Estrada

Kako lahko naravno okrepimo imunski sistem otrok?

Petra Arula, Bodi zdrava
20. 4. 2018, 15.01
Deli članek:

Pogoj za to, da se na otroka ne bodo »prilepili« nadležni bacili, je močan imunski sistem.

Thinkstock Photos

Od vsepovsod smo bombardirani z novicami o nevarnih virusih in bakterijah, ki pa nas tudi v resnici nenehno obletavajo. Nekateri otroci jim ves čas podlegajo in so skorajda več doma kot v vrtcu ali šoli, drugih pa se bolezni in prehladi skorajda ne dotaknejo. 

Kaj lahko storijo starši, da okrepijo otrokov imunski sistem? 

Otrok krepi svoj imunski sistem (tudi) tako, da je izpostavljen virusom in bakterijam. V vsakodnevnem življenju smo povzročiteljem bolezni nenehno izpostavljeni vsi; novorojenček se jim zoperstavlja še z materinimi posojenimi protitelesi, in če ga mati še doji, je v prvih mesecih zaščiten pred mnogo boleznimi. Toda polagoma ta telesa oslabijo in dojenček mora začeti izdelovati svoje obrambne snovi. To stori s stikom z virusi in bakterijami. Otrok zboli oziroma se okuži in tvori protitelesa, ki ga – odvisno od vrste povzročitelja – znova varujejo pred ponovno boleznijo. Starši sicer ne moremo preprečiti okužb, lahko pa z ustreznimi ukrepi otroka okrepimo, da bo okužbe lažje prebolel.

1. Poskrbite za okolje, v katerem se bo otrok telesno, duševno in socialno dobro razvijal.

2. Z otrokom pojdite vsak dan na svež zrak, tudi ob slabem vremenu.

3. Pazite na ugodno klimo v prostorih in jih redno zračite. V stanovanju ne kadite, uporabljajte doma pripravljena čistilna sredstva (voda, kis, soda bikarbona in mešanice z eteričnimi olji so čista, zdrava in poceni rešitev).

4. Otroka oblačite po načelu čebulice ter upoštevajte, da se otrok veliko več giblje kot vi in mu je zato prej vroče.

5. Otroku zagotovite ustaljen urnik z dovolj spanja.

Thinkstock Photos

6. Poskrbite za raznovrstno in zdravo prehrano – čim manj predelano; če se le da, naj bo ta ekološko pridelana in lokalnega izvora. Otrok naj vsak dan je sveže sadje in zelenjavo, oreščke, semena in stročnice. Nekaj namigov za zdrave prigrizke: oreški ali namaz iz njih, paličice zelenjave (korenčka, zelene, paprike), ki jih otrok lahko pomaka v jogurtovo ali smetanovo omakico (jogurt ali smetana ali mešanica obeh z nasekljanimi svežimi zelišči, redkvico ali jajčkom), barviti zmečkančki, pisane sadne kupe ali krožniki iz sadja ali zelenjave v obliki človeških glav (naj vaša domišljija ne pozna meja).

7. Če opažate, da se vašemu otroku ponavljajo ene in iste težave, kot so izpuščaji, vnetje ušes, prebavne težave, kolika, si začnite zapisovati vsak grižljaj, ki ga poje, in opazujte odzive telesa. Nato za en teden izločajte posamezno živilo in si zapisujte otrokovo počutje. Tako vam skorajda ne more uiti krivec, ki slabi otrokov imunski sistem.

8. V vsakdanjik vključite zelišča iz vašega lokalnega okolja (čaji, kopeli, obkladki); ameriški slamnik dokazano pomaga krepiti otrokov imunski sistem, druga zelišča pa uporabljajte glede na otrokove najpogostejše bolezni (knjiga Ščepec rešitve Sanje Lončar je lahko odlična iztočnica, kaj in kako).

9. Pomagate si lahko tudi z eteričnimi olji, homeopatijo in Bachovimi esencami, o vsem smo v reviji Bodi zdrava že večkrat pisali; članke najdete na spletni strani http://odkrito.svet24.si/revija/bodi-zdrava. Izberite metodo, ki vam je najbližja, in ji sledite.

Še nekaj metod, ki bodo otrokom všeč in jih redno izvajajo mame v skandinavskih državah, predpisujejo pa jih tudi naturopati.

1. Znanje o domačih zdravilih in preizkušenih metodah zdravljenja se ne prenaša več iz roda v rod, kot se je včasih, in starši pogosto ne vedo, kako pomagati svojim otrokom in preprečiti razvoj bolezni.
2. Otroci se pogosto ne morejo do konca pozdraviti, kaj šele, da bi se dobro pozdravili in po si bolezni še opomogli, saj sodobne službe zahtevajo, da se čim prej vrnejo v vrtec ali šolo. »Prav potrpežljivost in čas pa sta skoraj najpomembnejše, kar otrok potrebuje, da bi lahko v miru dokončno ozdravel,« poudarjata Jörg Nase, dr. med., in Beate Nase, avtorja knjige Otroške bolezni, in opozarjata, da moramo ob vsem tem poskrbeti, da se mali bolnik ne nazadnje ne bo počutil še krivega, ker se njegovim staršem vse obrne na glavo, kadar zboli. »Mnoge virusne okužbe se brez težav in posledic pozdravijo tudi brez uporabe zdravil,« spodbujata avtorja knjige ter opozarjata: »Odrasli so pomemben zgled tudi pri zaupanju in okrevanju. Če ob vsaki težavi takoj posežejo po tableti, bo tudi otrokom samoumevno, da se bodo bolje počutili samo, če čim prej dobijo zdravilo. Kako naj se naučijo obvladovati svojo bolezen drugače kot z zdravili, če tudi odrasli tako malo dajo na samozdravilno moč telesa in druge preproste terapevtske ukrepe, denimo tiste iz naravnega zdravilstva?«

Jörg Nase, dr. med., in Beate Nase pravita, da so za krepitev obrambnih moči telesa priporočljivi vsi ukrepi, ki z menjavanjem toplote in hladu delujejo na ožilje ter tako pomagajo imunskemu sistemu. »Vedno pa velja pogoj, da se mora otrok ob tem počutiti dobro in dopustiti metodo. Poleg tega morajo biti njegove roke in noge tople, torej dobro prekrvavljene,« opozarjata strokovnjaka.

Otiranje s hladno krpo ali prhanje s hladno vodo

Že od enega leta naprej lahko otrokovo telo otremo z vlažno mlačno krpo s krepkimi gibi od zunaj navznoter. Začnemo pri dlaneh in rokah, otremo zgornji del telesa in nadaljujemo še od stopal prek nog do spodnjega dela trupa. S hladno krpo otiramo izključno toplo kožo (nikoli mrzle!), ko končamo, pa otroka ne brišemo, temveč ga čim prej oblečemo. Poslužimo se lahko tudi hladne prhe (od 18 do 23 ˚C). Začnemo pri nogah, nadaljujemo pri rokah in po vsem telesu.

Topla nožna kopel (tudi za začetke okužb dihalnih poti)

Potrebujete lavorček z vodo, temperature približno 33 ˚C, ki prekrije otrokove gležnje. Otrok naj sedi na stolčku, vi pa mu počasi dotakajte vročo vodo do višine meč, da temperatura naraste do približno 40 ˚C; otrok naj sam pove, kako topla voda mu ustreza. Po 10–15 minutah mu noge obrišite in obujte tople nogavice, nato naj še 15 minut počiva.

Suho ščetkanje

Z mehko ščetko gladite telo od okončin proti sredini telesa – začnite pri dlaneh, rokah in zgornjem delu trupa, nadaljujte s stopali, nogami in spodnjim delom telesa. Pozor: nikoli ne ščetkajte po vneti koži!

Preberite tudi: Upoštevajte to in kopalke boste poleti z veseljem oblekli. Kliknite TUKAJ!

Estrada

PR_nedaUkraden
Aktualove zvezde

Neda Ukraden pri vas doma

vid-valic, veseljak, janja-ulaga, nejc-drobnic, jutranja-budnica
Jutranja budnica na Veseljaku

Vid Valič: 'Ženska in moška pamet sta kot jin in jang'

Vojko Korošec isff , Franko Ascani predsednik Ficts  , Andrej Vodušek Radio1
Izjemen uspeh

Film Dežela junakov prejel medaljo in častno omembo na filmskem festivalu v Milanu

Anne Hathaway
Ameriški igralki

V novem Nolanovem filmu naj bi zaigrali tudi Anne Hathaway in Zendaya

blaž-geč-zvita-feltna-1
Publika jim daje energijo

Video: Za fante iz skupine Zvita feltna je vse leto Martinovo

best-fm-stozice
2. rojstni dan BEST FM

10 tisoč obiskovalcev v Stožicah uživalo v balkanskih ritmih

Zanimivosti

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki

rep46-2024_naslovka
Zanimivosti

Vrtljiva vrata Anžeta Logarja: Nazaj v naročje k Janezu Janši

spanje
Različne zahteve glede na starost

Koliko spanca potrebujete glede na vašo starost?