Estrada

Telovadba za uravnavanje hormonov

M. B., Maja
2. 4. 2018, 15.01
Deli članek:

Naravna pot, s katero hormone spet lahko povrnemo v ravnovesje, je telovadba.

Revija Maja

Hormoni so najpomembnejši signalni sistem telesa. Lahko si jih predstavljate kot majhne policiste, ki urejajo promet: usmerjajo biokemična sporočila, ki nadzorujejo spanje, metabolizem, libido, plodnost ... Če ne delujejo usklajeno, to hitro vpliva na počutje in zdravje. Ena od naravnih poti, s katero hormone spet lahko povrnete v ravnovesje, pa je ravno telovadba.

Strokovnjaki omenjajo zlasti pet hormonov, na katere ima gibanje velik vpliv. To so irisin, estrogen, testosteron, človeški rastni hormon in kortizol. Če z zadostno mero telesne aktivnosti izboljšate njihov pretok po telesu, si boste tlakovali pot do bolj zdravega, zadovoljnega in srečnega življenja.

Irisin

Funkcija: Irisinu pravijo tudi telovadni hormon. Zadnje raziskave kažejo, da je zelo pomemben pri boju z maščobo, saj jo uničuje na dva načina: najprej aktivira gene, ki preoblikujejo slabo, belo maščobo v dobro rjavo, poleg tega uravnava matične celice, da se namesto v skladišče masti spreminjajo v celice za gradnjo kosti. Dodatno varuje tudi možganske celice pred poškodbami in staranjem.
Kako nanj vpliva telovadba: Znojenje pospeši izločanje irisina. Že kratkotrajna zmerna telovadba dvigne količino hormona za 12 odstotkov. Sicer pa strokovnjaki menijo, da njegovo količino v telesu najlažje povečate tako, da se postite 18 ur, čemur naj sledi trening z dviganjem uteži.

Estrogen

Funkcija: Estrogen je najpomembnejši ženski spolni hormon, ki igra pomembno vlogo pri razvoju zunanjih ženskih znakov, kot so prsi, menstrualni ciklus, razmnoževanje. Vpliva tudi na zdravje kosti in holesterol.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba


Kako nanj vpliva telovadba: Ženske potrebujemo estrogen, vendar je lahko v prevelikih količinah škodljiv, povzroča namreč raka na dojkah. In večina žensk ima povečano količino estrogena zaradi sodobnega načina življenja, zlasti pesticidov v hrani. »Ženske po 35. letu starosti razvijejo dominanco estrogena. Telovadba pa pomaga to obrniti, s čimer se zmanjša tudi tveganje za raka dojk v predmenopavznem obdobju. Istočasno telovadba zmanjša smrtnost zaradi omenjenega raka,« pojasnjujejo zdravniki.

Testosteron

Funkcija: Testosteron je moški spolni hormon, ki se izloča tudi v ženskem telesu, le da v manjših količinah. Igra pomembno vlogo pri rasti mišic ter je zadolžen za popravilo mišičnih beljakovin, ki jih poškoduje preveč intenzivna telovadba.
Kako nanj vpliva telovadba: Gibanje spodbuja izločanje testosterona. Zdrava količina testosterona pomaga pri vzdrževanju spolnega libida, rasti mišic in zmanjšanju odvečne telesne maščobe.

Človeški rastni hormon (HGH)

Funkcija: HGH ima več vlog v osnovnih telesnih funkcijah, med drugim prispeva k čvrstosti kosti in mišic, njegova najpomembnejša dejavnost pa je sposobnost uravnavanja presnove maščob.
Kako nanj vpliva telovadba: Telo izloča HGH periodično, zlasti med spanjem, vendar nekatere vrste telovadbe spodbujajo nastajanje in izločanje tega hormona. Najboljša je visoko intenzivna vadba z uporom (uteži) in eksplozivni gibi (takšni, ki vas v zelo kratkem času pustijo brez sape); manj pa vadba, ki poudarja vzdržljivost (tek na dolge razdalje).

Kortizol

Funkcija: Verjetno ste že slišali, da je kortizol stresni hormon. Pomemben je pri procesih, ki se zgodijo kot odziv na napetosti, kot so strah, jeza, zaskrbljenost. Zaradi teh občutkov, pogostih v vsakdanjem življenju, je v telesu večino časa povečana količina kortizola, zaradi česar narašča tudi količina maščobe okoli trebuha.  
Kako nanj vpliva telovadba: Raziskave kažejo, da vadba z nizko intenzivnostjo znižuje nivo kortizola, medtem ko ga zelo intenzivna vadba zvišuje. Če se ukvarjate z vzdržljivostnim športom, boste potrebovali dodatno pomoč za uravnavanje kortizola, na primer jemanje vitamina D. Vsem drugim pa svetujejo zmerno vadbo brez pretiravanja in z vmesnim aktivnim počitkom. Nikar torej ne lenarite, prepustite se gibanju in sem ter tja ostanite tudi brez sape.

Preberite tudi: Dieta ob sindromu razdražljivega črevesja. Kliknite TUKAJ!

Zanimivosti

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025

Črna kumina (3)
Črna kumina

Eno najbolj zdravih živil, ki odlično vpliva na imunski sistem