Kakovosten spanec ni pomemben zgolj za našo storilnost čez dan, ampak tudi za regeneracijo in normalno delovanje cikličnih procesov v našem telesu. A kljub temu ne moremo reči, da velja, da več kot spimo, bolj smo zdravi.
Tako kot je vsake zdrave stvari lahko preveč, je lahko preveč tudi spanja. Verjetno ste že slišali za podatek, da je zdrava količina spanja na dan za odraslega človeka tam nekje med sedem in osem ur. Kar pomeni, da tisti, ki spijo manj ali več ur, že spadajo v skupino zdravstveno bolj ogroženih. Do zdaj ste verjetno že slišali, da premalo spanja lahko škoduje zdravju, ne pa tudi, da ima podoben učinek tudi preveč spanja. Kot preveč spanja se navadno šteje več kot osem ur spanja na dan, raziskave pa kažejo, da imajo ljudje, ki spijo deset ali več ur na dan, v povprečju veliko slabši zdravstveni profil kot tisti, ki spijo normalno. Ni pa še povsem pojasnjeno, ali je spanec vzrok za slabše zdravje ali njegova posledica, kajti znano je, da gresta daljši spanec in bolezen z roko v roki. Kakor koli že, neizpodbitno dejstvo je, da se čezmerno spanje povezuje z nekaterimi zdravstvenimi težavami in tveganji.
Povišano tveganje za srčne bolezni
Srčno-žilne bolezni že tako veljajo za sodobnega ubijalca številka ena na vseh področjih, kot kaže, pa se povezujejo tudi s spanjem. Raziskave kažejo, da imajo tisti, ki spijo več kot osem ur na dan, kar 34 odstotkov več možnosti, da umrejo zaradi srčne bolezni. Zlasti ženske naj bi bile v tej kategoriji med najbolj ogroženimi, saj so po podatkih bolj nagnjene k čezmernemu spanju. Verjetno zaradi pretirane psihične izčrpanosti.
Težave z odvečno težo
Ne govorijo zaman, da je spanec pomemben za ohranjanje optimalne telesne teže, kar najbolj zgovorno prikazuje dejstvo, da je tako premalo kot preveč spanja povezanega z debelostjo. Če premalo spanja povečuje naš apetit, pa preveč spanja po vsej verjetnosti preprosto pomeni, da smo manj časa aktivni, kar se prav tako odraža na naši teži. Kaj je vzrok in kaj posledica, ni povsem jasno. Gre za začarani krog – dlje ko spiš, večja je možnost, da boš debel, in bolj ko si debel, bolj si zaspan.
Nagnjenost k sladkorni bolezni
Preveč spanja lahko vpliva na raven sladkorja v vaši krvi, kar se na dolgi rok lahko odrazi z razvojem sladkorne bolezni tipa dve. Ta namreč nastane zaradi nenehno povečane ravni sladkorja v krvi. Precej jasen dokaz za to je dejstvo, da je debelost tesno povezana tako s čezmernim spanjem kot s sladkorno boleznijo tipa dve. Kar pomeni, da povezave med spanjem in sladkorno boleznijo prav tako ne moremo zatajiti.
Postarani možgani
Ste vedeli, da preveč spanja lahko vaše možgane postara za kar dve leti? Ravno zaradi tega imate čez dan lahko težave z zbranostjo in osnovnimi mentalnimi procesi. Razlog za to naj bi bilo dejstvo, da se ljudje, ki dolgo spijo, navadno ponoči večkrat zbudijo, ker pač pretiravajo s spanjem. Ker pa se večkrat zbujajo, možgani ne dobijo dovolj globokega spanca, v katerem poteka najpomembnejša regeneracija.
Lahko umrete prej
Nihče pravzaprav ne ve, zakaj, a obsežne epidemiološke študije so pokazale, da ljudje, ki več spijo, predčasno umrejo. Verjetno imajo zelo pomembno vlogo pri tem vnetni procesi, nesporno pa je tudi dejstvo, da hude bolezni, kot so srčne bolezni in sladkorna, ki ju povezujemo s čezmernim spanjem, tudi močno vplivajo na dolžino življenjske dobe.
Niste najboljše volje
Kadar niste pri volji, navadno spite več. A kadar spite več, prav tako niste najbolj živahne in pozitivne volje. Kaj je vzrok in kaj posledica, je vprašanje tipa, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce. Depresija, ki velja za skrajni primer razpoloženjskih težav, je močno povezana s preveč spanja, in ravno spanec je tisti, ki jo še poslabša. Seveda slabega počutja kljub daljšemu spanju še ne moremo kar takoj povezovati z depresijo ali drugimi razpoloženjskimi težavami, bo pa k našemu razpoloženju prav gotovo pripomoglo, če bomo kdaj nekoliko skrajšali spanec, pravijo strokovnjaki.