Estrada

Obraz brez črnih pik

Mateja Bevk, Maja
3. 2. 2017, 08.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Zoper trdovratne ogrce obstaja učinkovito orožje, ki ga lahko izdelamo sami.

Najpogosteje se ogrci pojavljajo na tako imenovanem predelu T: čelu, nosu in bradi, saj se na teh delih obraza tvori največ sebuma. V nekaterih primerih pa se lahko razbohotijo tudi po celotnem obrazu, pogosto izbruhnejo v puberteti in vztrajajo v odrasla leta.

Ogrci, imenovani tudi komedoni, sicer nastanejo zaradi por, zamašenih z umazanijo in odmrlimi kožnimi celicami. Iz takšnih por loj ne more več normalno odtekati, kar pomeni, da se pore razširijo in loj postane viden. Počrni zaradi oksidacije melanina v loju, ko ta reagira z zrakom.

Nega kože z ogrci

Alfa in omega pri odpravljanju ogrcev je prava nega. Paziti je treba, da ne uporabljate mastnih izdelkov in kozmetike, ki pospeši izločanje loja. Iščite izdelke z napisom, da so nekomedogeni, kar pomeni, da vsebujejo cink in salicilno kislino, ki dezinficirata kožo, omejita nastajanje loja in odstranjujeta s površja odmrle kožne celice.

Obraz si očistite dvakrat dnevno s primernim gelom in ga negujte z lahko emulzijo, ki ni na oljni osnovi. Vsake dva do tri dni si naredite piling, ki pomaga odpirati zamašene pore, če se le da, pa ogrcev ne stiskajte. Zgodi se namreč lahko, da ujet znoj v pori potisnete še globlje v podkožje, kjer pride do vnetja, ki zahteva dolgotrajno zdravljenje. Namesto tega poiščite pomoč pri kozmetičarki.

Domača sredstva

Soda bikarbona: Soda ni le za kuhanje in peko, ampak je tudi odličen izdelek za kožo. Kožo globinsko očisti, jo naredi mehko in gladko, nevtralizira njen pH ter jo spodbuja, da zmanjša proizvodnjo loja, kar pomeni, da odpravlja tudi ogrce. V kozarcu ali keramični posodi zmešajte žlico sode in malo vode, da dobite pasto. Nanesite jo na ogrce in počakajte, da se posuši (približno 10 minut). Sperite z mlačno vodo. Postopek ponavljajte dvakrat na teden.

Slana voda: Zelo učinkovito in poceni domače sredstvo proti ogrcem je slana obrazna voda. Ta na ogrce deluje na dva načina: najprej raztaplja odmrle kožne celice, ki so zamašile pore, po drugi strani pa deluje tudi rahlo dezinfekcijsko. Za obrazno vodo zmešajte 2 jedilni žlici soli z 2 dl tople vode. Mešajte toliko časa, da se sol raztopi. V nastalo raztopino pomočite kosem vate in z njo potegnite čez prizadete dele kože. Že po nekaj dneh boste opazili izboljšanje.

Olje čajevca: Odlično sredstvo proti ogrcem in mozoljem je tudi olje čajevca. Z vato ga malo nanesite neposredno na ogrce. Pri tem pa bodite previdni: olje čajevca dezinficira, vendar tudi izsušuje (podobno kot zobna pasta). Če imate že v osnovi bolj suho kožo, se negi z oljem čajevca raje izognite.

Cimet: Cimet je antibakterijska začimba, ki koži večstransko koristi, med drugim tudi odstranjuje ogrce. Zmešajte en del cimeta in dva dela medu v pasto. V tankem sloju nanesite na ogrce in pustite učinkovati 15 minut. Umijte si obraz kot po navadi, nato nanj nanesite vlažilno kremo. Za najboljši učinek ponavljajte postopek vsakodnevno.

Zeleni čaj: Vitamini in antioksidanti v zelenem čaju pomagajo odstraniti z obraza odvečno maščobo, zdravijo vnetja in varujejo pred poškodbami kože. Zavrite približno skodelico vode ter vanjo za eno uro potunkajte dve filtrski vrečki zelenega čaja. Prelijte tekočino v kozarec ter jo z vato nanesite na ogrce, kjer naj se suši 10 minut. Sperite z vodo. Postopek ponavljajte enkrat na dan.

Beljak: Beljak daje koži številne blagodejne koristi. Bogat je z beljakovinami, med drugim z albuminom, ki učvrsti kožo, oži pore in deluje proti gubam. Zlasti primeren je za nego mastne kože, iz katere potegne tudi najbolj trdovratne ogrce.

Na obraz nanesite tanko plast beljaka, nato čezenj položite plast toaletnega papirja in ga nežno pritiskate ob obraz. Počakajte, da se posuši. Na papir nanesite drugo plast beljaka, najlažje boste to naredili s prsti, ki jih pomočite v beljak. Še enkrat počakajte, da se posuši. Previdno primite rob papirja in ga počasi odluščite od kože, skupaj s črnimi vragci. Sperite z obraza ostanke in negujte kožo z vlažilno kremo.

Jabolčni kis: Kis vsebuje acetilno kislino, ki razkraja umazanijo v porah, uravnava kožni pH in preprečuje nadaljnje nastajanje ogrcev. Kis nanesite na obraz kot tonik. Lahko pripravite tudi tonik iz treh zdrobljenih metinih listov in treh žlic kisa. Ta učinkuje hladilno, učvrsti kožo in blaži vnetja v njej.

Kurkuma: Kurkuma je ena najboljših medicinskih začimb s protivnetnim in protibakterijskim delovanjem. Zmešajte majhno količino kurkume s kokosovim oljem v gosto pasto. Nanesite jo na ogrce za 15 minut. Sperite z mlačno vodo.

Piling iz sladkorja in limoninega soka: Ne nazadnje pa lahko nad ogrce pošljete tudi domači piling iz limoninega soka in sladkorja. Štiri kapljice limoninega soka zmešajte z jedilno žlico sladkorja in vtrite v prizadeta mesta. Limonin sok dezinficira, medtem ko kristalčki sladkorja odstranijo poroženelo kožo in globinsko očistijo pore.