Korak naprej?

Iz Ukrajine sploh prvi znaki, da bi se morda bili pripravljeni pogajati o Krimu

S.R./STA
6. 4. 2023, 14.31
Posodobljeno: 6. 4. 2023, 14.42
Deli članek:

Ukrajinske oblasti vseskozi poudarjajo, da se z Rusijo, dokler so na njenem ozemlju ruski vojaki, ne bodo pogajali, a je na omilitev stališča danes namignil namestnik vodje urada ukrajinskega predsednika Andrij Sibiga.

Profimedia
Ukrajinski vojak na prvi bojni črti v bližini Bahmuta.

Ukrajina bi morda razmislila o pogovorih z Rusijo o Krimu v primeru uspešne spomladanske protiofenzive. "Če nam bo uspelo doseči strateške cilje na bojišču in bomo dosegli upravno mejo s Krimom, bi bili pripravljeni odpreti tudi diplomatsko pot za razpravo o tem vprašanju," je za Financial Times dejal Sibiga, ki pa je dodal, da to "ne pomeni, da izključujemo možnost osvoboditve Krima s pomočjo naših oboroženih sil."

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer od začetka ruske invazije večkrat zavrnil možnost pogajanj z Moskvo, dokler bodo ruske enote prisotne na ukrajinskem ozemlju - vključno s polotokom Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014. Komentarji namestnika vodje njegovega urada so tako prvi znak pripravljenosti na dialog, odkar je Kijev pred letom dni prekinil pogajanja o prekinitvi ognja.

Zahodni vojaški strokovnjaki pričakujejo, da bo ukrajinska vojska spomladi izvedla protiofenzivo in poskušala ponovno zavzeti dele ozemlja pod ruskim nadzorom. Najverjetnejša smer napada je proti obali Črnega morja na jugu države, da bi razdelili ruske sile na tem območju. Vendar pa ni jasno, ali bo orožje, ki ga je Zahod dobavil Kijevu, zadostovalo za uspeh takšne operacije.

Tudi zaradi močne ruske vojaške prisotnosti na Krimu se vojaški strokovnjaki bojijo, da bi lahko uspehi ukrajinskih sil in približevanje zasedenemu polotoku privedli do eskalacije vojne. Rusija namreč polotok Krim obravnava kot svoje ozemlje, v Moskvi pa so večkrat poudarili, da ga bodo branili z vsemi razpoložljivimi sredstvi.