Les je naravni material, ki spremlja človeka od pradavnine. Iz njega je izdeloval predmete, ki so mu lajšali življenje, ali pa je njegovo toploto izkoriščal za ogrevanje v mrzlih dneh in nočeh. A kot naravni in eden najbolj zdravih materialov les ostaja priljubljen tako v gradbeništvu kot za izdelavo notranje opreme. Njegove pozitivne lastnosti, kot so zmožnost dihanja, uravnavanje vlage, precejanje in čiščenje zraka, prijeten občutek na dotik in številne druge, mu dajejo posebno prednost.
Tla so obložena z lesno oblogo iz eksotičnega lesa, ki se nadaljuje iz dnevnega prostora na vrt, na teraso. Eksotični les je zelo trden in dobro odporen na vremenske vplive, zato ga lahko uporabite tudi za oblogo zunanjih površin.
Z malo spretnosti in dobre volje si lahko sami naredite okvir za ogledalo. Potrebujete nekaj lesenih desk, lahko so tudi precej stare, nekaj mizarskih veščin in premaz za les.
Lesene stopnice iz masivnega hrasta so pritrjene na betonska nosilca. Stopnice so elegantne in delujejo trdno ter varno.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Domača pisarna je v celoti opremljena s pohištvom in detajli iz masivnega lesa. Stena je obložena s starimi, že uporabljenimi deskami, ki se povezujejo z masivno pisalno mizo, le-ta pa je glavni predmet v prostoru. Temni barvi lesa na steni, mizi in tleh daje svetla barva omaric in lesene konstrukcije na stropu ravno pravo mero kontrasta.
Zanimiva kombinacija modre barve na steni ter masivne lesene obloge iz staranega lesa za posteljo, police in lesene talne obloge. Kombinacija modernih materialov in starega lesa, ki deluje toplo in mehča hladne moderne materiale.
Les v kopalnici? Še ne dolgo nazaj je bila ta ideja nepredstavljiva. Ne samo lesena obloga na steni, ki le-to v celoti prekriva, celo nadpultni umivalnik je izdelan iz masivnega lesa. Slovenski lesni strokovnjaki so razvili poseben postopek obdelave mehkega smrekovega lesa na način, da le-ta postane skoraj tako trden kot beton, zato lahko tako obdelane kose uporabimo celo v prostorih z visoko vlago, npr. v kopalnici.
Predsoba je opremljena s pohištvom z masivnimi lesenimi detajli. Kombinacija bele barve omaric in lesenih delov v naravni barvi lesa je izvrstno dopolnjena z ogledalom ter belimi stenami.
Nega in čiščenje opreme iz masivnega lesa
- Masivni les se zaradi razlik v temperaturi in vlagi razteza ter krči.
- Pomembno je, da opreme iz masivnega lesa ne postavite ob radiator ali preblizu peči. Ne postavljajte masivnega lesenega pohištva v prostore, kjer je možna velika razlika v temperaturi in vlagi.
- Kozarce, vrče in druge dodatke postavljajte na podstavke, ne direktno na masivno mizo, omaro. Vsako razlito tekočino nemudoma pobrišite.
- Pri čiščenju lesene površine najprej pobrišite z vlažno krpo, šele potem s suho.
- Če so na lesu trdovratni madeži, mehko krpo namočite v mešanico detergenta za posodo in vode ter madeže zdrgnite.
- Čistila za les, izdelana na osnovi silikona, niso primerna za nego pohištva iz masivnega lesa, ker se ostanki čistila nalagajo na površini in na lesu puščajo lepljive sledi.