Tožba

Domovi za starejše zaradi prenizkih cen v tožbo

T.L./STA
18. 10. 2017, 13.21
Posodobljeno: 18. 10. 2017, 14.51
Deli članek:

Po projekcijah skupnosti bodo odhodki, nastali z izvajanjem zdravstvene nege v slovenskih domovih za starejše, v letošnjem letu dosegli 122,6 milijona evrov, plačilo ZZZS pa bo znašalo 104,08 milijona evrov.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Izredna skupščina Skupnosti socialnih zavodov Slovenije je danes sprejela sklep, da bodo domovi za starejše in posebni socialnovarstveni zavodi v novembru vložili tožbe proti Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) zaradi prenizkih cen, ki jih ZZZS plačuje za zdravstvene storitve njihovih stanovalcev.

Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, plačila ZZZS za izvajanje zdravstvenih storitev namreč ne pokrijejo več niti plač zdravstvenega kadra v domovih, kaj šele materiala in drugih stroškov. Sekretar skupnosti socialnih zavodov Jaka Bizjak je stanje označil kot kritično in dejal, da nanj vlado in pristojno ministrstvo za zdravje opozarjajo že vse leto, a doslej brez uspeha.

Napovedane tožbe Skupnosti socialnih zavodov Slovenije proti ZZZS so po oceni slednjega neutemeljene in nepotrebne ter, kot so zapisali v odzivu, ne morejo rešiti vsebinskih težav zaradi pomanjkanja finančnih sredstev v ZZZS. Za rešitev teh so potrebni predvsem sistemski ukrepi na ravni države, menijo.

"Da pa bi bila mera res polna, je vlada julija sklenila še dogovor o odpravi plačnih anomalij, s katerim je občutno povečala stroške dela - ne da bi zagotovila za to potrebna sredstva," je opozoril Bizjak. Po njegovih besedah si zaposleni v domovih zagotovo zaslužijo višje plače, saj so obremenjeni in bi jih potrebovali več zaradi vse večjih potreb starostnikov. A je po njegovem mnenju za državo izredno žalostno, da bodo očitno prisiljeni denar zanje izterjati po sodni poti.

Domovi za starejše in posebni socialnovarstveni zavodi bodo ZZZS tožili zaradi nespoštovanja zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter splošnega dogovora za pogodbeno leto 2017, s katerim so določene cene zdravstvenih storitev. Sklicujejo se na 66. člen omenjenega zakona in 4. odstavek 9. člena splošnega dogovora. Omenjene določbe namreč po njihovih navedbah predvidevajo samodejno upoštevanje sprememb, ki jih vlada in reprezentativni sindikati javnega sektorja dogovorijo v aneksih h kolektivnim pogodbam in ki vplivajo na stroške dela.

A kot so opozorili, je kljub povečanim stroškom, predvsem povečanim stroškom dela, vlada v splošnem dogovoru za leto 2017 cene zdravstvenih storitev linearno znižala na raven 91,74 odstotka cene pred 1. aprilom 2009. Konec julija pa se je nato s sindikati javnega sektorja dogovorila o odpravi anomalij do 26. plačnega razreda, s čimer so se stroški dela zdravstvenega kadra v domovih povečali za šest do devet odstotkov. ZZZS pa se na njihov poziv k ustrezni prilagoditvi cene zdravstvenih storitev ni niti odzval.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

V skupnosti opozarjajo, da je s tem vlada stroške odprave plačnih anomalij prevalila na starejše, njihove svojce in izvajalce. Zaradi dviga plač je namreč morala večina domov dvigniti cene oskrbe, ki jih iz lastnih žepov plačujejo starejši in njihovi svojci, v povprečju za dva do tri odstotke. Izvajalcem pa kljub varčevanju tudi na tako kritičnih področjih, kot sta redno vzdrževanje opreme in stavb, grozijo rdeče številke.

Odhodkov za 122,6 milijona evrov, plačilo ZZZS pa 104,08 milijona evrov

Po projekcijah skupnosti bodo odhodki, nastali z izvajanjem zdravstvene nege v slovenskih domovih za starejše, v letošnjem letu dosegli 122,6 milijona evrov, plačilo ZZZS pa bo znašalo 104,08 milijona evrov.

Samo za plače v splošnemu dogovoru predpisanega kadra bodo domovi za starejše in posebni socialnovarstveni zavodi v letu 2017 predvidoma plačali 107 milijonov evrov. Za plače, ki jih izvajalci morajo izplačati skladno z zakonodajo, bo tako zmanjkalo skoraj tri milijone evrov, pri čemer morebitna povečanja na delovnih mestih nad 26. plačnim razredom, o katerih se dogovarja vlada, pri tem izračunu sploh še niso upoštevana.

V skupnosti ob tem svarijo, da bo v prihodnjem letu problem še resnejši, saj bo domovom samo za plače zmanjkalo že osem milijonov evrov, ob morebitnem dogovoru še za drugi del odprave plačnih anomalij pa še več.