In komunikacija je veliko več kot samo sporazumevanje. Je prostor, kjer izmenjujemo misli, občutja, znanja in izkušnje. Art of Hosting je povabilo k ustvarjanju novih pristopov komuniciranja. O tovrstnih metodah smo spregovorili s Petro Založnik, pedagoginjo in sociologinjo kulture, ki tovrstne pristope aktivno uporablja in živi.
Art of Hosting (umetnost gostiteljstva oziroma umetnost participativnega vodenja) je skupno ime za metode, ki omogočajo izkušnjo močnih pogovornih procesov. Zakaj močnih? Z njimi ustvarimo prostor in čas, ko posamezniki prebudijo individualne in skupne potenciale ter si izmenjajo znanje in izkušnje. Te metode nas hkrati tudi povabijo, da se o stvareh, ki so nam pomembne, pogovarjamo na drugačen način. Prevzamemo pobudo za spoprijemanje s težavami oziroma izzivi, ki jih imamo. To velja tako za naše osebno kot tudi delovno področje življenja. Metode lahko na primer uporabimo za raziskovanje o temah, kot so: kaj nam pomeni učenje, kaj pomeni biti ženska v današnjem času. Ali pa jih lahko uporabimo pri spreminjanju delovnih strategij znotraj določene organizacije. Udejanjajo se v okviru enkratnega srečanja ali organiziranega večdnevnega druženja.
Kako v praksi potekajo tovrstna gostovanja pogovorov?
Pri gostovanju pogovorov je pomembno, da najprej zaznamo potrebo, ki je znotraj nas ali v našem prostoru. Nato oblikujemo povabilo za pogovor v obliki močnega vprašanja ter načrt, kako bodo rezultati naših pogovorov postali trajni. Potek 'gostovanja pogovorov' je odvisen od metode, ki jo uporabljamo. Nekatere od metod so na primer: svetovna kavarna, pripovedovanje zgodb, odprti prostor itd. Temeljna organizacijska oblika vsake metode je krog. Srečanje v krogu že od nekdaj predstavlja srečanje enakih in enakovrednih, kjer skupaj raziskujemo in se učimo. Pri gostovanju pogovorov pozornost namenimo pripravi na srečanje, ureditvi prostora, povabilu udeležencev in dobrodošlici. Ko pogovore gostujemo, je pomembno, da ustvarimo okolje, v katerem bodo lahko slišani vsi. Kot gostitelji podpiramo udeležence, da povedo svoje mnenje, govorijo iskreno iz srca in so odprti do vsega, kar vznikne v pogovoru. Spoznanja in uvide pogovorov skozi celoten proces zapisujemo in jih ob koncu predstavimo tudi drugim. To imenujemo žetev pogovora.
Kdo se lahko vključi v tak proces?
V pogovor, ki poteka po metodah, se lahko vključi vsak, ki ga nagovori povabilo srečanja. Če želimo postati gostitelj pogovorov, pa je priporočljivo, da se udeležimo ustreznega usposabljanja. Art of Hosting je namreč hitro naraščajoča mreža, ki se širi in raste po vsem svetu v organizacijah in skupnostih. Mreža nima uradne strukture, nima nekega vodstva, akreditiranih programov in organa, namenjenega nadzoru. Temelji na skupnosti praktikov, ki so predani prenosu in podpori znanj s tega področja.
Kakovosten dialog med ljudmi ne pomeni samo, da enosmerno sporočamo, kaj se nam dogaja. Pomembno je, da damo možnost tudi drugi osebi, da spregovori, s takšnim pristopom pa ustvarjamo moč pogovora.
To vsekakor drži. Zato tudi metode običajno temeljijo na dialogu. Osnovni praksi dialoga sta dve: govorjenje z namenom in pozorno poslušanje. To pomeni, da govorimo, ko imamo zares kaj povedati, in poslušamo, z namenom, da razumemo. Seveda je prvi pogoj za iskren dialog tudi to, da na stran odložimo lastne domneve in prepričanja. Jaz lahko svet vidim drugače kot vi. Pogovor pa nam tu omogoči, da vsak zase obdrživa svoje vrednote in načela delovanja. Pomembno je, da najdeva način, kako bova skupaj delovala v tem trenutku in v prihodnosti.
Učimo se drugi od drugih.
Biti v procesu gostovanja pogovorov pomeni biti v procesu učenja z drugimi. In to je veliko darilo. Nihče od nas ne pozna vseh odgovorov na vprašanja, s katerimi se spoprijemamo. Tako metode ustvarjajo prostor za pogovor, v katerih si posamezniki izmenjujejo znanje in izkušnje. Odpre se bogato polje učenja in na plan vznikne skupinska modrost za spoprijemanje z izzivi. Med posamezniki pa se ustvarjata tudi močna povezanost in razumevanje. Tako lahko o problemu dobimo nov uvid, svežo perspektivo, poveča se zavzetost in odprejo se nove ustvarjalne možnosti za nadaljnje korake.
Art of Hosting je tudi umetnost, ki temelji predvsem na praksi in udejanjanju.
Je veliko več kot skupek metod. Je tudi praksa. Kar pomeni 'oditi v svet', delovati v svojem ožjem in širšem okolju ter metode tudi praktično uporabljati. S svojimi prijatelji in družino, v lokalni skupnosti, v šolah, podjetjih, nevladnem in vladnem sektorju itd. Gostovanje pogovorov pomeni, da druge povabimo k pogovoru in z njim tudi začnemo. Kot gostitelj prevzamemo tudi skrb za ustvarjanje in ohranjanje prostora, v katerem lahko skupina posameznikov skupaj optimalno prispeva k iskanju novih odgovorov na vprašanje. Pri gostovanju pogovorov si prizadevamo, da rešitve vzniknejo iz skupine. Rezultat pogovorov je skupno delo skupine in gostitelja, ki proces podpira. Gostovanje pogovorov tako terja pogum, nekaj tveganja in zaupanja v skupino ljudi.
Kakšen pomen ima prakticiranje humanosti v tovrstnih procesih?
Prijaznost in humanost, da gostimo drug drugega, sta nekaj, kar obstaja v vsakem od nas. Zakaj tako ne bi gostovanja živeli v našem vsakodnevnem življenju? Pri delu in v procesih iskanja rešitev? Vsi vemo, da lahko šele takrat, ko so pogovori iskreni in podprti kakovostno, stopimo v medsebojne odnose in učenje.
In ko udejanjamo dobrohotnost, to tudi postajamo.
Tako je. To, kar udejanjamo, postane naša prihodnost. Če udejanjamo dobrohotnost, torej govorimo z namenom, poslušamo iz srca in iskreno iščemo nove rešitve, se bo to izražalo tudi v zunanjem svetu. Prav zato lahko Art of Hosting v najširšem možnem pomenu besede razumemo tudi kot povabilo, da udejanjamo svojo človečnost