Nasvete o dietah in hujšanju najdemo v tako rekoč vsaki reviji, na spletu, televiziji, skratka povsod. A roko na srce, to ne spremeni dejstva, da so diete kljub temu v večini primerov neuspešne.
Dobra prebava in zdrava jetra, osnova za hujšanje
Eden izmed najbolj očitnih znakov zamaščenih jeter je nabiranje maščobe okoli pasu. Če se vam torej kilogrami najbolj nabirajo ravno na tem delu telesa, bo treba najprej poskrbeti za jetra. V nasprotnem lahko nenehno hujšate, kilogrami pa se bodo vsakič znova vztrajno vračali kot bumerang. Ker naša jetra prisegajo izključno na naravna zdravila, medtem ko jih sintetična le še dodatno obremenijo, izbirajte modro. Izvleček iz pegastega badlja velja za eno boljših, če ne kar najboljšo rešitev za jetra. Odlična izbira so prav tako artičoke, na katere so denimo prisegali že stari Rimljani in Grki, danes pa veljajo za znanstveno preverjeno zdravilo za jetra. Poleg tega so v pomoč pri prebavnih motnjah in zato odlična izbira, preden začnemo shujševalno dieto. Sprememba prehrane namreč skoraj vedno vpliva na prebavo, četudi gre za spremembo na bolje, ko denimo v svoj jedilnik vnesemo več zelenjave. Dobra prebava in zdrava jetra so osnova za uspešno hujšanje.
Najboljša dieta za vas: mediteranska dieta velja za enega najbolj zdravih načinov prehranjevanja na svetu in dobro dene tudi jetrom. Polnozrnati kruh, žita, zelenjava, stročnice, oljčno olje, semena, začimbe, zelišča ter pest nepraženih oreščkov naj na dan zasedajo polovico vašega krožnika. Nazdravite lahko tudi s kakšnim kozarcem rdečega vina. Omejite pa uporabo rdečega mesa (na enkrat mesečno) in raje uživajte več rib, morskih sadežev, začimb in seveda artičok. Vsak dan si rezervirajte pol ure za gibanje.
Stres in utrujenost ne koristita nikomur
Kot da ni dovolj že to, da nam stres in utrujenost pobereta vso voljo, se vmešavata še v naše shujševalne načrte. Ne samo da stres pri nekaterih ljudeh poveča željo po (nezdravi) hrani, dolgotrajna napetost v telesu tudi sprošča hormon kortizol, ki pripomore k občutku pomanjkanja energije. Dieta v takšnem stanju zato odpade, saj obstaja velika verjetnost, da boste obupali, še preden boste zares začeli. Zaradi povišanega kortizola je lahko hujšanje izredno počasno ali sploh neuspešno. Zato raje začnite takole: poskrbite, da boste s prehrano zaužili dovolj vitaminov B12, B6 in B3, ki zmanjšujejo utrujenost in izboljšajo delovanje organizma. Vitamina B12 je največ v jetrih, školjkah, skušah in slanikih ter jajcih. Vitamin B6 in B3 sta v mesu (piščanec, svinjina) in ribah, kot je losos, pa tudi v bananah, avokadu, leči in brokoliju.
Utrujenost sicer radi preženemo s pitjem kave. Res nas kava nekoliko prebudi, a hkrati še poveča raven stresa in nas naredi razdražljive. Boljša izbira je zato mate čaj, ki ga poznamo kot varen in učinkovit stimulans s številnimi koristmi. V primerjavi z zelenim čajem ima mate še več antioksidantov in snovi, ki krepijo telo.
Najboljša dieta za vas: Odpovejte se sladkorju, beli moki, kavi, alkoholu in industrijsko predelani hrani, ki dodatno pripomorejo k nihanju razpoloženja in k utrujenosti. Izbirajte hrano, ki je bogata z vitamini skupine B, in se čim več gibajte. Dokazano je, da hoja, kolesarjenje, plavanje in drugo gibanje znižujejo raven stresa. Dejstvo, da je šport najboljši način za kurjenje maščob, je v vašem primeru le še dodana vrednost in motivacija.
Zagotovite telesu dovolj vitamina C
V študiji, ki so jo opravili na univerzi v Arizoni, so prišli do ugotovitve, da rekreativci, ki pred vadbo zaužijejo 500 mg vitamina C, pokurijo več maščob kot tisti, ki tega ne storijo. Na kurjenje maščob sicer vpliva tudi način vadbe. Ogromno ljudi naredi napako, ko ob začetku hujšanja začnejo z visoko intenzivno vadbo, pri kateri pulz spravijo v višave. Takšna vadba pripomore k večji vzdržljivosti, maščobe pa se bolj porabljajo z vadbo nekoliko nižje intenzivnosti. To ne pomeni, da se pomikamo počasi kot polž, temveč da imamo tempo, pri katerem smo še sposobni kaj povedati in nimamo občutka, da nam bo srce ušlo iz telesa. Kakorkoli že se odločimo telovaditi, pa nam pri kurjenju maščob očitno lahko pomaga vitamin C. Tega v izobilju vsebujeta acerola in šipek. Za primerjavo: limona, ki jo najbolj povezujemo z vitaminom C, v 100 gramih vsebuje 53 mg vitamina C, acerola pa kar dobrih tridesetkrat več (1677 vitamina C na 100 gramov)! Če je še ne poznate, je tako skrajni čas, da jo vključite v svojo prehrano.
Najboljša dieta za vas: Pojejte veliko sveže zelenjave in sadja in si tako zagotovite zadosten dnevni vnos vitamina C. Tudi sicer poskušajte jesti čim bolj zdravo, ničemur pa se vam ni treba odrekati, če le ne pretiravate s količino. V času hujšanja si lahko dodatno pomagate s štetjem kalorij. Če pridno telovadite (eno uro na dan), lahko v času hujšanja zaužijete 1800 kalorij, če ste ženska, in 2000 kalorij, če ste moški, oziroma nekoliko manj, če ste izrazito nižje višine od povprečja.
Življenjski slog, ne dieta!
Pričakovati, da bomo ostali večno vitki, ker smo se teden ali mesec dni držali posebne diete, je podobno pričakovanju, da jutri ne bomo lačni, ker smo danes jedli. Številke, ki jih pokaže tehtnica, ko stopimo nanjo, so največkrat odsev našega življenjskega sloga. In če tega nimamo namena spremeniti, tudi drastičnih sprememb teže ne smemo pričakovati. Pa saj to globoko v sebi še kako dobro vemo, le priznati si je včasih tako hudičevo težko.
Najboljša dieta za vas: ni dieta, temveč sprememba življenjskega sloga! Prave vsakodnevne izbire dajejo prave rezultate.