Estrada

Kako se spoprijeti z bolečino?

Marijana Mandić, Maja
1. 4. 2018, 14.01
Deli članek:

Bolečina nas izčrpa in upočasni ter je glavni razlog za obisk zdravnika. Ko nas nekaj boli, se vse življenje vrti okrog tega in nič drugega ni pomembno. Kako se torej spoprijeti z bolečino?

Dreamstime

Test: Kakšen prag bolečine imate?

Pomočite roko v vedro ledene vode in ugotovite, kako dolgo jo lahko zadržite v njej, preden začutite, da jo morate izvleči. Pred tem poskusom morate dobiti dovoljenje svojega zdravnika, saj se vam lahko poviša krvni tlak in spremeni srčni utrip. Poglejte spodaj, kam se uvrščate na lestvici. Če imate v živcih za zaznavanje bolečine manjšo količino substance P ali v možganih večje količine serotonina, boste pri tem testu lahko bolečino prenašali dlje, tudi za 30 odstotkov dlje kot običajno. In kaj je običajno?

Moški pod 27 let: 75 sekund
Med 27 in 39 let: 60 sekund
Med 40 in 52 let: 45 sekund

Ženska pod 27 let: 40 sekund
Od 27 do 39 let: 35 sekund
Med 40 in 52 let: 30 sekund

Bolečina dobesedno izsesa življenjsko energijo. Zaradi kronične bolečine ste videti stari in upadli, zaradi česar se tudi počutite stare, ne glede na to, koliko let štejete v resnici. Ne morete se spraviti k sebi in biti taki kot nekoč. Zato potrebujete načrt za upravljanje bolečine. Ključno za spopadanje z njo je redna telesna vadba in skrb za zdravo prehrano ter dovolj spanja. Vse navedeno preprečuje bolečine v hrbtenici in sklepih, pa tudi glavobole in različne oblike depresije. Pomagajo pa tudi pripravki iz narave.

Alternativne poti za lajšanje bolečine

Tako kot na mnogih področjih medicine so tudi proti bolečini alternativne vrste terapij, ki so vam lahko v pomoč. Čeprav vseh še niso dobro proučili, so nekatere dovolj obetavne, da se jih splača poskusiti, le prepričajte se, da so prave. Nekaj najljubših:
- Vražji krempelj. Ta rastlina je dobila ime po nenavadni obliki plodov, ki so prekriti s številnimi majhnimi, krempljem podobnimi priveski. Za zeliščne pripravke se uporabljajo korenine oziroma gomolji rastline. Vražji krempelj se uporablja kot tonik za lajšanje artritisa, tendinitisa, revmatizma in vnetja mišic. Vzemite ga 200 mg na dan.
- Bozvelija ali olibanum je bližnja vrsta frankovskega kadilnega grma, biblijskega kadila, ki se že tradicionalno uporablja v indijski ajurvedski medicini za različne bolezni, vključno z artritisom in drugimi vnetnimi stanji. Vzemite je 900 miligramov na dan.
- Kapsaicin potrebujete dvakrat na dan, in sicer pri koncentraciji, ki je višja od 0,075 odstotka. Vtrete ga v kožo. Aktivna snov pekočih čilijev sčasoma izčrpa nevrotransmiter substanco P, ki povzroča bolečino, nekaj časa vas bo zato peklo, dokler substance P skoraj ne bo več mogoče zaslediti v vaših živcih.
- Tudi nekaj drugih terapij bi lahko pomagalo, še zlasti: zelene alge in S adenozimetioni pri fibromialgiji, vrbovo lubje in ingver pri artritisu ter zelišče Tripterygium wilfordii pri različnih bolečinskih stanjih.

Kako pomaga akupunktura?

Teorija kontrole vrat je starejša teorija zaznavanja bolečine, ki pa se mnogim zdi še vedno koristna. Vrata tvorijo posebne živčne celice v hrbtenjači, ki delujejo kot vratarji, ki filtrirajo sporočila o bolečini na njihovi poti do možganov. Pri hudi bolečini, ki je povezana s telesnimi poškodbami (na primer, ko se po nesreči dotaknete vroče plošče), so vrata na široko odprta in se sporočila po hitri poti prenesejo v možgane. Živčna vlakna, ki prevajajo dotik, vplivajo tudi na celice vratarjev, tako da zmanjšajo prenos bolečinskih signalov, zato se počutite bolje, če si drgnete vneti del telesa. To je tudi razlog, zakaj je lahko akupunktura učinkovita: vrata zapremo in zaznavanja bolečine ne spustimo skozi.

Zakaj včasih bolečina vztraja?

Bolečina je veliko bolj kompleksna kot sluh, vid ali dotik, saj začne živeti svoje življenje. Če traja dlje časa in se tkivo poškoduje, bolečina sčasoma postane hujša. Spremeni se celo način, kako jo zaznavate v možganih in kako se izraža vaš DNK.

Tako kot je pik komarja povod, da se popraskamo (mimogrede - srbečica je blažja oblika bolečine, ki nas opozori na težavo brez veliko hrupa in postane bolj nadležna, če se je ne znebimo), tudi bolečina poskrbi za koristen vedenjski in biološki odziv. To še zlasti velja pri fizični bolečini: če vam nekdo spusti kladivo na noge, udarec prizadene vrsto živčnih končičev, njihovi signali v trenutku povzročijo krčenje mišic, tako da hitro umaknete nogo in se morda zvijete od bolečine, tako da si naslednjič lahko zapomnite, da se morate ogibati kladivom. A ko fizično bolečino oskrbite, se ta sčasoma prelevi v čustveno bolečino, ki pravzaprav sploh ni bolečina, temveč to, čemur pravimo strah.

Lahko bi na strah gledali kot na spomin na bolečino, ki deluje hitro in podzavestno in ki nam omogoča, da se bomo v prihodnosti ognili podobni situaciji. Naš živčni sistem namreč deluje po principu detektorja za dim: lažni alarm, čeprav je nadležen, nas vseeno stane manj, kot če se na resnično krizo ne bi odzvali. Namigi, da nam preti nevarnost, niso vedno očitni. Če se odzovemo šele takrat, ko je nevarnost očitna, utegne biti že prepozno. V smrtno nevarnih situacijah je lahko že en sam spodrsljaj usoden. Zato so v prednosti tisti, ki se hitreje odzovejo s strahom in so bolj občutljivi in oprezni že ob najmanjšem znaku za nevarnost.
Od tod samoumevno spoznanje, da moramo ob mnogih vrstah bolečine ukrepati tudi z dobro psihoterapijo, ki nas bo osvobodila neprijetnih občutkov preteklosti. Vse je odvisno od tega, kako je do bolečine prišlo. Če je prišlo do poškodbe s silo oziroma v hudi prometni nesreči, jo bomo zaradi psihične travme gotovo zdravili dalj časa, kot če bi se po nesreči sami poškodovali.

Ključnega pomena je torej, da bolečino zajezimo in tako preprečimo, da bi prešla v kronično, in da zaradi nje ne staknemo še depresije.

Nasvet

Če bolečine v 14 dneh, naj bo kakršnakoli že, ne zmoremo zatreti sami z bolj zdravim načinom življenja z več gibanja, z meditacijo in s prehranskimi dodatki, se le obrnimo po nasvet k osebnemu zdravniku.

Preberite tudi: Pomlad je prišla, energija pa ušla. Kliknite TUKAJ!

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki