V preteklosti so za največji vir transmaščob veljale margarine. Proizvedene so bile namreč s postopkom delnega hidrogeniranja, pri katerem so tekoča rastlinska olja postala trdna tudi pri sobni temperaturi. Ob tem procesu pa neizogibno nastajajo tudi transmaščobe. Uporaba margarine se je zelo razširila, ne le v gospodinjstvih, temveč tudi pri industrijski proizvodnji živil, vendar pa se je v zadnjih petnajstih letih proizvodnja margarine bistveno spremenila. Ko so raziskovalci ugotovili negativne vplive transmaščob na zdravje, so odgovorni proizvajalci začeli postopoma odpravljati zastarel proces hidrogeniranja maščob.
Na slovenskih policah visoka kvaliteta
Lani izvedena raziskava v Sloveniji je pokazala, da margarine oziroma mastni namazi v slovenskih trgovinah le redko vsebujejo kot sestavine problematične delno hidrogenirane rastlinske maščobe (upoštevajoč seznam sestavin na embalaži). Pregled trgovskih polic sedmih različnih trgovskih verig je namreč pokazal, da sta izmed 43 različnih margarin, ki so dostopne na policah in so bile vključene v raziskavo, le dve imeli kot sestavino navedeno delno hidrogenirano rastlinsko maščobo, kar predstavlja manj kot pet odstotkov raziskanih vzorcev. V ostalih vzorcih je bila količina transmaščob zelo nizka. Takšne nizke količine transmaščob so tudi sicer naravno prisotne v rastlinskih oljih in ne nastanejo ob procesu izdelave margarine.
Margarine pod strogim nadzorom
Rezultati raziskave so torej pokazali, da proizvajalci margarin pravilno označujejo uporabo delno hidrogeniranih maščob in da margarine v naših trgovinah praktično ne vsebujejo niti delno hidrogeniranih maščob niti transmaščob. Margarinam, ki bi lahko vsebovale nevarne transmaščobe, se potrošniki lahko povsem izognejo, če ne kupujejo takšnih, ki imajo med sestavinami navedeno delno hidrogenirano rastlinsko maščobo. Margarine Rama, Becel in Becel ProActiv ter Lätta, ki jih proizvajamo v podjetju Unilever, ne vsebujejo delno hidrogeniranih maščob in so praktično brez transmaščob.
NENASIČENE MAŠČOBE so predvsem v tekočih oljih, kot so repično, sončnično, laneno, oljčno in ribje olje, nasičene maščobe pa so prisotne predvsem v trdnih.
NASIČENE MAŠČOBE Prisotne so v trdnih maščobah, kot so maslo, mast in palmino olje. V mnogih ozirih zdrave in priporočljive, a v zmernih količinah, in ne za vsakodnevno uporabo.
TRANS MAŠČOBE Posebna vrsta maščob, ki za delovanju telesa niso nujno potrebne, v hrani najdemo v nizkih količinah, naravno so prisotne v nekaterih živalskih proizvodih, kot so mleko, maslo in podobno.