BAZILIKA
Bazilika je priljubljeno zelišče, ki ga navadno povezujemo s paradižnikovo omako. V Aziji ni samo dišava, pač pa tudi zdravilo, poleg tega pa ima pomembno vlogo pri verskih obredih.
Zdravilne lastnosti
Bazilika je odličen vir vitaminov A in K ter dober vir vitamina C in mangana. Eterično olje bazilike vsebuje antioksidante in karotenoide.
Uporaba
Olje, ki ga pridobivajo s parno destilacijo listov, stebel in cvetov, vsebuje visoko raven antioksidantov in drugih zelo koristnih fitokemikalij. Rezultat tega je zelo učinkovita in povsem naravna formula za pomoč pri kardiovaskularnih, mišičnih, čustvenih in imunskih težavah. Eterično olje bazilike ima naravno sladek, topel, pikanten in zelo zeliščni vonj. Uporabljamo ga lahko na različne načine, primerno je tako za zunanjo kot notranjo uporabo. Seveda moramo izbrati čim bolj kakovostnega. Takšen nam je lahko v veliko pomoč pri bakterijskih in virusnih obolenjih ter vnetjih (ušesa, mehur …).
ROŽMARIN
Rožmarin, ki spada v družino ustnatnic, je trajnica, ki v hladnejših predelih cveti poleti, v toplejših pa vse leto. Cvetovi so lahko bele, rožnate, vijoličaste ali modre barve.
Zdravilne lastnosti
Rožmarin je vir železa in vlaknin, vsebuje tudi antioksidante. V ljudskem zdravilstvu ga uporabljajo za lajšanje marsikatere tegobe. Med drugim za hitrejše celjenje ran, krepitev žil in izboljšanje venskega obtoka, za izboljšanje spomina in miselne zbranosti, pri slabi prebavi, želodčnih krčih, napihnjenosti in zaprtju, za bolečine v mišicah, pri išiasu, za revmatične bolečine in vnetja.
Uporaba
Uporabni deli rožmarina v zdravilne namene so njegovi cvetovi in listi. Cvetove nabiramo, ko so v polnem razcvetu, nato jih posušimo. Vedno zelene liste lahko nabiramo kadar koli čez leto. Če jih ne uporabljamo svežih, jih posmukamo z vejic in hitro posušimo. Hranimo jih v dobro zaprtih posodah. Posušeni listi imajo značilen aromatičen vonj in aromatičen, rahlo grenak okus. Rožmarin uporabljajo za čaje, tinkture, kot izvleček in kot eterično olje.
PETERŠILJ
Peteršilj izboljša okus številnih jedi, po prehranski vrednosti pa spada v sam vrh živil, še posebno če ga jemo surovega. Na voljo je večji del leta, lahko pa ga tudi zamrznete ali posušite in tako prihranite za zimo.
Zdravilne lastnosti
Pri peteršilju so zdravilni vsi deli: listi, koren in plod. Koren peteršilja vsebuje od tri do sedem odstotkov eteričnega olja, v njem pa najdemo še provitamin A, vitamina B in C, mineralne soli, železo, kalcij, fluor, žveplo, jod, baker, mangan, palmitinsko kislino, sladkor, škrob, sluz … V listih najdemo eterično olje, karoten, vitamin C in apigenin.
Uporaba
Največ hranil dobimo z uživanjem svežega peteršilja. Uporabljamo ga lahko tudi v čajih in eteričnih oljih. Peteršilj pa ne vpliva dobro le na telo, temveč tudi na razpoloženje. Kozarec medu, dva decilitra peteršiljevega soka (dobite ga s prekuhavanjem listov v vodi) in sok maline ali jagode zmešajte, da dobite sirup. Vsakih nekaj dni ga vzemite po eno žličko, pa se boste počutili bolje.
TIMIJAN
Vrtni timijan že tisočletje velja za prehrambno in zdravilno zelišče.
Zdravilne lastnosti
Timijan je vir vitamina K, železa in mangana. V ljudskem zdravilstvu se uporablja proti dispepsiji (prebavnim motnjam), kroničnem gastritisu, astmi, driski otrok, enurezi (nehotnemu mokrenju) pri otrocih, vnetju grla, vnetju mandeljnov ter proti oslovskemu kašlju in bronhitisu.
Uporaba
Timijan se uporablja tudi v kozmetiki in naravni kozmetiki. Mnogokrat ga najdemo v kozmetičnih sredstvih, kot so: dezodorant, krema, zobna krema in tonik. Zavira gnitje, zdravi kožne bolezni in odpravlja mozolje.
odpravlja akne.