Morebiti še bolj kot ob Tinini zmagi na snegu nas lahko nacionalni ponos prevzame, ko se ime slovenskega umetnika znajde ob velikanih, kot sta Gabriel Garcia Marquez ali Orhan Pamuk, ki sta bila pred leti deležna prav take časti. Ob tem nam je nekaj vidnejših slovenskih intelektualcev zaupalo, zakaj je Drago Jančar tako poseben tudi v njihovih očeh.
Glavna junakinja romana je Veronika Zarnik, mlada ženska iz meščanske družbe, ki jo je posrkal vrtinec burnega dogajanja na slovenskih tleh v predvojnem in povojnem času. Pripoved se delno nanaša na resnično zgodbo zakoncev Hribar iz Ljubljane, lastnikov gradu Strmol na Gorenjskem. Kritiki so roman ocenili za eno najboljših literarnih besedil o Slovencih, zapletenih v drugo svetovno vojno in med seboj.
Tone Partljič, pisatelj: Privoščim mu še Nobelovo nagrado!»V eni noči sem jo prebral ...« Kot je znano, je Tone Partljič Jančarjev prijatelj in občudovalec že štirideset let in je z njim ter s prijatelji Francetom Forstneričem, Andrejem Brvarjem, Marjanom Krambergerjem tudi del tako imenovane mariborske peterice, ki je po Francetovi smrti le še štiriperesna deteljica. »Koliko tudi ostrih debat, bohemijad, prečutih skupnih noči je za nami, ljubi Bog!« Partljič je povedal, da mu je Drago vse svoje knjige podaril, roman To noč sem jo videl pa je kupil sam in ga že prvo noč tudi prebral. Resnično je vesel, da so Francozi spoznali roman, prepoznali njegovo vrednost, ugotovili njegovo vsečloveško dimenzijo, ga postavili ob bok največjim svetovnim romanom ... »Nekateri pravijo, da lahko nagrade pokvarijo pisatelja, jaz Jančarju privoščim še Nobelovo, ki bi bila zaslužena. Že do zdaj pa nas je morda najbolj označil na literarnem zemljevidu Evrope in 'priplezal' najvišje na Parnasu!«
Vinko Möderndorfer, pisatelj, dramatik, režiser: Komaj čakam, da napiše kaj novega. Vinko dela Draga Jančarja zelo dobro pozna in komaj čaka, da napiše kaj novega. Zelo ga ceni tudi kot dramatika. V mariborskem gledališču je režiral njegovo izvrstno igro Zalezujoč Godota. »Je izjemen dramatik, izjemen prozaist in mislec. Njegova zbirka kratke proze Pogled angela je moj osebni literarni brevir. Kadar piše o aktualni politiki, se ne morem popolnoma poistovetiti z njegovim mnenjem, čeprav so njegova stališča podana lucidno in literarno briljantno. Roman Tisto noč sem jo videl je pretresljiva zgodba. Napisana izjemno lepo. Kot čipka je. Seveda pa osebno vidim tisti čas kljub vsemu malce drugače. Pa nič hudega. Eno od poslanstev dobre literature je tudi to, da nas sooča z drugačnimi zgodbami, z drugačnim mišljenjem in s tem obogati naše pojmovanje resnice.«
Mitja Čander, Beletrinin urednik: »Z Dragom Jančarjem sem literarno odraščal in ga strastno bral že v srednji šoli. Takrat sem za esej o njegovi kratki prozi celo prejel za nagrado izlet v Pariz. Kasneje sem z nestrpnostjo pričakoval njegova dela, tudi tokrat se veselim branja njegovega zadnjega romana Maj, november, ki bo izšel prav pri Beletrini. Njegova specialnost je oris posameznikove usode v primežu zgodovine, tiste sile, ki nas pogosto premetava kot nebogljeno ladjico sem ter tja po neskončnem oceanu. Pogosto je opisoval moške like, ki so skušali spremeniti čas in prostor, v katerem so se znašli, in ob tem pogosto propadli. Posebno poglavje pa so njegove ženske, ki ne želijo delati revolucij, le polnokrvno živeti, pa jih ta strašna sila usode vseeno stisne ob zid.«