Kot je danes pojasnil evropski komisar za proračun Johannes Hahn, se je Komisija odločila, da Svetu EU predlaga zamrznitev evropskih sredstev v višini okoli 7,5 milijarde evrov, kar predstavlja več kot tretjino madžarskih kohezijskih sredstev. Gre za nadaljevanje postopka v okviru mehanizma pogojevanja izplačila evropskih sredstev z vladavino prava, ki je namenjen zaščiti finančnih interesov EU pred kršitvami načel pravne države. Za ukrepanje se je po komisarjevih besedah odločila zaradi pomanjkljivosti na področjih javnega naročanja, boja proti korupciji in pregona kaznivih dejanj. Pri tem gre za kršenje načel vladavine prava, ki predstavljajo tveganje za proračun EU.
Svet EU, v katerem so države članice, ima zdaj en oziroma največ tri mesece časa, da odloči o predlogu za zamrznitev sredstev. Za potrditev je potrebna kvalificirana večina, kar pomeni najmanj 55 odstotkov oziroma 15 držav članic, v katerih živi najmanj 65 odstotkov celotnega prebivalstva EU. Zamrznitvi se obeta potrditev, čeprav Madžarska upa, da se to ne bo zgodilo, so za STA povedali viri pri EU.
Bo Orban ukrepal?
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
V tem času bo Komisija pozorno spremljala razmere in Svet obveščala o morebitnih relevantnih elementih, ki bi lahko vplivali na njeno oceno, so pojasnili v Bruslju. Madžarska se je sicer zavezala, da bo Komisijo o izpolnitvi ključnih pogojev obvestila do 19. novembra. Hahn je zato države članice pozval, naj rok za odločitev podaljšajo na tri mesece.
Madžarska vlada je sicer že napovedala več ukrepov, da bi ugodila zahtevam EU. Več zakonodajnih predlogov na področju boja proti korupciji in javnega naročanja naj bi v madžarskem parlamentu predstavila prihodnji teden.
Bruselj je mehanizem pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava proti Madžarski uradno sprožil aprila. Tedaj je Komisija sporočila, da je glavno področje, pri katerem bi lahko obstajale kršitve vladavine prava, javno naročanje. Poleg tega so izrazili zaskrbljenost zaradi pomanjkanja celovitega okvira za boj proti korupciji. Strani sta si nato v naslednjih mesecih izmenjali več pisem, da bi v dialogu razrešili obstoječa vprašanja, vendar očitno dogovora vsaj zaenkrat nista dosegli.
Madžarski minister Tibor Navracsics, ki je pristojen za pogajanja z EU, je v prvem odzivu dejal, da "obstaja dobra možnost", da bo Madžarska lahko dosegla dogovor z Evropsko komisijo do konca tega leta in izpolnila zahteve. Gergely Gulyas, vodja kabineta premierja Viktorja Orbana, pa je potrdil, da bo parlament v naslednjem tednu sprejel več ukrepov, ki naj bi odpravili skrbi Bruslja.