Prvi junijski orkan se je medtem okrepil na potencialno katastrofalen orkan pete kategorije, poročajo tuje tiskovne agencije.
"V naslednjem dnevu bo moč orkana verjetno nihala, vendar se pričakuje, da bo Beryl med premikanjem čez vzhodne Karibe ostal izjemno nevaren orkan," so v ponedeljek sporočili iz ameriškega nacionalnega centra za orkane. Kmalu zatem so ga označili za orkan najvišje 5. stopnje.
Na Svetem Vincencu in Grenadinih je umrl najmanj en človek, poškodovanih pa je na stotine domov in stavb, je v ponedeljek zvečer sporočil predsednik vlade Ralph Gonsalves in opozoril, da je smrtnih žrtev morda še več. Orkan Beryl je za seboj pustil ogromno uničenja, bolečine in trpljenja po vsej državi, je dodal.
Zaradi orkana Beryl je približno 95 odstotkov otoka Grenada ostalo brez elektrike. Telekomunikacije po vsej Grenadi ne delujejo, nekateri posamezniki pa so izgubili internetne storitve, poroča CNN. O opustošenju poročajo tudi z drugih okoliških otokov. Orkan je s seboj prinesel vetrove s hitrostjo 261 kilometrov na uro, počasi pa se premika v smeri Jamajke, kjer bi se lahko veter še okrepil.
Strokovnjaki svarijo, da je to prvič v zgodovini, da so na območju zabeležili tako močan orkan na začetku sezone. Običajno se tako močni orkani v regiji pojavljajo šele septembra, ko so temperature morja najvišje.