Zimsko rast bomo na vrtu oziroma v rastlinjaku pospešili z ogrevanjem. Za ogrevanje boste potrebovali zgolj sveče. Ne smete pa pozabiti tudi na zalivanje in prezračevanje. Ker so se v februarju temperature spustile tudi nekoliko bolj pod ledišče, boste za ogrevanje rastlinjaka, velikega 30 kvadratnih metrov, potrebovali približno štiri sveče, ki bodo zagotavljale temperaturo okoli 10 stopinj Celzija čez dan in pet v nočnem času. Pomembno je, da pred postavitvijo »ogrevalnega sistema« dobro zaprete stranske boke in pazite, da vsa mesta v sadovnjaku dobro tesnijo, saj le tako ne bo prihajalo do toplotnih izgub.
Če je temperatura v rastlinjaku stalno nad ničlo tudi čez noč, lahko vanj posadite že prve sadike, ki ste jih vzgojili v loncih in koritih. Primerni za setev so solata, zelje, brokoli in špinača.
Priprava grelnega telesa
Za pripravo grelnega telesa boste torej potrebovali štiri sveče, glineno ali železno posodo in ognjevarno podlago, da ne pride do požara. Na ognjevarno podlago postavite štiri sveče, čez poveznite glineno ali železno posodo, ki jo morate prej naluknjati, da svečam omogočite dovod zraka. Dobro je, da je ta posoda tudi od tal nekoliko privzdignjena, saj boste tako ustvarili prepih, ki bo omogočal boljše izgorevanje sveč in boljše oddajanje toplote.
Kdaj ogrevamo?
Če želite zgoden pridelek, je dobro, da začnete ogrevati takoj, ko temperature padejo pod ničlo, in tako vso zimo skrbite za stalno temperaturo. Sicer pa je smiselno rastlinjak ogrevati v mrzlih nočeh, ko temperatura močno pade pod ledišče.
Zgodnejši pridelek
Čas je torej, da zavihate rokave. Z ogrevanjem boste poskrbeli, da boste lahko prej pobrali zimsko solato, pa tudi motovilec bo pripravljen za rez že čez dobre tri do štiri tedne. Ko boste vzpostavili stalno temperaturo, lahko posadite že tudi mlado čebulo in česen, divjo rukolo, grah, redkvico in špinačo. Pazite le, da rastline ne pozebejo.