V tožbi namreč proizvajalci kavnih napitkov niso uspeli v zadostni meri ovreči navedb, da uživanje kave lahko škoduje zdravju. Sodba bi lahko imela tudi ogromne finančne posledice.
Sodnik Elihu Berle je prikimal skupini nevladnih organizacij, ki je tožila več kot 90 proizvajalcev kavnih napitkov, vključno s Starbucksom in drugimi verigami. Te naj ne bi spoštovale zakona, ki podjetja z najmanj 10 zaposlenimi zavezuje, da razkrijejo vsebnost strupenih kemikalij in kemikalij, ki povzročajo raka, navaja Washington Post.
Tožniki so po oceni sodnika predložili dokaze, da uživanje kave lahko škodi zarodkom, otrokom in odraslim, tožene stranke pa niso uspele v zadostni meri dokazati, da to ne velja.
Primer se je osredotočil predvsem na rakotvorni akrilamid, ki nastaja v kavnih zrnih ob praženju. Po oceni sodnika obtoženi niso uspeli dokazati, da akrilamid ni škodljiv za zdravje - dokazati bi morali, da ta snov v kavi ne povzroči enega ali več primerov raka na 100.000 ljudi. Prav tako niso dokazali, da ima kava kakršne koli pozitivne učinke na zdravje.
Primer je sicer star že skoraj osem let. Sodba še ni pravnomočna, a bo verjetno obstala. V naslednji fazi sojenja bodo določene odškodnine prizadetim.
Svet za izobraževanje in raziskave o strupih, ki je primer pripeljal pred sodišče, terja kazni do 2500 dolarjev za vsako osebo, izpostavljeno kemikaliji na posamični dan od leta 2002. To bi lahko pomenilo milijardne poravnave. Glavni obtoženi v primeru je Starbucks, nekateri drugi, kot je 7-Eleven, pa so se že pogodili - to podjetje je pristalo na poravnavo v višini 900.000 dolarjev.
Ameriško nacionalno združenje za kavo (NCA) je na poročanje medijev o sodbi odgovorilo, da opremljanje kave s svarili pred rakom ne bo izboljšalo javnega zdravja. "Kava je bila večkrat dokazano razglašena za zdravo pijačo," so poudarili. Sodba bo po njihovem zmedla potrošnike in je v posmeh zakonodaji.