V poplavi številnih informacij, ki nas obkrožajo, je velikokrat težko ločiti zrnje od plev. Ženske pa potrebujemo preverjene informacije, da lahko izbiramo med kakovostnimi načini do boljšega zdravja, saj se vse prepogosto zgodi, da z novimi podvigi zdravju delamo škodo, namesto da bi mu koristile.
In katere so tiste odločitve, da izberejo slabe poti do zdravja? Poglejmo si nekaj najpogostejših, čeprav jih obstaja veliko.
1. Če jemo nizkokalorično hrano, bomo shujšali.
Ko želimo doseči zdravo telesno težo, je zmanjšana količina kalorij, ki jih vnašamo v telo, lahko hitra rešitev za marsikatero žensko, vendar pa ta rešitev ni dolgoročna. Ključni dejavnik pri zmanjševanju telesne teže namreč ni v tem, kaj jemo, temveč v tem, kako zaužito hrano presnavljamo. Opozorimo lahko na primer ženske, ki je jedla le dvakrat na dan, a po mesecih truda vseeno ni dosegla želenega rezultata, torej zmanjšanja teže. Nato je začela jesti le enkrat na dan, saj je mislila, da bo zmanjšanje maščob in kalorij gotovo prava rešitev. Tudi to se ni obneslo, kajti naša telesa so ustvarjena tako, da od nas zahtevajo hrano.
Večji del človeške evolucije je hrane primanjkovalo. Torej so naša telesa oblikovana tako, da hrano presnavljamo počasi, hkrati pa telo skladišči maščobo, ki jo potrebuje za vir energije med stradanjem. Počasna presnova in skladiščenje maščobe sta bila evolucijska prednost, kot je bila prednost tudi sposobnost telesa, da se na stradanje odzove z upočasnitvijo presnavljanja. Čeprav so daljša obdobja stradanja telesa v zdajšnjem času zelo redka, pa imajo nekatere ženske še vedno takšne evolucijske odzive. Torej, ko zmanjšajo vnos kalorij v telo, se telo odzove na način, pogojen z evolucijsko varovalno funkcijo proti stradanju, upočasni se proces presnove, kar pa še dodatno oteži možnost izgube telesne teže.
Preberite tudi: Ločitev staršev - ko se otroku poruši svet. Kliknite TUKAJ!
2. Z leti potrebujemo manj spanca.
Res je, da se kakovost našega spanca s staranjem spreminja, ni pa res, da ga z leti potrebujemo manj. V starosti se je sicer treba zavedati, da spanec ni več tako dober, kot je bil v mladosti. Starejši pogosto tarnajo, da se velikokrat zbujajo sredi noči, vendar pa to ne pomeni, da ta skupina prebivalstva potrebuje manj spanca.
Pogostejše in lažje zbujanje ponoči je posledica naravnih sprememb v cikličnem vzorcu spanja. V starosti okrog petdeset let globlje faze spanca trajajo manj časa, večji del spanca spimo v prvi in drugi fazi spanca, ki pa nista globoki, zato smo v tem času bolj dovzetni tudi za hrupe okrog nas.
3. S starostjo se zmanjša želja po spolnosti.
Veliko žensk pravi, da spolnost z leti zanje postaja večji užitek. Včasih pa hormonsko spreminjanje, ki se pojavi med in v menopavzi, lahko povzroči, da postane spolnost pri ženskah zadnja misel, kar jih še bolj vodi v strah, da se bo z leti položaj le še poslabšal. Na srečo pa je pomanjkanje želje po spolnosti le začasno.
S prehodom v menopavzo so vsi trije glavni spolni hormoni – estrogen, progesteron in testosteron – lahko v neravnovesju. Testosteron je eden od bistvenih hormonov, ki so povezani z libidom. Torej, če izkusite naravno hormonsko neravnovesje, ki se pojavi med menopavzo, ni nič presenetljivega, če ob tem trpi tudi vaš libido.
Znano je, da so fizične težave žensk, ki so povezane s spolnim odnosom, kot so različne oblike bolečine in suhost vagine, razmeroma lahko rešljive. Tisto, kar je veliko teže rešljivo, so čustva, povezana s spolnostjo. Zaradi odtujenosti od partnerja, občutka neprivlačnosti ob vročinskih valih, sprememb v razpoloženju, pomanjkanja spanca ali česa čisto drugega lahko spolni odnos občutite le kot dolžnost. Pomanjkanje želje po spolnosti je zelo zapletena zadeva, poleg tega zajema ogromno stvari, ki se z leti prikradejo na plan in so povezane s psihologijo o spolnosti.
Eden od vidikov spolnosti, ki ga mnogi podcenjujejo, je biološka različnost ženske od moškega v načinu, kako se vzburi.
Ravno tako pa je skrajno težko uživati v spolnosti, če se ne čutimo dovolj privlačni za partnerja. A težko se je po napornem in stresnem dnevu v službi ali po neprespani noči dojemati kot spolno bitje, poleg tega smo ženske ves čas obdane s podobami idealnih najstnic in aktualnimi smernicami spolnega poželenja.
Žensko poželenje po spolnosti je globoko zakoreninjeno in povezano s tem, kako je ženska sama povezana s svojo čutnostjo. Ko enkrat spet začnemo uživati v čutnih užitkih, se tudi mnogo laže prepustimo spolnim odnosom s partnerjem.
Preberite tudi: Sisu, finska odločnost za boljše življenje. Kliknite TUKAJ!
4. S statini najbolje nadzorujemo visoko raven holesterola.
Veliko žensk obišče zdravnika v strahu zaradi povišane ravni holesterola in povečanega tveganja srčne kapi. Srčna bolezen prav gotovo ni zanemarljiv vidik za ženske, ki se starajo, in znižanje slabega LDL-holesterola je eden od načinov, kako lahko zmanjšamo tveganje za srčne bolezni.
Vendar pa dosmrtno jemanje statinov, skupine zdravil za zmanjševanje ravni holesterola, zagotovo ni edini način, kako lahko zmanjšamo raven slabega holesterola. Prav tako ni nujno, da je to najboljši način za zmanjšanje tveganja pri ženskah, ki v preteklosti niso imele povečanih tveganj za srčne bolezni. Obstajajo tudi naravni načini, s katerimi lahko nadzorujemo slab holesterol.
Najprej se je pomembno zavedati in razumeti, da holesterol ni naš sovražnik. Brez holesterola naše telo ne bi delovalo. Holesterol potrebujemo za zdravje celičnih membran, spomina in nevroloških ter možganskih funkcij. Holesterol je element, iz katerega so narejeni mnogi naši hormoni. Vitamin D je zgrajen iz holesterola v naši koži.
Najučinkovitejši naravni način zmanjševanja ravni slabega holesterola je sprememba življenjskega sloga in prehranjevalnih navad. Začnimo uživati hrano z malo maščobami in holesterola, pomembno pa je tudi usvojiti tehnike, s katerimi se naučimo, kako premagovati stres, opustiti kajenje in postati telesno aktivni.
5. Vsakodnevno moramo telovaditi od trideset do šestdeset minut, da dosežemo dobrodejni učinek na zdravje.
Vsi vemo, kako težko je v današnjem času najti čas za telesno aktivnost. To je ena tistih stvari, ki nam najpogosteje spolzi na dno seznama dnevnih opravil. Marsikatera ženska meni, da si je skorajda nemogoče vzeti uro časa na dan samo za vadbo. Ves čas pa poslušamo, da je polurna dnevna vadba bistvena za zdravje vsake ženske.
Vadba, pri kateri telo hitro in ponavljajoče pripeljemo do skrajnosti in nazaj (do točke, ko tako težko dihamo, da komaj govorimo), je učinkovita. Če vadimo tako, zadostuje že vadba tri- do štirikrat na teden po dvajset minut, da izboljšamo zdravje. Takšna vadba vam lahko koristi, ne glede na to, kako zaposleni ste ali v kakšni kondiciji ste. Je učinkovita metoda – vse dokler jo redno izvajate.