Homeopatska zdravila zdravijo po načelu podobno s podobnim in spodbujajo obrambne mehanizme telesa.
Temeljni zakon homeopatije je Similia similibus curentur, ki ga je postavil nemški zdravnik dr. Samuel Hahnemann. V medicini obstaja tudi obratna paradigma Contraria contrariis curantur, ki pomeni, da se nasprotja obravnavajo z nasprotji. Oče homeopatije dr. Hahnemann je to načelo nasprotij označil z izrazom alopatija, da bi ga razlikoval od filozofskega načela podobno se zdravi s podobnim. Ko sem se pred tridesetimi leti odločala za študij medicine, sem verjela, da bosta znanost in tehnologija v tem času napredovali do te mere, da bomo zdravniki s časom lahko pozdravili skoraj vse bolezni. Danes vem, da je to težko.
Homeopatija je naraven sistem zdravljenja in zahteva individualen pristop k bolniku.
Kadar je imunski sistem oslabel, nam zdravljenje s homeopatijo lahko učinkovito pomaga. Homeopatija je naraven in učinkovit sistem zdravljenja, s katerim lahko ozdravimo tudi mnoge kronične bolezni. V procesu zdravljenja s homeopatijo se v organizmu postoma vzpostavlja ravnovesje na telesni in duševni ravni hkrati. S homeopatskimi zdravili spodbujamo organizem, da okrepi imunski sistem ter postavi ravnovesje tudi na ravni hormonskega, živčnega in drugih sistemov. Največja prednost homeopatskih zdravil je, da nimajo neželenih stranskih učinkov. Varno jih lahko uporabimo tudi pri najbolj občutljivih skupinah ljudi, kot so nosečnice, novorojenčki, dojenčki in starostniki. Problem pri uporabi homeopatije pa je v tem, da nimamo samo enega zdravila za eno diagnozo bolezni. Bolniki z enakimi diagnozami in nekoliko različnimi simptomi dobijo povsem različna homeopatska zdravila. Pri akutnem prehladu, ko nas je nepričakovano hudo prepihalo in prezeblo, lahko poiščemo lekarno, kjer prodajajo homeopatska zdravila, in prosimo za nasvet farmacevta ali farmacevtko, ki ima dodatna znanja iz homeopatije. Lahko pa tudi pogledamo v homeopatski priročnik, ki je pisan za laike in nam ponuja možnost, da sami poiščemo ustrezno zdravilo pri akutnem prehladu. Kadar pa je imunski sistem kronično oslabel in človeka položi v posteljo že vsak rahel vetrič, je treba poiskati zdravniško pomoč.
Jesenski čas je prehodni čas, ki ga spremlja nepredvidljivo vreme. Hkrati pa je tudi čas, ko lahko poskrbimo in okrepimo imunski sistem. Kako nas lahko homeopatija pri tem podpre?
Kadar nas nepripravljene po lepem sončnem dnevu ujamejo jesenska nevihta, hladen dež in mrzel veter, je prava izbira homeopatsko zdravilo aconitum. To zdravilo lahko kupimo v večini slovenskih lekarn, ki so registrirane za izdajo homeopatskih zdravil.
Kdaj je zdravljenje v takšnih primerih najučinkovitejše?
V zgornjem primeru je dobro, če imamo zdravilo aconitum že v svoji domači lekarni. Drugo zdravilo, ki ga priporočam za domačo lekarno, pa je arnica montana, ki učinkovito lajša bolečine in krvavitve po poškodbah ter pospeši celjenje ran.
Če opazimo in smo se znašli v stanju, ki ga spremljajo splošno slabo počutje, ob tem pa še kašelj in povišana telesna temperatura, takrat obiščemo homeopatskega zdravnika.
Homeopatija zahteva individualen pristop k zdravljenju. Bolniki z enakimi diagnozami in nekoliko različnimi simptomi dobijo povsem različna homeopatska zdravila. Za začetek ni nič narobe, če si človek skuša pomagati sam, z nasvetom farmacevta ali pa priročnika za samozdravljenje s homeopatijo. Mnogokrat to lahko pomaga. Če pa ni pravega učinka vsaj po petih odmerkih zdravila, je treba poiskati zdravniško pomoč. Pri svetovanju glede zdravljenja s homeopatskimi zdravili je zelo pomemben pogovor z bolnikom. Šele na podlagi temeljitega pogovora z bolnikom lahko zdravnik homeopat sestavi terapevtsko sliko. Na podlagi celostne slike o posameznem pacientu v postopku repertorizacije izberem zdravilo, ki ustreza osnovnemu zakonu homeopatije, in priporočim, katero homeopatsko zdravilo je primerno za zdravljenje določenega posameznika.
Homeopatska zdravila so naravna. Snovi, ki se uporabljajo za pripravo homeopatskih zdravil, so naravnega izvora.
Izhodne snovi za pripravo homeopatskih zdravil so naravnega izvora, to so snovi iz žive in nežive narave, minerali, rastline in živali. Postopke za pripravo homeopatskih zdravil je dr. Samuel Hahnemann opisal v Organonu, čistem nauku o zdravilih, ki je zelo dragocen priročnik za farmacevte, ki danes izdelujejo registrirana homeopatska zdravila.
V prehodnih letnih časih, kot sta jesen in pomlad, se lahko pojavijo tudi znaki prehlada. Kaj svetujete?
Prehodna obdobja so pogosto stresna, ker se z dopusta vrnemo na delo, poletne kopalke, pisane rutice, frfotajoča krilca in natikače je treba zamenjati za resnejša oblačila, naši otroci pa gredo v vrtec in šolo. Malo za šalo za prehlad še vedno velja staro načelo: 'Če prehlad zdravimo, traja sedem dni, če ne, pa traja en teden.' Znaki prehlada so lahko prijazno vabilo v tem resnem tempu življenja: 'Ustavi se, skuhaj si čaj ter omogoči svojemu telesu in umu malce počitka!' Tudi naši malčki, ki gredo v vrtec in šolo, lahko doživljajo podoben 'jesenski stres'. Dobro je, da otroka, ko pride iz vrtca ali šole, ne obremenimo s preveč krožki in dejavnostmi. Tudi naš otrok potrebuje kdaj čas sam zase, da mu je za trenutek 'malo dolgčas' in lahko začuti svoje telo, kaj potrebuje. Morda je to počitek ali sproščena igra doma ali v naravi, na svežem zraku. Kadar je človek v osnovi zdrav in je njegova vitalna sila močna, homeopatije ob navadnem prehladu niti ne potrebuje. Tak človek ob lažjem prehladu potrebuje to, da razume, kaj mu govori njegovo telo: naj se za trenutek ustavi, si očisti nos in zgornja dihala, si reče 'na zdravje', ko kihne, popije naj dovolj tekočine, vzame čas za toplo kopel, savno ali delni post, malce počitka za svoj um in telo.
Kdaj naj človek poišče pomoč zdravnika homeopata? Ali je za najboljši izid zdravljenja pomembno, da zdravilo začnemo jemati čim prej ob prvih znakih bolezni?
S homeopatijo lahko zelo uspešno pomagamo pri mnogih kroničnih boleznih, kjer z alopatijo lajšamo samo simptome, neravnovesje v organizmu pa ostaja in se progresivno slabša. To, da homeopatsko zdravilo vzamemo čim prej, velja ob akutni poškodbi, ko pomaga arnica montana, ali pri šoku ob podhladitvi, če je indicirano zdravilo aconitum. Sicer pa v večini primerov s homeopatijo lahko počakamo, da vidimo, kolikšna je samozdravilna moč organizma sama po sebi. Ko je klinična slika poteka bolezni že jasno razvidna, bomo z večjo zanesljivostjo lahko našli pravo homeopatsko zdravilo. Pravilno izbrano homeopatsko sredstvo podpira samozdravilne sposobnosti organizma, da bo sposoben na novo vzpostaviti ravnovesje, ki je ob bolezni porušeno. S homeopatijo lahko pospešimo tudi procese celjenja ran in zlomov. Ne smemo pa pozabiti, da je pri ranah, poškodbah in zlomih na prvem mestu ustrezna kirurška oskrba.
Katera zdravila pomagajo pri prehladu, ki ga spremlja kašelj?
Kašelj je koristen obrambni refleks organizma, ki pomaga očistiti dihalno pot. Antitusiki, to so alopatska zdravila, ki zavirajo refleks kašlja, so ob prehladu, kadar je kašelj produktiven, lahko škodljivi, ker povzročijo, da sluz in mikroorganizmi ostanejo v dihalnih poteh. Homeopatskih zdravil je v rubriki 'kašelj' več kot petsto različnih vrst za različne oblike kašlja pri različnih posameznikih. S homeopatijo dosežemo to, da kašelj, ki je v začetku suh in dražeč, postane produktiven, človek se dobro izkašlja, in ko se dihalna pot očisti, kašelj preneha in človek je zdrav.