rekreacije popolnoma ne zasvoji. No, piruete in podobne drsalne specialne vragolije pustimo raje izkušenim drsalcem, osnovnemu drsanju pa se to zimo le prepustimo. Razlogov za to je veliko. »Drsanje je odličen šport za vse starostne skupine. Otrokom omogoča razvoj osnovnih gibalnih sposobnosti, starejšim drsalcem pa odlično rekreacijo in sprostitev,« meni Metka Umek, učiteljica drsanja v Drsalnem klubu Celje.

Drsanje namesto aerobike

Drsanje je koristno predvsem za razvoj in ohranjanje ravnotežja, koordinacije, gibljivosti in moči, našteva strokovnjakinja. »Omogoča tudi aktivno druženje s prijatelji ob in na ledeni ploskvi.« V celjskem notranjem drsališču (in verjetno še kje) vsak petek zvečer organizirajo disko na drsalkah, kjer lahko obiskovalci drsajo ob disko svetlobi in odlični glasbeni spremljavi. Medtem ko počnete nekaj dobrega zase, se torej še neznansko zabavate. In to, kot smo že poudarili, ne glede na starost, saj je drsanje primerno že za otroke od tretjega leta starosti dalje.

»Priporočljivo je, da se otroci in tudi starejši začetniki vključijo v strokovno vodene tečaje, kjer se najhitreje naučijo pravilne tehnike drsanja. Tako se bodo skozi vsa življenjska obdobja brez težav in poškodb varno zabavali na ledeni ploskvi, saj je drsanje lahko prijetna rekreacija vse do visoke starosti,« svetuje sogovornica in omeni, da se v tečaje, ki jih vodi v Celju, že vrsto let vključujejo tudi dekleta in ženske, ki se želijo v tej športni panogi izpopolniti, uživati ob plesu na drsalkah in so to obliko rekreacije zamenjale za vodeno aerobiko ali kakšno drugo obliko vadbe. »Pri tem športu, poleg sinhronega gibanja vsega telesa, namreč zelo intenzivno obremenjujemo mišice nog in zadnjice, kar mnoga dekleta še posebej želijo.«

Shutterstock
Drsanje je po opažanjih Umekove pri nas kot oblika rekreacije precej priljubljeno.

Najmlajši na led le s čelado

Pravijo, da se drsanje lažje za tiste, ki znajo rolati. Vseeno pa velja dodati in opomniti, da drsalke, v nasprotju z rolerji, zadaj nimajo zavor. Če boste na drsalkah poskusili zavirati na enak način kot z rolerji, se lahko po hitrem postopku znajdete na zadnjici. Na njej lahko pristanete, tudi kadar ne spremljate drsalcev okrog sebe. Sicer pa se poškodbam izognemo s pravilno tehniko drsanja in primerno opremo, pravi Metka. Poleg drsalk in rokavic najmlajšim zaradi njihove varnosti priporoča še zaščitno čelado in kombinezon. »Seveda pa se oblačila in zaščita z znanjem tehnike drsanja spreminjata. Gibanje in hitrost drsanja moramo vsekakor prilagoditi znanju in našim sposobnostim.«

Shutterstock
Obujte drsalke, rahlo upognite kolena, težišče telesa prenesite na sredo drsalk ali še malo naprej pa gremo.

Priljubljena in dostopna vadba

Drsanje je po opažanjih Umekove pri nas kot oblika rekreacije precej priljubljeno. »Poleg urejenih drsališč je pozimi pogosto in množično tudi drsanje na zaledenelih naravnih površinah – jezerih.« Verjetno ni treba posebej poudarjati, da se na poledenela jezera odpravimo le, ko ni nevarnosti, da bi se led udrl. To pomeni, da je več dni skupaj temperatura pod ničlo in da je led debel vsaj deset centimetrov. Kadar o varnosti drsanja na poledenelem jezeru niste prepričani, obiščite ledene dvorane in mobilna drsališča, ki so v tem času množično obiskana in kjer si lahko drsalke tudi izposodite. Izposoja drsalk načeloma ni draga, po Sloveniji se cene gibljejo med dvema in maksimalno petimi evri. Nasploh pa je cena drsalne opreme odvisna od kakovosti, še pripomni učiteljica drsanja. »Tako lahko najdete drsalke že od nekaj deset evrov za rekreativno drsanje do tudi več kot tisoč evrov, kolikor dosegajo cene drsalk za umetnostno drsanje, ki so namenjene profesionalnim tekmovalcem.« In morda še to: dandanes, ko so drsalke iz plastike, že same po sebi fiksirajo gležnje in nam omogočijo lažje drsanje kot nekoč, ko so jih izdelovali iz usnja.

Torej ... ste pripravljeni? Obujte drsalke, rahlo upognite kolena, težišče telesa prenesite na sredo drsalk ali še malo naprej pa gremo – zabavnim in dobrodejnim dogodivščinam naproti!

Objavljeno v reviji Zarja št. 4, 22. 1. 2019.