Estrada

Kako poleti skrbimo za svojega psa?

Martina Krofič Žel, Zeleni raj
23. 8. 2018, 13.01
Posodobljeno: 31. 3. 2024, 20.20
Deli članek:

V poletnih dneh se s svojimi ljubljenčki pred vročimi sončnimi žarki radi umaknemo v senčno zavetje svojega vrta. Psi težje prenašajo vročino kot mraz, zato ni nič nenavadnega, da poleti govorimo o pasji vročini.

Shutterstock
Psu moramo zagotoviti čisto, svežo vodo vselej, tudi kadar nas spremlja med športno dejavnostjo.

Psi se ne znojijo kot ljudje in si telo hladijo predvsem s sopenjem. Med psi so poseben primer kratkogobčni ali brahicefalični psi, kot so med drugim buldogi in mopsi. Psi teh pasem imajo v primerjavi z drugimi psi izrazito kratek gobec, ozke nosnice, predolgo mehko nebo in preozek sapnik. Zaradi navedenih telesnih značilnosti odvečno telesno toploto slabše odvajajo in so bolj dovzetni za pregrevanje telesa, kar lahko vodi v vročinski udar. Zato moramo še posebno pri kratkogobčnih psih sprehode ob toplejših dneh načrtovati zgodaj zjutraj in pozno zvečer; v času največje vročine jim moramo zagotoviti primerno hlajen prostor.

Preberite tudi: To so čudoviti poletni šopki! Kliknite TUKAJ!

Previdno pri kronično bolnih psih

Tudi pasji mladiči, starejši in bolni psi težje prenašajo vročino. Posebej previdni moramo biti pri psih, ki imajo kronična obolenja dihal in krvožilnega sistema. Takim psom moramo redno in dosledno dajati predpisana zdravila, njihovo fizično aktivnost pa v skrajnih primerih omejiti na nekaj korakov, potrebnih, da opravijo svoje fiziološke potrebe. Pri poslabšanju kliničnega stanja moramo nemudoma poiskati veterinarsko pomoč.

Shutterstock
Psi si telo hladijo predvsem s sopenjem.

V najbolj vročem delu dneva tudi zdravih odraslih psov ne spodbujamo k igri ali delu. To še posebej velja za pse delovnih pasem, ki se zaradi močnega nagona ne znajo ustaviti sami in so zaradi tega dovzetni za vročinski udar. Paziti moramo tudi, da psa po nesreči ne zapremo v avto, rastlinjak ali vrtno lopo, saj lahko temperatura v zaprtem prostoru brez zračenja nenadoma naraste do te mere, da ogrozi njegovo življenje.

Oskrba v vročih dneh

Psi morajo v poletnih dneh imeti ves čas na voljo svežo pitno vodo v neomejenih količinah. Skledo z vodo zato večkrat dnevno izpraznimo in pomijemo. Če tega ne upoštevamo, se lahko v vodi namnožijo škodljivi mikroorganizmi, ki lahko povzročajo prebavne težave. Pogosto so za pse mamljivi razni zbiralniki deževnice ali ribniki, vendar je tudi v teh kvaliteta vode za pitje neustrezna. Tudi hrana se v poletnih dneh hitro pokvari, hkrati pa privablja muhe, ose, mravlje in druge žuželke. Zato hrano, ki je po obroku ostala v skledi, zavržemo. Skledo za hrano moramo po vsaki uporabi temeljito očistiti, čeprav je na videz čista. Tako odstranimo ostanke organskih snovi, kjer se lahko namnožijo bakterije.
Poleti se pogosto srečujemo s prebavnimi težavami ali celo zastrupitvami psov zaradi uživanja mrhovine in komposta. Psi naj bodo zato ves čas pod nadzorom, kompostniki pa primerno zavarovani, da jim lahko tovrstna dejanja preprečimo.

Zajedavci in nalezljive bolezni

V poletnem času se pri psih pogosto pojavi okužba s klopi in bolhami. Zaradi ugodnih razmer v okolju so zunanji zajedavci v tem času najbolj aktivni, zato je priporočljivo, da svojega ljubljenca pravočasno zaščitimo s primernimi preparati. Pri psih, ki so alergični na bolšjo slino, se lahko težave zaradi bolhavosti še stopnjujejo. Nevarni pa niso le klopi in bolhe. Dvigi temperatur in pogostejša potovanja ter uvoz psov z neznanim zdravstvenim stanjem odpirajo vrata tudi boleznim, kot so lišmanioza, babezioza in dirofilarioza. 

Shutterstock
Psa ne smemo nikoli pustiti samega v avtu, še posebno ne v vročih poletnih dneh.

Poskrbimo za zdravo kožo

Kožo in dlako je priporočljivo pregledati po vsakem sprehodu. Na ta način hitro in učinkovito odstranimo trnje in druge ostre dele rastlin, ki so se morda zapičili v kožo in na mestu poškodbe lahko povzročijo gnojna vnetja.

Površinska gnojna vnetja kože lahko nastanejo tudi zaradi praskanja ali grizenja srbečih delov telesa. Takoj ko to opazimo, moramo poiskati veterinarsko pomoč, saj se zaradi visokih temperatur taka vnetja zelo hitro širijo.

Shutterstock
Vsaj enkrat dnevno moramo psu preiskati kožuh in odstraniti morebitne klope ali bolhe.

Kaj pa plavanje?

Nekateri psi poleti uživajo v plavanju, medtem ko drugi vode ne marajo. Ker psom prevelike temperaturne razlike škodijo prav tako kot ljudem, moramo počakati, da se pregreti psi ohladijo, preden jim bomo dovolili skok v mrzlo reko ali jezero. Posebej pri starejših psih, ki imajo težave z gibali, bodimo pozorni, da pri vstopu v vodo in izstopu iz nje ne zdrsnejo, saj lahko nenadni in nenadzorovani gibi privedejo do poškodb gibal. Psov tudi ne spuščajmo v deroče potoke ali reke, saj obstaja nevarnost utopitve. Pozorni moramo biti tudi na kvaliteto vode, v kateri pes plava. Praviloma to vodo psi tudi pijejo in pogosto se pojavijo bolezenske težave, ki so posledica kopanja v zajetjih z neprimerno kvaliteto vode.

Zanimivosti