Evropska komisija bo v prihodnjih tednih pripravila akcijski načrt za upravljanje migracij na Zahodnem Balkanu, je pred današnjim zasedanjem notranjih ministrov EU napovedal podpredsednik komisije Margaritis Schinas. Za to se je zavzel tudi češki minister za notranje zadeve Vit Rakušan, ki trenutno predseduje Svetu EU.
Rakušan je ob prihodu na izredno zasedanje poudaril, da želijo z današnjim zasedanjem zagotoviti, da bodo v razpravi o migracijah sodelovale vse države članice. "Skušamo najti kratko- in dolgoročne rešitve," je povedal. Po njegovih besedah so migracije skupen problem vseh držav članic, zato potrebuje tudi skupno rešitev.
Upravljanje migracij na območju osrednjega Sredozemlja
Pozdravil je akcijski načrt za upravljanje migracij na območju osrednjega Sredozemlja, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija. Vendar pa je poudaril, da je treba podobne načrte pripraviti tudi za druge regije, predvsem za migrantsko pot, ki poteka prek Zahodnega Balkana.
Podpredsednik Evropske komisije, pristojen za spodbujanje evropskega načina življenja, Schinas je napovedal, da bodo akcijski načrt za upravljanje migracij na Zahodnem Balkanu pripravili še pred vrhom Evropske unije in držav iz regije, ki bo 6. decembra v Albaniji.
Akcijski načrt za osrednje Sredozemlje, ki je namenjen okrepitvi sodelovanja s tretjimi državami in tudi sodelovanja med državami članicami, ministri za notranje zadeve EU obravnavajo na današnjem izrednem zasedanju v Bruslju, ki se ga udeležuje tudi slovenska ministrica Tatjana Bobnar. Današnja razprava je sicer namenjena predvsem pripravi na redno ministrsko zasedanje, ki bo čez dva tedna.
Po diplomatskem sporu Francije in Italije
Češko predsedstvo Svetu EU je izredno srečanje ministrov za notranje zadeve sklicalo, potem ko sta se Italija in Francija zaradi izkrcanja migrantov, ki jih je ladja nevladne organizacije rešila v Sredozemlju, zapletli v diplomatski spor.
Prek osrednjega Sredozemlja je letos v EU prišlo že več kot 90.000 migrantov in beguncev, kar je 50 odstotkov več kot lani. Najbolj aktivna pa ostaja pot prek Zahodnega Balkana, po kateri migranti prihajajo tudi v Slovenijo.