Estrada

Kako misli vplivajo na naše zdravje

Petra Arula, Bodi zdrava
15. 4. 2018, 14.01
Deli članek:

Imajo naše misli, predvsem pa nezavedna prepričanja, ogromno moč tudi nad našimi telesi?

Revija Bodi zdrava

Ste že kdaj premišljevali, koliko naše misli vplivajo na naše zdravje? Koliko na nekatere bolezni vplivajo geni in koliko priučeni življenjski vzorci? Bolj ko opazujem – svojo okolico, sebe in družino, iz katere izhajam –, bolj se mi dozdeva, da imajo naše misli, predvsem pa nezavedna prepričanja, ogromno moč tudi nad našimi telesi. Barbara Sarić, psihoterapevtka, in mag. Marja Černelič, osebna svetovalka in avtorica knjige Drugo rojstvo – Si za to, da se rodiva skupaj?, sta moja opažanja potrdili.

Besede Edgarja Cayceja, metafizičnega zdravilca, so: »Duh je življenje, um je graditelj, fizično pa je rezultat.« Tako je začela svoje razmišljanje mag. Marja Černelič in dodala: »Življenje nam prinaša veter, dež in sonce, um posadi semena in kaj se bo manifestiralo? Telo nam pove, ali smo posadili strah ali vero. Pomembno je, s čim zalivamo svoj vrt: s pozitivnimi pogledi in zdravimi navadami ali z nasprotnim.« Černeličeva opozarja: »Poslušajmo svojo intuicijo in svoje instinkte. Dobro zdravje se namreč začenja pri čustvih, pri mislih ter v duhu. Pomembni so tudi počitek, ki je darilo telesu, da napolni baterije, gibanje ter uravnotežena prehrana. Preden telesno zbolimo, so telesni sistemi dolgotrajno v neravnovesju. Na koncu se to stanje izrazi kot patologija. Zavedajte se holistične vizije zdravja. Bolezen je pomembno opozorilo, da moramo pogledati vase.« Sogovornica svetuje, da ob bolezni vedno iskreno pogledate tudi v družinske vzorce: »Ne vprašajte se le, katere bolezni imate v družini – vprašajte se, katere miselne vzorce in prepričanja imate v družini, pa vam ne koristijo več. Morda vseh še niste prepoznali. Morda so postali navade, ki se jih niti ne zavedate. Odpuščanje ni intelektualna dejavnost. Zahteva sproščanje čustev, ki se opravi v telesu in umu hkrati. Postavite si jasne meje, do kod sežete vi in od kod naprej se začne drugi. Ste veliko več kot samo vsota posameznih delov!«

Revija Bodi zdrava

»Naše misli in prepričanja so najpomembnejši kazalci našega zdravja.« 

Pomembno je, da na življenje gledamo pozitivno

Mag. Marja Černelič pravi, da lahko preprečimo bolezen in jo ustavimo že veliko prej, preden zbolimo, če smo povezani s seboj, če slišimo sporočila svojega telesa in jih upoštevamo. »Pozitiven pogled na življenje je odločilen. Kronično visoka raven stresnega hormona kortizola velikokrat povzroči kronične degenerativne bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, artritis, demenca, tudi rak ter sladkorna bolezen. Nastanek avtoimunskih bolezni, ko imunski sistem napade tkiva lastnega telesa, pomeni, da napademo samega sebe. Pomembno je videti vse plati sebe, preden se katera od njih izrazi z avtoimunsko boleznijo,« poudarja strokovnjakinja. »Jeza, strah, žalost ter stare zamere, ki se jih oklepamo, ne delujejo nam v prid. Svojih genov ne moremo spremeniti, spremenimo pa lahko svoje podedovane čustvene vzorce. Kaj pravite, ali lahko upočasnite tempo, se osredotočite na svoje življenje ter se prenehate vznemirjati zaradi tega, kaj drugi mislijo o vas? Raje poiščite stvari, ki vas veselijo, in tako boste krepili svoj imunski sistem. Poskrbite, da boste negativna čustva in zamere dali iz sebe,« spodbuja mag. Marja Černelič in citira Khalila Gibrana, ki nas uči: »In vaše telo je harfa vaše duše, od vas je odvisno, ali boste iz nje izvabili ubrano melodijo ali zmedene glasove.« 

Ko zbolimo …

Barbara Sarić pravi, da je najbolj žalostno, da ljudje načeloma ukrepajo šele, »ko gori«, ko že zbolijo, zato še posebej polaga na srce: »Vedno se je treba samoopazovati in slediti sebi. Dobro je, da ob bolezni zaupamo, smo borci in se naslanjamo na svoje pozitivne vire, ki jih nosimo v sebi. Najpomembnejša je vera. Ne govorim o veroizpovedi. Gre za osrednji element, povezan z zdravjem – moč misli.«

Ko bolezen napreduje …

»Strah je naš največji sovražnik,« opozarja Barbara Sarić in spodbuja k pozitivnemu razmišljanju: »Zato sem poudarila vero – moč misli. Če bomo razmišljali slabo, bo raslo slabo, če se bomo prepričali o dobrem, bo najverjetneje tako.«

»Slaba novica, ki jo pacient sliši, povzroči, da ga preplavijo stresni hormoni, ki pa lahko pospešijo napredovanje bolezni. Tematiko obravnava več raziskav (na primer Earle Holland: Stress Hormones May Play New Role in Speeding Up Cancer Growth),« izpostavlja mag. Marja Černelič, Barbara Sarić pa dodaja: »Če so naše diagnoze slabe, še ne pomeni, da ne morejo biti boljše. Poznam primere, ko so se ljudje odločili, da bodo umrli, in so. Poznam pa tudi 'borce', ki so s slabimi diagnozami prišli do ozdravitve. Človek je samemu sebi lahko sodnik. Sama bi preučila vse možnosti, različna mnenja, metode … in na podlagi celote izbrala najboljšo zase.«

Revija Bodi zdrava

Kaj pa, ko zboli otrok?

»Ko zboli naš otrok, je to za nas šok, vendar moramo ostati v vlogi starša in mu zagotavljati vso potrebno podporo ter ljubezen. Ostati moramo trdno na tleh, kajti za svojega otroka smo mi steber energije, od koder se napaja, in hitro občuti, če izgubljamo nadzor, smo nervozni, v stresu … Mi smo njegov vir, sami pa moramo najti svojega, da se lahko uravnovesimo in dajemo. Tudi svojim bližnjim smo takrat opora. Ponudimo jim pomoč. Lahko jim svetujemo, kako bi v njihovem primeru ravnali mi, ne moremo pa ničesar ukreniti namesto njih,« je realna Barbara Sarić.

Preberite tudi: Nasveti za krepko telo. Kliknite TUKAJ!