Obstaja koledar in čas, ki je za ženske veliko pomembnejši od tistega, po katerem se vsakodnevno ravnamo. To je naš menstrualni cikel, ki bolj kot vedeževalke ve, kaj najbolj potrebujemo. Znanje, ki bi ga morala imeti vsaka ženska, je avtorica Lucy H. Pearce razkrila v svetovni knjižni uspešnici Modrost ženskega telesa. Knjiga je konec junija letos v slovenskem jeziku izšla pri založbi Cangura. Z njihovim dovoljenjem vam ponujamo nekaj koristnih avtoričinih nasvetov, ki se jih je vredno držati.
Ženske znamo danes v hipu našteti na tisoče banalnosti, o svoji naravi pa po večini vemo čedalje manj. Seveda vemo, kaj je menstruacija, menstrualni cikel in kaj ovulacija. Izgubilo pa se je znanje, kako menstrualni cikel deluje na naše počutje in kako usmerja naše vedenje. No, k sreči se ni povsem izgubilo. Najdemo ga v knjigah, ki nas očitno zelo zanimajo, saj je Modrost ženskega telesa že takoj ob izidu postala in ostala na Amazonu prava uspešnica. Avtorica, ki je prepričana, da je menstrualni cikel naš kompas, pravi, da se lahko zares razumemo šele takrat, ko dodobra spoznamo svoje telo. »Menstruacija je pomembna. In vendar nihče ne govori o tem. Vsi to kar ignorirajo. Ženske naj bi bile iz dneva v dan enake, ne glede na to, kako naše telo doživlja različna obdobja menstrualnega cikla.« Skrajni čas je, da se to spremeni. Lucy odkriva na stotine možnosti, kako vzpostaviti ponovno povezavo z ženskim ritmom, a pravi, da je dovolj že ena.
Ni »le v glavi«
»Vsak mesec naše telo doživlja vrsto sprememb, ki se jih sploh ne zavedamo. Te zajemajo: spremembe ravni hormonov, vitaminov in mineralov, vaginalne temperature in izločkov, strukture maternične sluznice in materničnega vratu, telesne teže, zadrževanja vode, srčnega utripa, velikosti in teksture dojk, ravni pozornosti, praga bolečine ... Te spremembe so biološke in merljive. Prav gotovo niso 'le v glavi', kot mislijo mnogi. Zaradi tega jim je tako pomembno v največji možni meri prilagoditi svoje življenje.« Ne samo takrat, ko želimo zanositi in zvesto spremljamo svoj ovulacijski čas, ki običajno napoči med 12. in 16. dnem menstrualnega cikla, ko obstaja največja možnost za zanositev. Menstrualni cikel je smiselno spremljati tudi sicer.
Ne le PMS
Za predmenstrualni čas je denimo značilno še marsikaj drugega kot zgolj simptomi PMS, ki jih nekatere ženske občutijo bolj kot druge. Tik pred menstruacijo ali med njo lahko ženska ravno tako občuti večje spolno vzburjenje, od 25. dneva naprej pa se pojavi še biološka potreba po pogostejši fazi spanja REM (sanjanje). Ženske zato v tem času potrebujemo več počitka in čeprav nam uveljavljene družbene norme tega ne privoščijo, si ga privoščimo vsaj same, kolikor je le mogoče. S koncem menstrualnega cikla in z začetkom novega je čas za nabiranje novih moči, za umiritev in čas za žensko samo.
Devet dni z več energije
Če se s svojim menstrualnim ciklom doslej niste veliko ukvarjale, si začnite zdaj dogajanje beležiti. Težko bi bolje opisali prednosti takšnega početja, kot je to storila avtorica knjige: »Ko začnemo opažati vzorec svojih ciklusov, njihove ponavljajoče se narave, njihove povezanosti z naravo izven sebe, se ne počutimo več kot žrtve, nepripravljene na vreme, ampak kot pustolovec iz preteklosti, ki krmari po naravi – od plimovanja, postavitve zvezd do zbiranja nevihtnih oblakov.« Ko ugotovite, kako se vaše razpoloženje spreminja znotraj cikla, boste lažje upravljale svoje življenje. Zapisujte tudi svoja čustva v posameznem obdobju. Zelo verjetno boste ugotovile, da se v času po menstruaciji oziroma v predovulacijski fazi, ki traja devet dni, počutite bolj mirne, odprte in polne energije. To je idealen čas, da se lotite novih projektov in nadoknadite, česar niste končali med menstruacijo.
Plodni dnevi
V času ovulacije se v ženskah navadno prebudi čut za pomoč, nego in povezanost, izboljša se sposobnost za komunikacijo in sodelovanje, prebudi se spolna sla. To je tudi čas, ko je ženska najbolj plodna. Ovulacijski čas prepoznate po močnejšem nožničnem izcedku, ki je prozoren in želatinast kakor jajčni beljak. To je čas ustvarjalnosti, čas, ko lahko ostajamo budne pozno v noč, ko občutimo harmonijo v odnosih in v tem, kar počnemo. Je pa tudi čas, ko smo najbolj dovzetne za tuje vplive. Za predmenstrualno fazo je značilna občutljivost in čustvenost, dinamičnost peša, naraste želja po sladkorju in ogljikovih hidratih. Takrat je najbolje, da se obrnemo vase in poslušamo svojo intuicijo. Čas je pravšnji za samostojno delo in zaključevanje projektov.
Menstrualni »dopust«
Ko se začne menstruacija, si privoščimo več počitka. Predvsem prvi dan menstruacije bi se morale ženske posvečati predvsem sebi in svojim potrebam. Ponekod je to veliko lažje, na primer na Japonskem, kjer imajo ženske že od leta 1947 pravico do menstrualnega dopusta. Tudi v Indoneziji in Južni Koreji pripadata ženskam dva dneva dopusta na mesec za menstruacijo, v Italiji je o tem razpravljal parlament. Od zunanjega sveta so si v času menstruacije lahko oddahnile že indijanske in stare kanaanske ženske. Nam se danes to zdi revolucionarno, a se moramo tega nujno ponovno naučiti in si vzeti čas zase.
Nič več povezane z luno?
Naši menstrualni ciklusi so močno povezani z luno. Najpogostejši menstrualni vzorec je krvavenje ob prazni luni in ovulacija ob polni luni, znan je pod imenom ciklus bele lune. Pred odkritjem elektrike v poznem devetnajstem stoletju je ovulacijo žensk aktiviral predvsem njihov hormonski odziv na svetlobo polne lune ponoči. V sodobnem času so javna razsvetljava, električne luči v domovih, umetni hormoni, onesnaženje in po drugi strani stres prispevali k temu, da so ženski ciklusi bolj razporejeni skozi ves mesec, tudi krvavitev namesto ovulacije ob polni luni (znano kot ciklus rdeče lune) in mnogi drugi, popolnoma nepovezani z luninimi ciklusi. Ženske, ki so beležile svoje cikluse in ugotovile, da imajo menstruacijo na prazno ali polno luno, poročajo o občutku, da so bolj 'v toku' in 'uglašene s seboj', kadar krvavijo ob prazni luni. Menstruacija ob polni luni prinaša precej drugačno dinamiko, saj energija polne lune oteži počitek, hkrati pa krepi vizije in ustvarjalne moči, ki so v ospredju v tem delu našega ciklusa. V knjigi izvemo, da lahko svoj menstrualni ciklus ponovno uskladimo s ciklusom lune tako, da se izpostavimo svetlobi polne lune. Ena izmed možnosti, kako to storimo, je kopanje v luni. »Pojdite ven in občutite sij mesečine ter hlad na svoji koži, sezujte čevlje, sredi poletja morda celo majico. Občutite roso pod nogami. Razgrnite odejo po travi, če je vlažna, lezite na hrbet in opazujte luno, zvezde in prostranost neba.« Ali pa zgolj odstrite zavese in spite ob močni lunini svetlobi.
Da bo menopavza znosnejša
Verjetno se želi vsaka ženska izogniti neprijetnim simptomom ob začetku menopavze. A žal o tem začnemo razmišljati prepozno, kajti težave je najlažje preprečiti v času menstrualnih ciklov. »Večje količine estrogenu podobnih kemikalij v naših živilih, vodi, plastiki in drugih izdelkih, ki jih uporabljamo vsak dan, vplivajo na hormone, zato se ženske v življenju soočajo s povečano količino estrogena mnogo prej, kakor so se ženske v preteklosti. V sodobnem času ni nič nenavadnega, če opazite pri sebi prve simptome menopavze v poznih tridesetih letih. To ne pomeni nujno, da se vam bo v kratkem začela menopavza. Priporočljivo pa je preveriti stanje hormonov in se posvetovati z zdravnikom glede jemanja naravnega progesterona. Dr. Eve Agee je pri svojem delu opazila, da imajo ženske z nenehnimi težavami med menstruacijami običajno tudi več težav v menopavzi. Ključnega pomena je, da svoje menstrualne cikle uredite še v času, ko jih doživljate, da bo obdobje menopavze lažje,« svetuje Lucy.
Zakaj počitek med menstruacijo?
»Znanstveniki so dokazali, da rastemo ponoči. Mlade matere in dojenčki potrebujejo veliko več spanja in počitka. Enako velja za ženske v času menstruacije. Tisoče let so se kmetje zavedali pomembnosti tega, da polja občasno pustijo neobdelana ter jim omogočijo ponovno uravnovešenje hranil in rastnega potenciala. Enako velja za nas ženske. Kot darovalke življenja dobivamo namige v obliki PMS, da je za naše zdravje, ustvarjanje novega življenja, delo in negovanje drugih ključnega pomena, da si zagotovimo počitek in regeneracijo.«
Prostor, rezerviran samo za vas
Med menstruacijo ženske nujno potrebujemo počitek. Privoščite si doma umik v prostor, kjer vas ne bo nihče motil. »Zaprite vrata, zastrite zavese, izključite telefon, izklopite računalnik in se odločite, da se ne boste odzvale trkanju na vrata. Osvetljenost v prostoru naj bo nežna, saj zmanjšanje osvetljenosti neposredno vpliva na delovanje možganov in hormonsko raven. Pomaga vam preklopiti v bolj sproščen, miren in intuitiven način razmišljanja ter pripomore, da se počutite, kot da ste imeli pravi počitek. Morda boste želeli prižgati kadilo ali eterična olja ali pa si zmasirati roke in noge s prijetno dišečo kremo. Vonj je učinkovit način za občutenje svetosti prostora. Vaše prizorišče je lahko preprosto ali zelo slovesno, kot vam srce poželi. Priskrbite si termofor, vroče obloge, ricinusovo olje ali pa se samo zavijte v mehko odejo, ki vam bo zagotovila udobje in pomirila vaše bolečine. Velik kozarec vode ali zeliščnega čaja bo nadomestil tekočino, ki jo izgubljate z menstruacijo.« (iz knjige Modrost ženskega telesa)