Estrada

Soda in kis: Kako dobri so babičini nasveti za čiščenje?

J. K.
10. 1. 2018, 15.01
Deli članek:

Bili so časi, ko je veljalo, da so limona, kis, sol in soda povsem dovolj, da se vsa hiša sveti od čistoče in je okoli domačega ognjišča zagotovljena tudi higiena. Veliko tovrstnih praktičnih nasvetov se je prenašalo iz roda v rod in že zato se zdi, da so prepričali mnoge gospodinje.

Revija Zarja

A čas ni prinesel le novih čistilnih sredstev in tehnik, precej je tudi novih materialov, ki potrebujejo posebno vzdrževanje. Kuhalne plošče sodobnega štedilnika zagotovo ne bomo drgnili s soljo. Pecilni prašek kot belilec bombažnega perila je za današnje tkanine iz mikrovlaken neprimeren. Pa ne gre le za tkanine – tudi voda je danes drugačna. Nekoč je vsebovala več železove in manganove soli, zato je perilo po več pranjih rado dobilo sivkast odtenek, a ga je zmogla ugnati že soda. No, medtem ko soda ne zmore več tekme s sodobnimi pralnimi praški in detergenti, pa je še zmeraj zelo učinkovita pri čiščenju odtočnih cevi. Kako se torej v stvarnosti izkažejo stari babičini čistilni pripomočki?

Učinkoviti babičini nasveti

Kamniti prah za poliranje kovine

Doseči sijaj kovinskih površin brez odrgnin je bil za generacijo naših babic in prababic velik izziv. Za poliranje kovine so najraje uporabljale t. i. kamnito moko oziroma v prah zmlet marmor, poznan tudi pod imenom dunajsko apno. Ker gre za biološko neoporečno čistilno sredstvo, je njegova priljubljenost spet zrasla, zato je na voljo v mnogih specializiranih bio trgovinah in drogerijah.

Kis za utrjevanje tekstilne barve

Nasvet drži, je pa potrebna previdnost, saj velja le za tkanine, ki vsebujejo beljakovine, torej tkanine živalskega izvora, kot sta denimo volna ali svila. Čisto drugače pa je z bombažem – ne le da s kisom ne bomo osvežili barvanega bombaža, marveč mu bomo celo škodili.

Revija Zarja

Soda za čiščenje odtočnih cevi

Najpogosteje vodovodne cevi zamaši maščoba. Soda jo topi in s tem izboljšuje pretočnost cevi. Za odmaševanje odtoka potrebujemo tri jedilne žlice sode na dva litra vroče vode. Mešanico pustimo v ceveh učinkovati dve uri. Z njo se bomo znebili tudi neprijetnih vonjav, ki vdirajo skozi odtočno odprtino.

Modro barvilo obeli sivo perilo

To je prastara resnica, ki temelji na neke vrste optični prevari. Spomnimo se barvnega kroga – modra barva je komplementarna rumeni. Če perilo dobi rumeno-sivkast odtenek, mu pridih modre v naših očeh vrne belino. Seveda ni mišljeno, da bi perilo namakali v modrem črnilu – raje uporabimo klasično ultramarinsko plavilo za perilo.

Soda za sijočo posodo

Trdovratne ostanke maščobe, ki se radi nabirajo na ponvah in posodah, bomo najbolje odstranili s sodo. Jedilno žlico sode vmešamo v liter vode ter vanjo čez noč potopimo zamaščeno posodo. Ostanke maščobe bomo naslednje jutro zlahka odstranili. Nasvet ne velja za aluminijasto in stekleno posodje.

Limonin sok proti madežem

Zaradi askorbinske kisline (vitamina C) ima limonin sok učinek svetlenja, in sicer tako pri barvnih madežih kot od barve umazanih rokah. Tudi madeže rje lahko odstranimo z limono, kajti kislina sproži kemično reakcijo, v kateri nase veže železovo sol.

Alkohol za čiščenje stekla

Boljšega sredstva skorajda ni – zmešajmo 2/3 destilirane vode in 1/3 čistega alkohola, mešanico shranimo v plastenko z razpršilko in uporabljamo za čiščenje vseh vrst gladkih sijočih površin – ogledal, stekla, nerjavečega jekla itn. Najbolje, da za čiščenje uporabimo krpo iz mikrovlaken. Za posebej umazane površine dodajmo še kapljo mila za umivanje rok.

Babičini nasveti, ki jih ni treba upoštevati:

Kis in sol za uničevanje plevela

Temu se je bolje odpovedati, saj gre za zelo agresiven poseg v naravo. Dandanašnji obstajajo za odstranjevanje plevela s stez in poti tudi do okolja prijaznejša sredstva z dolgotrajnim učinkom.

Avtomobilski vosek za kopalnični premaz

Sloj avtomobilskega voska naj bi na kopalničnih gladkih površinah – v kadi, na ploščicah itn. – naredil bleščečo zaščitno plast in olajšal čiščenje. Vendar je treba upoštevati, da avtomobilski vosek ni namenjen notranji uporabi in se v kopalnici zaradi stika s toplo vodo hitro stopi. Še huje – postane neprijetno masten.

S soljo nad zapečene madeže v pečici

Za čiščenje pečice so babice rade uporabljale sol: na dno so nasule debelo plast soli, nanjo položile posodo z vodo, vključile pečico za pol ure, potem pa so postrgale sol z dna pečice – skupaj z maščobo vred, ki jo je vpila navlažena sol. A v sodobni pečici iz nerjavečega jekla se tega ne sme početi, saj je nerjaveče jeklo občutljivo za klorid. Pri tem velja, da takrat, ko pečica deluje, ne sme biti nič na njenem dnu, kajti tam so grelne cevi. Je pa postopek naših babic vendarle delno uporaben, saj je gretje vode – brez soli na dnu! – koristno za mehčanje zapečenih madežev v pečici.

Kis za odstranjevanje vodnega kamna

Vsekakor drži, da kis odstranjuje vodni kamen, uporabljamo pa ga lahko le, če ne pride v stik z občutljivimi umetnimi materiali in tesnili. Kislina je namreč agresivna in lahko povzroči škodo. Tudi pri čiščenju armatur je bolje biti previden, saj so te običajno iz mesinga, ki je na povrhnjici na tanko kromiran. Še posebej na premakljivih delih pip se ta tanka plast kaj hitro poškoduje, kis pa zlahka prodre skozi nastale razpoke. In potem dela le še škodo, ne pa čisti. Če želimo čistiti z naravnim čistilnim sredstvom, je veliko boljši limonin sok.

Mleko za čiščenje keramike

Roko na srce – ta nasvet se niti babicam ni obnesel. Mleko, ki se je nabralo v fugah, je sčasoma začelo sproščati znan smrad po skisanem mleku. Topla voda, ki ji dodamo kapljico nevtralnega čistilnega sredstva, je povsem dovolj za čiščenje gladkih keramičnih površin.

Revija Zarja

Perilo sušimo na soncu

Sonce resda lahko pobeli perilo, a preveč sonca ima prav nasproten učinek. Sodobna pralna sredstva – velikokrat pa tudi že kar same tkanine – vsebujejo optične belilce, ki dobijo na soncu rahlo rumenkast pridih, tega pa se ne moremo več znebiti.

Preberite tudi: Izkoristimo moč, ki jo v sebi nosijo barve. Kliknite TUKAJ!

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu