Rastlinski ali fitohormoni so pomembni sestavni deli mnogih rastlin. Njihova naloga je, da spodbujajo in uravnavajo rast, izmenjavo snovi in razvoj. Izoflavoni, lignini in drugi rastlinski hormoni pa lahko pomagajo tudi ženskam v menopavzi. Te sekundarne rastlinske snovi namreč delujejo podobno kot ženski spolni hormoni (estrogen, progesteron), le da v milejši obliki. Zakaj si torej ne bi težav, ki jih prinaša obdobje klimakterija, olajšali na naraven način?
Tako imenovani rastlinski hormoni so se doslej izkazali za učinkovite pri manjših ali srednje velikih težavah v menopavzi, denimo pri vročinskih oblivih, nihanju razpoloženja in motnjah spanja, ki prizadenejo približno tretjino vseh žensk okoli 50. leta starosti. Njihova prednost pred sintetičnim hormonskim zdravljenjem je ta, da so brez stranskih učinkov, ne povečujejo tveganja za razvoj raka na dojkah kot tudi ne tromboze in kapi.
Pri tem je treba upoštevati, da ima vsaka rastlina, bogata s hormoni, svojo specifiko in terapevtsko moč. Ginseng poskrbi za mirnejši spanec, grozdnata svetlika in šentjanževka delujeta proti depresivnemu razpoloženju in vročinskim oblivom, medtem ko soja pomaga pri ginekoloških težavah, kot je suhost nožnice.
Ko se pokažejo prvi znaki menopavze, vam torej priporočamo preparate z visokim deležem rastlinskih hormonov, za preprečevanje simptomov pa zadostujejo tudi že rastlinski hormoni iz prehrane. Povedano drugače: kdor denimo dnevno uživa sojo in stročnice, lahko menopavzo odmakne za kakšno leto ali dve oziroma si zagotovi, da tudi ko ta nastopi, ne bo povzročala večjih nevšečnosti.
Najboljši viri rastlinskih hormonov
Žajbelj
Vsebuje estrogenu podobne rastlinske hormone, ki omilijo nočne napade vročine v klimakteriju. Doziranje: od 1 do 2 skodelici čaja pred spanjem.
Suhe marelice, datlji, slive
Vsebujejo fitoestrogene, ki spodbujajo aktivnost kostnih celic (osteoblastov) in varujejo pred osteoporozo. Doziranje: od 5 do 8 sadežev vsake vrste na dan.
Timijan, luštrek
Vsebujeta beta sistosterol, ki upočasni hormonsko povezano izpadanje las med menopavzo. Doziranje: od 3 do 5 skodelic čaja dnevno.
Lanena semena
Vsebujejo 370.000 mg estrogenu podobnega lignina na 100 g, kar je največ v rastlinskem svetu. Omilijo tipične težave v menopavzi, kot so vročinski oblivi in motnje spanja, kožo naredijo mlajšo, varujejo pred izsušitvijo nožnice. Doziranje: 25 g na dan. Potresite jih po solati ali zamešajte v jogurt.
Hmelj
Vsebuje fitohormone stigmasterol, kampesterol in beta-sistosterol. Ti uravnavajo hormonsko neravnovesje v telesu in preprečujejo hormonske migrene. Doziranje: 3 skodelice čaja na dan.
Olje svetlina
Vsebuje esencialno linolsko kislino, ki se spremeni v hormon prostaglandin. Ta je zadolžen za regeneracijo in glajenje kože. Doziranje: 3-krat dnevno 1 kapsula.
Brokoli, korenje, šparglji, ribez
Vsebujejo diosgenin in lignin, ki upočasnjujeta staranje ter varujeta kožo in lase pred škodljivimi kislinskimi molekulami. Doziranje: 150 g enega od naštetih po vaši izbiri na dan.
Triplat
Vsebuje fitoestrogen diosgenin, ki znižuje raven holesterola in sladkorja v krvi. Deluje kot sredstvo proti staranju kože, zlasti pa jo varuje pred hormonskimi mozolji. Doziranje: vsak dan 3 skodelice čaja iz 3 g semen triplata.
Česen
Vsebuje žveplove spojine, ki nižajo hormonsko pogojen povišan krvni tlak in holesterol ter tako ščitijo pred trombozo. Doziranje: do 3 stroki svežega česna na dan.
Bučna semena
V 100 g bučnih semen je 21.400 mikrogramov lignina, ki blaži razdražljivost. Doziranje: 1 pest semen na dan.
Divji jam
Vsebuje diosgenin, ki se v telesu spremeni v estrogen in testosteron. Harmonizira celotno hormonsko sliko, spodbuja stabilnost kosti in obnavljanje celic. Doziranje: največ 1000 mg na dan (5 kapsul).