Estrada

Dovolj ste spali, a ste nenaspani

Lea Pufek, Bodi Zdrava
18. 10. 2017, 13.00
Deli članek:

Vso noč ste neprekinjeno spali priporočenih osem ur, a se zjutraj še vedno ne zbudite dovolj spočiti oziroma se ne počutite dobro. Se vam je to že kdaj zgodilo?

Strokovnjaki in raziskave potrjujejo, da je sedem do osem ura spanja na noč idealno za naše zdravje in optimalno delovanje telesa. Še več! Če spite manj ali več kot osem ur, se lahko zgodi, da boste živeli nekoliko manj, kot bi sicer. Poleg dolžine spanja je za naše zdravje in delovanje pomembna tudi kakovost spanja. To, da nemoteno spimo vso noč, je že korak v kakovostno smer spanja, a vendar to še ne zagotavlja, da se bomo zjutraj zbudili spočiti, dobre volje in dobrega počutja. Čeprav spite priporočeno količino spanja in se med spanjem niti enkrat ne zbudite, to še ne pomeni, da spite kakovostno. Če se zjutraj kljub »dobremu« spancu ne počutite najbolje, so vzroki za to lahko naslednji.

Pred spanjem strmite v elektronske naprave

Verjetno ste eden tistih, ki pred spanjem redno preverja družbena omrežja ali pa gleda serije na računalniku. Lahko ste tudi bolj moderni romantiki in pred spanjem berete elektronske knjige. Kar koli že počnete z elektronskimi napravami, so te vzrok za to, da vaš spanec ni dovolj kakovosten. Pametni telefoni, Kindli, tablice in podobni zasloni namreč oddajajo tako imenovano modro svetlobo, ki zavira tvorbo hormona melatonina. Ta je tisti, ki nam ponoči pomaga spati. Če se ga ne tvori dovolj (to se zgodi na svetlobi), nismo zaspani, zaradi česar podnevi ne spimo, ponoči pa lahko prespimo več ur skupaj. Da bi uravnali tvorbo tega hormona, se devetdeset minut pred spanjem odpovejte vsem zaslonom in raje izberite dobro staro knjigo. Prav tako med spanjem izklopite elektronske naprave in jih postavite čim dlje od sebe. Osvetlitev zaslona, ko ponoči na telefon prejmete obvestilo, je lahko prav tako moteča za vas in vas prebudi.

Spite v nepravem položaju

Zlasti če imate že staro vzmetnico, je vaš spalni položaj lahko še toliko bolj vpliven. Kar 57 odstotkov Američanov trpi za tako imenovanimi poškodbami med spanjem, ki so posledica tega, da vso noč spite na boku. Če spite pretežno na boku, je to zelo stresno za vaše boke, saj so vso noč v nepravem položaju. Posledica tega je, da se zjutraj zbudite z bolečinami v hrbtu, najpogosteje v križu. Ker na položaj spanja težko vplivate, strokovnjaki svetujejo, da si, če spite na boku, pred spanjem med kolena podložite blazino. Tako boste boke izravnali in izboljšali položaj spanja, zaradi česar vas ne bo več bolelo v križu.

Imate slab vzglavnik

Morda se vaša polna in puhasta blazina zdi strašno udobna, a za vašo hrbtenico ni najbolj primerna. Če spite na visokih in debelih blazinah, je to nekako tako, kot da bi čez dan osem ur hodili po svetu s sklonjenim vratom. Verjetno se strinjamo, da občutek po tem ne bi bil najbolj prijeten, in tako je tudi, kadar spite na neprimernih vzglavnikih. Raje uporabljajte ortopedske vzglavnike, ki vratu zagotavljajo zadostno podporo in niso pretrdi.

Med spanjem stiskate zobe

Če se zbudite z glavobolom, je to po vsej verjetnosti zato, ker med spanjem stiskate čeljust in zobe. Pri odpravljanju tega simptoma naj bi bila učinkovita nežna masaža čeljusti in topli obkladki, ki naj bi tik pred spanjem in takoj, ko se zbudite, zmehčali vašo čeljust in tako preprečili nadaljnje stiskanje med spanjem. Pomaga tudi ščitnik za zobe, ki je namenjen prav temu, da vaše zobe varuje pred stiskanjem.

Pred spanjem si privoščite kratkega

Že res, da nam alkohol pomaga hitreje zaspati, ker ima pomirjevalne učinke, a ta spanec ni nujno najboljši. Avstralska študija iz leta 2015 je namreč pokazala, da so imeli ljudje, ki so pred spanjem popili vodko s pomarančnim sokom, med spanjem v možganih povečano alfa aktivnost, kar pomeni, da niso dobili zadosti globokega beta spanca, v katerem poteka regeneracija možganov. Moteno spanje zaradi alkohola je še toliko bolj prisotno pri ženskah, ki alkohol hitreje presnavljajo, zaradi česar se tudi zbudijo hitreje, kot bi se sicer.

Imate spalno apneo

Spalna apnea je precej pogosta spalna motnja, zaradi katere bolniki med spanjem večkrat za krajši čas prenehajo dihati. To seveda moti njihov spanec, še bolj verjetno, če za stanje sploh ne vedo. Če namreč spite sami, spalno apneo težko opazite. Spalna apnea je pri ženskah pogosta v času pred menopavzo, ko se pogosto dogaja, da ženske prebujanje ponoči pripisujejo menopavznim oblivom vročine. Pogosto je spalna apnea prisotna tudi pri čezmerno težkih in tistih, ki pogosto pred spanjem uživajo alkohol. Blage oblike se da zdraviti že s spremenjenim življenjskim slogom, za hujše pa so na voljo aparati, ki ohranjajo dihalne poti odprte vso noč.

Estrada

PR_nedaUkraden
Aktualove zvezde

Neda Ukraden pri vas doma

vid-valic, veseljak, janja-ulaga, nejc-drobnic, jutranja-budnica
Jutranja budnica na Veseljaku

Vid Valič: 'Ženska in moška pamet sta kot jin in jang'

Vojko Korošec isff , Franko Ascani predsednik Ficts  , Andrej Vodušek Radio1
Izjemen uspeh

Film Dežela junakov prejel medaljo in častno omembo na filmskem festivalu v Milanu

Anne Hathaway
Ameriški igralki

V novem Nolanovem filmu naj bi zaigrali tudi Anne Hathaway in Zendaya

blaž-geč-zvita-feltna-1
Publika jim daje energijo

Video: Za fante iz skupine Zvita feltna je vse leto Martinovo

best-fm-stozice
2. rojstni dan BEST FM

10 tisoč obiskovalcev v Stožicah uživalo v balkanskih ritmih

Zanimivosti

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki

rep46-2024_naslovka
Zanimivosti

Vrtljiva vrata Anžeta Logarja: Nazaj v naročje k Janezu Janši

spanje
Različne zahteve glede na starost

Koliko spanca potrebujete glede na vašo starost?