Jadransko morje

Želva na otoku Čiovo ugriznila že četrtega kopalca

M.G.
22. 8. 2023, 12.23
Posodobljeno: 22. 8. 2023, 12.37
Deli članek:

Velikanka, ki jo v okolici dalmatinskega otoka Čiovo domačini videvajo že od začetka avgusta, je zopet napadla.

Profimedia
Želve, ki po naravi sicer niso napadalne, lahko napadejo, če se počutijo ogrožene.

Domačini iz območja Slatine so želvo opazili že pred časom. Ugotovili so, da gre za vrsto glavate karete, ki je zaščitena vrsta živali, velika pa naj bi bila več kot meter. Vse lepo in prav, a ker je pred kratkim ugriznila že četrtega kopalca na plaži v Slatini, situacija postaja rahlo neugodna in nerešljiva.

Profesor za morske študije na splitski univerzi Alen Soldo pravi, da "ni neobičajno, da je morska želva več dni blizu obale, a tu ne
moremo ničesar storiti, ker je strogo zaščitena vrsta živali, človek pa vstopa v njen dom."

Glavate karete sicer ne gnezdijo na Jadranu, je pa to njihovo območje hranjenja. In ravno pri hranjenju prihaja do napadov, saj med iskanjem hrane želve lahko pridejo blizu obale in s tem kopalcev, pri čemer se lahko počutijo ogrožene in posledično napadejo, kopalci se jih ponavadi niti ne zavedajo. Ugrizi želve sicer niso bili hudi in kopalci razen povišanega utripa srca zaradi strahu niso utrpeli resnejših poškodb.

Karete, ki živijo do 60 let, se hranijo s spužvami, morskimi ježki, meduzami in manjšimi ribami. Profesor Soldo ocenjuje, da bo želva ostala na področju Slatine vse dokler se morje ne bo shladilo, potem bo odšla v bolj globoko morje. Do takrat pa kopalcem slatinske plaže ne morejo svetovati drugega kot previdnost.