Svoje izhode v mrzel zunanji svet mačke v tem času skrajšajo, kolikor se le da, namesto tega pa si privoščijo neskončno spanje in pretegovanje na svojem ležišču ob radiatorju.
Mačke in mraz
Pri zdravih mačkah dlaka postane še bolj svetleča in gostejša, v podkožju se nabere maščoba, ki v mrzlih dneh nudi dodatno izolacijo in vir energije. Tudi mačke, ki večino časa preživijo v stanovanju, običajno v zimskem času nakopičijo večje zaloge maščobnih oblog. V okolju, kjer so mačke izpostavljene nižjim temperaturam, so te zaloge dobrodošle, in tudi energijske potrebe se povečajo, zato jim lahko ponudimo večjo količino bolj kalorične hrane kot v poletnih dneh. Mačkam, ki živijo samo v zaprtih prostorih, pa je treba skozi vse leto ohranjati primerno telesno maso, kar je tudi osnovna preventiva pred boleznimi gibal, sečil in metabolnimi obolenji.
Mačke bodo cenile, če jim bomo uredili mehko ležišče ob radiatorju ali drugem viru toplote. Bolje se bodo počutile, če bo ležišče dvignjeno nad tlemi. Z dvignjenimi ležišči, plezali in skrivališči mački razgibamo življenjski prostor v stanovanju in tako izboljšamo njeno bivalno okolje.
Praznični okraski in strupene rastline
Decembra, ko svoj dom odenemo v praznično preobleko, pomislimo tudi na igrivo radovedne mačje šape in gobčke. Božično drevesce je polno svetlečih okraskov in kar vabi k plezanju. Postavimo ga na varno mesto, da se ne bi ob morebitnih poskusih plezanja prevrnilo. Okraski naj bodo iz nestrupenih materialov in taki, da se ob padcu na tla ne razbijejo. Šelesteče in bleščeče vrvice so za mačke zelo vabljive, vendar so lahko, če jih zaužijejo, smrtno nevarne, zato jih raje umaknimo na njim nedostopna mesta. Prav tako za seboj redno pospravljajmo pribor za ročna dela, saj so igle in nitke prav tako nevarne. Če pozimi radi uživamo v romantičnem soju sveč, mački preprečimo dostop in s tem morebitne opekline.
Pozimi imajo mačke manj možnosti za uživanje trave, zato pogosteje grizljajo sobne rastline. Mnoge od teh rastlin so strupene ali povzročajo lokalno draženje prebavnih poti. Tudi božična zvezda (Euphorbia pulcherrima), brez katere si božičnega časa ne moremo predstavljati, lahko mačkam, če zaužijejo njene liste, povzroča bruhanje in drisko, zato jo postavimo na varen prostor, ki je za mačko nedostopen. Rešitev je lahko mačja trava, ki jo gojimo v stanovanju in tako na neškodljiv način zadostimo mačji potrebi po grizljanju rastlin.
Pozor, poškodbe!
Mačke, ki imajo izhod v naravo, se pozimi rade pogrejejo na nenavadnih mestih. Posebej problematično in nevarno je skrivanje pod pokrov še toplega avtomobilskega motorja. Preden avtomobil ponovno uporabimo, posebej če je motor še topel, obvezno preverimo, ali se je tja zatekla mačka, saj so v nasprotnem primeru poškodbe lahko smrtne. Pozimi tudi pogosteje uporabljamo etilenglikol oziroma antifriz, ki preprečuje zamrzovanje hladilne tekočine v avtomobilu. Redno preverjajmo, da ne izteka, saj je tekočina zelo strupena in ob zaužitju povzroča nepopravljivo poškodbo ledvic s smrtnim izidom.
Strah pred pokanjem
V prazničnih dneh se poveča uporaba pirotehničnih sredstev. Pokanje in svetlobni učinki živali zelo prestrašijo, da se spustijo v brezglavo bežanje. Pogosto se zaradi tega izgubijo ali v begu skočijo pod drveč avto. Da bi to preprečili, je najbolje, da svojih mačk v tem času ne spuščamo ven brez nadzora in se tudi sami odpovemo uporabi petard in raket.
Sterilizirajte oziroma kastrirajte svojo mačko
Z daljšimi dnevi se januarja začne paritveno obdobje. Takrat so mačji pretepi pogostejši. Če vaša mačka še ni sterilizirana ali maček kastriran, svetujemo, da za to poskrbite takoj, ko je žival ustrezno stara. Na ta način preprečimo številne neželene mačje potomce in hkrati drastično zmanjšamo možnost za prenos virusa mačje levkoze in virusa mačje imunske pomanjkljivosti, ki se najpogosteje prenašata s spolnim kontaktom in ugrizi. Sterilizirane in kastrirane mačke se namreč praviloma zadržujejo v okolici svojega doma, manj označujejo z urinom, manj branijo svoje območje in so torej manj izpostavljene poškodbam in zapletom zaradi ugrizov ali avtomobilskih nesreč. Zavedati se moramo, da imajo nesterilizirane oziroma nekastrirane mačke, ki nenadzorovano bivajo zunaj, statistično znatno krajšo življenjsko dobo kot kastrirane in sterilizirane mačke z nadzorovanimi izhodi v naravo.
Ptice so pozimi bolj ranljive
Prostoživeče ptice pozimi zaradi pomanjkanja hrane v naravnem okolju pogosteje iščejo bližino človeških bivališč. Za mačke s prostim dostopom do vrta lahko postanejo lahek plen. Krmilnice moramo zato namestiti na varna mesta, ki so za mačke nedosegljiva. Navada, da pod krmilnico na drogu namestimo pločevinast trak z žeblji ali celo bodečo žico, je za mačke nevarna. Na veterinarskih klinikah pogosto zdravimo poškodovane mačke prav zaradi teh bodečih ovir.