Definicija
Tai chi ali tai chi chuan je obrambna veščina, ki spominja na nekakšen počasni kung fu. Osredotoča se na sproščanje, krepitev ravnotežja in zdravja, sestavljen pa je iz gibov, ki so oblika samoobrambe in meditacije obenem.
Qi gong pa lahko predstavimo z dvema besedama: qi je vitalna energija, medtem ko gong pomeni energijsko in dihalno delo. Vaje qi gonga vključujejo različne dihalne vzorce in gibe, ki prav tako kot tai chi pomagajo pri sproščanju ter povečanju pretoka energije qi v telesu.
Obe vadbi sta primerni za ljudi vseh starosti in obeh spolov, in ker nista visoko intenzivni, tudi za najrazličnejše bolnike.
Zdravilne koristi
Številni, ki so preizkusili obe omenjeni vzhodnjaški vadbi, so navdušeni nad njunimi učinki, poročajo ne samo o boljši gibljivosti telesa, ampak tudi o zmanjšanju melanholije, depresivnosti in stresa. To dosegata predvsem zaradi počasnega dihanja, ki pomaga, da se ponovno povežemo s svojim telesom, pripomore k znižanju krvnega tlaka, omili glavobol, izboljša spanje in dviguje razpoloženje. Ko smo osredotočeni na meditativno gibanje, pozabimo na težave, zato je tudi občutek stresa vse manjši. Ugodni vplivi tai Cchija in qi gonga na zdravje pa so še drugi:
Pomagata k boljšemu ravnotežju in koordinaciji gibov.
Umirita po napornem dnevu. Če smo v velikem stresu, je bolje izvajati qi gong ali tai chi kot samo statično meditirati.
Učvrstita mišice. V nekaterih položajih lahko ostanemo dlje časa in s tem okrepimo različne mišične skupine.
Qi gongu pravimo tudi premična meditacija. Tisti, ki težko sedite na mestu, boste lažje meditirali s qi gongom kot sede.
Obe vadbi sta zabavni, hitro se ju naučite ter ju lahko izvajate kadarkoli in kjerkoli. Poleg tega ne potrebujete nobenih dodatnih pripomočkov.
Vaje
Da vam stres ne bo prišel do živega, preizkusite nekaj preprostih vaj tai chija. Kot rečeno, ne potrebujete ničesar, le udobna oblačila in že lahko začnete.
Ogrevanje: Osnovna ogrevalna vaja je ta, da razmigate predel pasu. Z nogami stojte v širini bokov, roke so sproščene ob telesu. Obračajte boke desno, nato levo, roke naj sledijo vašemu gibanju. Ko je pas ogret, vključite v vadbo še vrtenje vratu, ramen in celotne hrbtenice v enakomernem, tekočem gibanju.
Mlin: Z nogami stopite v širino bokov, sprostite ramena. Dvignite roke v višino medenice, s prsti obrnjenimi navzdol. Vdihnite in dvignite roke v višino prsi, nato nad glavo. Prsti so zdaj obrnjeni navzgor. Raztegnite se proti stropu in nagnite hrbtenico rahlo nazaj. Izdihnite in se počasi prepognite proti tlom. Vdihnite in se vrnite v začetni položaj.
Obračanje kolen: Gibanje v kolenih izboljša gibljivost hrbtenice in kolen ter prispeva k ravnotežju. Postavite se v širino bokov in rahlo pokrčite kolena. Dlani položite na kolena in jih obračajte v krožnih gibih, kot bi z njimi po zraku risali velik obroč. Najprej jih vrtite v eno stran, nato še v drugo.
Vaja za roke: Izboljšuje gibljivost ramen, rok in prstov. Stojte z nogami v širini bokov, iztegnite roke predse v višino ramen. Raztegnite jih, kolikor se da, nato začnite obračati zapestja v obe smeri.
Zaključna drža: Po koncu vadbe sledi še zaključna drža, ki uravna vašo energijo ter vas napolni z občutkom miru in sproščenosti. Postavite se v širino bokov, sprostite ramena, dlani naslonite na medenico, in sicer tako, da je spodnji del obrnjen proti stropu. Zaprite oči in si predstavljajte, kako se vaše telo polni z dobro energijo, medtem ko dlani pomikate od medenice proti prsim. Izdihnite, obrnite dlani in si predstavljate, da iz sebe iztiskate slabo energijo istočasno s potiskanjem dlani nazaj proti medenici. To vajo ponovite večkrat.
Morda niste vedeli?
Leta 2002 je bilo po svetu v različne klube včlanjenih 2,5 milijona navdušencev za tai chi in 500 tisoč za qi gong.
Dve študiji sta potrdili, da sta tai chi in qi gong učinkovitejša pri odpravljanju depresije kot na primer zdravilo s sertalinom, ki je najpogosteje uporabljeni antidepresiv.